Nincs annál frusztrálóbb, mint mikor az ember időt és energiát nem kímélve keményen edz a teremben, majd azzal szembesül, hogy izomegyensúlytalanság alakult ki.
Ennyi kemény munka és erőfeszítés, és ez a jutalom?
Kellemetlen, de előfordul … és szerencsére orvosolható.
Miután megállapítottad, hogy izomegyensúlytalanságod van, a következő lépés a probléma kezelése és kijavítása.
5 stratégia alkalmazható erre:
- Használj unilaterális gyakorlatokat
- Kezdd a gyengébb oldallal
- Hagyd, hogy a gyengébb oldal adja meg az edzés volumenét
- Több munkát végezz a gyengébb / kisebb oldalon
- Kezeld a mögöttes problémát, azaz a mobilitást / flexibilitást
Ebben a cikkben feltárjuk az egyes stratégiákat, és megvizsgáljuk, mikor, melyiket érdemes alkalmazni.
1. Használj unilaterális gyakorlatokat
Ha a test egyik oldala erősebb, garantált, hogy az mindig domináns lesz, amikor a test mindkét oldalát együtt edzed.
Például, ha a mellizom jobb oldala erősebb, mint a bal, akkor fekvenyomásnál a rúd jobb oldalon kissé gyorsabban emelkedik, a fáradtság pedig kissé lassabban áll majd be, ami a bal oldal kihasználatlanságát eredményezi.
A megoldás az, hogy a rudat, ahol a test mindkét oldalát együtt dolgozzuk, egy egyoldalú, unilaterális, kézisúlyzós gyakorlatra cseréljük, ahol a test mindkét oldalát egymástól függetlenül dolgozzuk.
Ez lehetővé teszi a test számára, hogy ugyanolyan keményen dolgozzon a test mindkét oldalán anélkül, hogy a domináns izom átvenné és csökkentené a gyengébbek munkáját.
Néhány példa különböző izomcsoportokra:
- Fekvenyomás rúddal -> Fekvenyomás kézisúlyzóval
- Guggolás rúddal -> Kitörés kézisúlyzóval vagy egylábas “pisztoly” guggolás
- Bicepszezés rúddal -> Bicepszezés kézisúlyzóval (kalapács vagy normál)
- Vállból nyomás rúddal -> Vállból nyomás kézisúlyzóval (ülő vagy álló)
2. Kezdd a gyengébb oldallal
Természetes, hogy az egyik oldal dominánsabb lesz, mint a másik, miután túlnyomó többségünk nem kétkezes és ezért testünk egyik oldalát részesíti előnyben.
Anélkül, hogy teljesen felfognád, előnyben részesíted a test erősebb oldalát, mert ez megkönnyíti a dolgodat.
Amikor egyoldalú gyakorlatokat hajtasz végre, akkor valószínű, hogy először ösztönösen edzed az erősebb oldalt anélkül, hogy észrevennéd. Ez azt jelenti, hogy amikor a legfrissebb vagy, akkor először a domináns oldaladdal kezdesz, holott a gyengébb oldalad sokkal többet profitálna, ha előtérbe helyeznéd.
Ha megpróbálod helyrehozni vagy akár megakadályozni az izomegyensúlyhiányt, akkor mindig a gyengébb oldallal kezdd az edzést.
3. Hagyd, hogy a gyengébb oldal adja meg az edzés volumenét
A fenti pontról folytatva, ha a legfrissebb állapotban először a domináns oldalad edzed, akkor azt tapasztalhatod, hogy a gyengébb oldal küzd a terheléssel és végül lemarad, ami csak tovább rontja az egyensúly hiányát.
Ha a gyengébb oldaladról indulsz, akkor hagyd, hogy az határozza meg az erősebb oldalad által végzett munka mennyiségét, ami megakadályozza, hogy a gyengébb oldalt túlszárnyalja. Például, ha 3 sorozat 8 ismétlés kitörést próbálsz meg végezni és a gyengébbik oldalon csak 8, majd 6, majd 5 ismétlést tudsz végrehajtani, az erősebbik oldalon is pontosan ezt fogod tenni, még akkor is, ha az többet bírna.
4. Több munkát végezz a gyengébb / kisebb területeken
Nagyon sokan a testük csak bizonyos részeinek edzését részesíti előnyben másokkal szemben.
Ezzel lényegében nincs semmi baj.
De valójában gyakori hogy nagy egyensúlyhiány keletkezik, amikor inkább a mellkasodra koncentrálsz, mint a hátra.
Vagy ha több időt töltesz a felsőtest edzésével, mint az alsó végtaggal, ezzel egy felsőtest-domináns megjelenést kölcsönözve neked.
A lemaradt testrészeket a két módszer egyikével hozhatja fel:
Növeld az általános terhelést
Ez azt jelenti, hogy hozzáadunk egy extra edzést a problémás testrészhez, vagy ha ez nem lehetséges, akkor hozzáadunk néhány extra gyakorlatot az edzés jelenlegi felépítésén belül.
Például, ha a hátad arányosan kisebb a mellkasodhoz képest, és csak heti 3 alkalommal edzel, akkor egy hátedzést hozzáadhatsz , hogy növelhesd az adott testrész edzettségét.
Alternatív megoldásként, ha már hetente ötször edzel, és fennáll annak a veszélye, hogy egy újabb edzés hozzáadásával a kiégést és a túledzést kockáztatod, csökkentheted a többi testrész volumenét, hogy helyet biztosíts néhány hátgyakorlatnak.
A többi testrészen végzett csökkentett intenzitású edzés elegendő ahhoz, hogy megőrizd jelenlegi izomtömeged ezeken a területeken, miközben helyet biztosítasz a hátad növeléséhez.
Növeld az edzés terhelését
Ennek másik módja az, hogy növeled az edzés terhelését a „bajos” testrész edzésekor.
Az, hogy a fokozatos túlterhelés mellett döntesz-e a terhelés növelésével (ajánlott), csökkented a pihenőidőt, növeled az ismétlések vagy sorozatok számát, csak rajtad múlik. A cél az aránytalan testrész erejének növelése, hogy összhangba hozd a többi testrésszel.
5. Kezeld a mögöttes problémát, legyen az mobilitás / flexibilitás
Bár a fenti stratégiák egyike általában megoldja az izomegyensúlytalanságot, érdemes feltárni a kiváltó okot is.
Ha ez rossz technika, akkor nézd meg, miért:
- Talán nem vagy elég koncentrált?
- Rosszul tanultad meg a technikát?
- Mobilitással vagy flexibilitással van probléma?
Például, ha kötöttebb elölső combizmok, combhajlítások és farizmok vannak a tested egyik oldalán, akkor fogadhatunk, hogy kihatással lesz a guggolás és a felhúzás teljesítményére, ami izomegyensúlytalansághoz vezethet.
Tehát, ha korlátozott a mozgástartomány az egyik válladban, az hatással lehet a fekvenyomás és a vállból nyomás formájára és azt eredményezheti, hogy az egyik oldal több munkát végez, mint a másik.
Miután azonosítottad a problémás területet, azon dolgozz hogy javítsd a flexibilitást és a mobilitást ezen a területen, ami segít abban, hogy az egyensúlyhiány ne növekedjen mégjobban és hosszútávon egyensúlyhoz vezessen.
Remélem hasznosnak bizonyult ez a cikk számodra, ha bármi kérdésed felmerült a témával kapcsolatban, fordulj hozzám bizalommal.
Szücs Péter
Személyi edző
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.