A nassolás a vércukorszint hirtelen emelkedéséhez vezet, és akár cukorbetegséget is kiválthat.

Hogyan kerülheted el?

Édesszájú vagy? Sajnos, ha hosszú időn keresztül nem tudod kontrollálni az édesség utáni vágyadat, annak súlyos következményei lehetnek. A cukorbetegség számos károsodást okozhat, például impotenciát, veseelégtelenséget és vakságot.

Mi az a vércukorszint?

A vércukorszint a vérben lévő glükóz, azaz cukor mennyisége. Amint ételt eszel, máris emelkedik. Ha egyetlen cukrot, azaz glükózt vagy fruktózt fogyasztasz a vércukorszintet még gyorsabban elkezd emelkedik. Többféle cukor esetén a növekedés egy kicsit tovább tart. Ahhoz, hogy a cukor a sejtekben energiává alakuljon, a szervezetnek szüksége van egy, a hasnyálmirigy által termelt hormonra, az inzulinra. Úgy működik, mint egy zsilip: a testsejthez dokkol, és a vérből felszívódó glükózt a sejtbe szállítja.

A cukorbetegeknél a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, így ez a folyamat csak korlátozottan vagy egyáltalán nem működik. Ilyenkor a vércukorszint általában túl magas, ami hosszú távon károsíthatja az ereket és számos glükózérzékeny szervet, például a hasnyálmirigyet, a májat, a vesét és a szemet.

Mi váltja ki a magas vércukorszintet?

Minden szénhidrátot tartalmazó élelmiszer megemeli a vércukorszintet. Minél gyorsabban tudnak lebomlani a szénhidrátok, annál magasabb lesz a vércukorszinted. Az egészséged szempontjából fontos, hogy olyan szénhidrátokat fogyassz, amelyek lassan emelik a vércukorszintet. Ezért érdemes több gabonafélét vagy teljes kiőrlésű terméket fogyasztani, mert a bennük lévő többszörös cukrot először le kell bontani, és így csak lassan emelik a vércukorszintet. Ezzel szemben az édességek, a fehér kenyér, a készételek és az üdítőitalok főként egyszerű cukormolekulákat tartalmaznak, amelyek nagyon gyorsan megemelik a vércukorszintet.

Mik a magas vércukorszint tünetei?

A következő tünetek magas vércukorszintre utalnak:

  • erős szomjúságérzet
  • gyakori vizelés
  • fáradtság
  • lendület hiánya
  • hányinger
  • szédülés
  • tudatzavar vagy eszméletvesztés

Hogyan mérhetem a vércukorszintemet?

Szeretsz édes dolgokat enni, és a fenti tünetek közül néhány jellemző lehet rád? Ellenőrizd a vércukorszinted!

A cukorbetegeknek rendszeresen ellenőrizniük kell a vércukorszintjüket, hogy elkerüljék az életveszélyes hipoglikémiát. Erre a célra számos vércukormérő áll rendelkezésre. A legtöbbjüknél egy csepp vért kell az ujjából egy tesztcsíkra csepegtetni, amelyet aztán egy olyan mérőeszközbe kell helyezni, amely kiszámítja a pontos értéket. Ha van egy cukorbeteg barátood vagy családtagod, megkérdezheted, hogy egy napon át reggel és este megengedi-e, hogy megmérd a vércukorszinted.

Ha nem vagy cukorbeteg, akkor a vércukorszintedet vizeletes tesztcsíkok segítségével tudhatod meg egyszerűen, amelyek szintén megmutatják. Ez nem egészen olyan pontos, mint a vérvizsgálat, de ha rendellenes, színskálán jól leolvasható értékeket mutat, akkor érdemes orvosi vizsgálatra menned. Ha nem kezelik, a tartósan emelkedett vércukorszint súlyos egészségügyi következményekkel járhat.

Hogyan csökkenthetem a vércukorszintemet természetes úton, gyógyszer nélkül?

Ha orvosod 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizál, valószínűleg először tablettákat fog felírni Neked. A betegséget azonban természetes módon is befolyásolhatod, vagy ami még jobb, megelőzheted.

Fontos, hogy egészséges, alacsony cukortartalmú, teljes értékű élelmiszerekből álló étrendet kövess, sokat mozogj, és szabadulj meg a túlsúlytól. Egy tanulmány szerint a túlsúlyos emberek inzulinszintje magasabb, mint a normál súlyúaké, még akkor is, ha ugyanazt az ételt fogyasztották. Más tanulmányok is azt mutatják, hogy a túlsúly és az elhízás az inzulinrezisztencia vagy a 2-es típusú cukorbetegség tényezője lehet. Különösen a hasi zsírról mutatták ki, hogy összefügg a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával. Ezért fontos, hogy a felesleges zsírt egészséges táplálkozással és elegendő testmozgással minimalizáljuk. Kerülni kell az alkoholt és a cigarettát is.

Különösen egészséges táplálkozással, azaz sok gyümölccsel és zöldséggel a vércukorszint természetes módon csökkenthető. Az alma például pektint, egy növényi eredetű poliszacharidot tartalmaz. Biztosítja, hogy a glükóz lassan szívódjon fel a vérbe. De az áfonyában található antociánok, egy növényi színezék, szintén hozzájárulnak a vércukorszint csökkentéséhez. Ezenkívül a telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszereket, például olívaolajat, szójatermékeket, halat és dióféléket is be kell építeni az étrendbe. De a rostban gazdag ételek, például a teljes kiőrlésű termékek, a bab vagy a hüvelyesek is, mert ezek fogyasztása miatt a szénhidrátok lassabban jutnak a vérbe, és így csak mérsékelten emelik a vércukorszintet. Tanulmányok még azt is kimutatták, hogy a kevés egyszerű szénhidrátot tartalmazó, alacsony szénhidráttartalmú étrend csökkenti az inzulinszintet.

Az egészséges táplálkozásra és a normál testsúlyra vonatkozó javaslatok mellett ezzel az 5 tippel érheted el a legjobb eredményeket az megemelkedett vércukorszint elleni küzdelemben:

1. Old feszültséget

Körülbelül 40 tényező befolyásolja a vércukorszintet, a stressz ezek egyike. A stressz ugyanis a kortizon hormon felszabadulásához vezet, ami viszont a vércukorszint emelkedését okozza. Sok embernél a stressz bizonyos izmok, például a csípő feszülésén keresztül jelentkezik. Ilyen helyzetekben segíthet ha kicsit pihensz, mélyeket lélegezel és ellazítod az érintett területet. A meditáció és a tudatossági gyakorlatok szintén segíthetnek a stressz csökkentésében.

2.Hallgass a testedre

Az emberek gyakran egy bizonyos terv szerint táplálkoznak, vagy aszerint, amit egy kalóriakövető vagy egy alkalmazás javasol. Ez rendben is van, különösen akkor, ha egy bizonyos táplálkozási célt szeretnénk elérni. Másrészt viszont megakadályozhatja, hogy saját magad érezd meg, mitől érzed jól magad és mitől vagy képes teljesíteni.  A testünk a legjobb eszköz, amit valaha is feltaláltak. Hallgass rá jobban.

3. Dobd ki a mérleget

A testsúly puszta mérése nem jelent életmódváltást. A valódi viselkedésbeli változásokra kell összpontosítani. Nem kelhetsz fel reggel, és nem mondhatod azt, hogy mostantól öt kilóval kevesebbet nyomok. De azt mondhatod, hogy mostantól kezdve minden nap elmegyek sétálni. Vagy: Mától kezdve több zöldséget fogok enni. Mindkettő segít csökkenteni a vércukorszintet.

4. Egyél, amit akarsz és amire szükséged van

Ha tésztához van kedved, egyél tésztát! Az egészséges táplálkozás nem azt jelenti, hogy lemondunk valamiről, hanem azt választjuk, amire a szervezetünknek szüksége van. Ha például spagettit készítesz magadnak, kombináld olyan összetevőkkel, amelyek fehérjét (például a sajt, tojás, hal), rostot (zöldségek) és zsírt (például olívaolaj) tartalmaznak. Mindhárom összetevő segít csökkenteni a magas szénhidráttartalmú tészták okozta vércukorszint-emelkedést.

5. Mozogj gyakrabban

A sport és maga a testmozgás érzékenyebbé teszi a szervezetet az inzulin hormonra, így a vérből több cukor kerül a sejtekbe. Kifejezetten ajánlott például gyalog a munkába járás vagy a kerékpározás. A lift helyett használjuk a lépcsőt, vagy az ebédszünetben sétáljunk egyet, ahelyett, hogy újra leülnénk. A jóga vagy a pilates gyakorlatok is jók lehetnek. A lényeg, hogy motivált legyél. Válaszd azokat a tevékenységeket, amelyeket a legjobban élvezel.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.