Mindannyian ismerjük: végigcsinálod a reggelt, megebédelsz – és aztán bumm! Mind fizikailag, mind szellemileg teljesen kikészülsz, és délutáni álomba zuhansz. A szemhéjaid elnehezülnek, nem tudod abbahagyni az ásítást, és semmilyen kávé nem segít.
Lehet, hogy úgy érzed, hogy falba ütköztél, de valahol mindig van egy ajtó. A állóképességet mindig lehet javítani, és az akadályok a folyamat részét képezik. A kíváncsiság, a tudomány és hasznos technikák segítségével hamarosan könnyedén átvészelheted a délutáni álmosságot.
Mi okozza a délutáni álmosságot?
A cirkadián ritmus szerint élünk, a fizikai, mentális és viselkedésbeli változások 24 órás ciklust követnek. A “belső óránk” néven is ismert mechanizmus a környezetünkben lévő fényváltozásokra reagálva szabályozza az ébrenlét és az alvás ciklusát. Számos tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a délutáni fáradtság természetes jeleit érezd. Legyen szó stresszről vagy hosszú ideig tartó ülésről, ha megérted, hogy mely tényezők zavarják meg a cirkadián ritmusod, az segít megtalálni a megfelelő megoldást.
5 módja, hogy elkerüld a délutáni fáradságot:
1. Egyél energiadús ételeket
Ha ebéd után nehéznek érzed a lábadat, az étel valószínűleg túl kevés rostot, fehérjét és egészséges zsírokat tartalmazott. Ezek, valamint a sok friss gyümölcs és zöldség fokozhatják a koncentrációt és lendületet adhatnak. Ne várj ebédig az energiával, a legjobb, ha a napot egy szénhidrátban gazdag, energiát adó reggelivel kezded, például mogyoróvajjal és banánnal, pirítóssal, vagy egy tál gabonapehellyel (ne válassz túl cukrosat, mert az ellenkező hatást vált ki), friss gyümölccsel. Kerüld a túl magas zsírtartalmú ételeket, ezek emésztése hosszabb időt vesz igénybe, és lomhának érzed magad, ami délutáni levertséghez vezet.
2. Kezeld a stresszt
A napi kortizolszint (a stresszhormon) a nap folyamán emelkedik és csökken. A stressz hatására a kortizol “túlórázik”, ami viszont alacsony energiaszintet és rossz hangulatot okoz. A mély légzés és a meditáció átmenetileg segíthet, de fenntarthatóbb, ha felismerjük a stressz okát. Kezd azzal, hogy felsorolod az összes stresszforrást a magánéletedben vagy a munkahelyeden; majd nézd meg a stressztűrő módszereidet. A stressztűrő stratégiáknak négy fő típusa van: problémaorientált (“Kitalálom, hogyan kezeljem ezt a problémás ügyfelet”), elkerülő (“Egyszer és mindenkorra felmondok!”), érzelemorientált (“Csak lélegezz, maradj nyugodt és lépj tovább”) és támogatáskereső (“Segítségre van szükségem”). Gondold át, hogy melyik módszert használod, és hogy egy másik nem működne-e jobban.
3. Mozogj többet
Egy kis testmozgás csodákra képes a délutáni fáradtság elkerülése érdekében, és nem, nem kell, hogy megerőltető edzés legyen. Próbálj meg nyújtani (az íróasztalánál vagy a szabadban, ha teheted), tegyél egy gyors, intenzív sétát, menj fel és le a lépcsőn, vagy végezz könnyű aerobic-gyakorlatokat, például ugrókötelezz, fekvőtámaszozz vagy kocogj egyet. Ez elég ahhoz, hogy felébredj.
4. Igyál elég vizet
A kiszáradás kiszáríthatja az elmét, ronthatja a szellemi képességeket, és lomhának érezheted magad. Ahelyett, hogy a 4. kávédhoz nyúlnál, igyál inkább egy kis vizet, hogy elkerüld a délutáni álmosságot. Napi hat-nyolc pohár víz az ajánlott mennyiség, bár ez függhet az aktivitási szinttől és/vagy a környezeti hőmérséklettől.
5. Kényeztesd magad egy kis szunyókálással
Nem mindig lehet szundikálni a munkahelyen, de ha ebéd után vagy a délutáni szünetben rövid időre lehunynád a szemed, az különbséget jelenthet aközött, hogy valaki küzd, vagy hogy energiadúsan tölti el a napot. A NASA tanulmányai szerint egy 10 perces szundikálás akár három órán keresztül is javíthatja a teljesítményt, már a félálom állapotába való belesodródás is elegendő az agy felfrissítéséhez.
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.