Kérdezz meg bárkit, aki valaha az edzést használta arra, hogy drasztikus változást hozzon az életébe, ő valószínűleg azt fogja mondani, hogy a következetesség a hosszú távú siker alapja. Igen, mindannyian tudjuk, hogy az olyan viselkedésmódok, mint a rendszeres fizikai aktivitás és a megfelelő táplálkozás, a hosszú távú egészség elengedhetetlen elemei, de a mai modern élet forgatagában nehéz lehet az új életmódbeli szokások elfogadásához szükséges változtatásokat végrehajtani.

Amikor rendszeresebben szeretnénk edzeni, akkor a viselkedés megváltoztatásának pozitív aspektusaira koncentrálva sokkal élvezetesebbé tehetjük azt. Az agy jutalmazza a kellemes élményeket a dopamin és a szerotonin neurotranszmitterek szintjének növelésével. Ha megtanuljuk élvezni a mozgást, akkor ezen transzmitterek szintje megemelkedik, így az edzés pozitív és kifizetődő élménnyé válik számunkra. Az eredmény az, hogy minél többet edzünk, annál jobban fogjuk érezni magunkat, ami hosszú távú viselkedésváltozáshoz és egészségesebb élethez vezethet.

A következő hat lépést segítségével úgy változtathatsz a hozzáállásodon, hogy a testmozgást az egészségesebb élet eszközének tudod majd tekinteni, ami pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy napi szokássá váljon.

1. Kényeztesd magad. Mindig adj magadnak egy kis jutalmat, miután befejezted az edzést, elvégezted az összes gyakorlatot, amit a héten el akartál végezni, vagy akkor amikor elérted a célodat. Nem, ez nem egy hatalmas költekezést jelent vagy azt, hogy háromszor annyi kalóriát viszünk be, mint amennyit éppen hogy csak elégettünk. Egy kis tervezést igényel a megfelelő jutalom előkészítése. Engedj meg magadnak egy új edzőruhát vagy elegáns öltözéket, menj el egy gyógyfürdőbe egy kezelésre, vagy szerezz be egy új fejhallgatót az edzésekhez. Bármi legyen is az, ha edzések után egy kis jutalommal kényezteted el magad, az aktiválja az agyban levő örömközpontokat, amelyek segítenek az edzést pozitívan kezelni.

2. Határozz meg egy idősávot az edzéseidnek. Ha sűrű a beosztásod, néha úgy érezheted, hogy a munka és a mindennapi teendők átveszik az életed felett az irányítást, és ez pedig korlátozza az edzésre rendelkezésre álló időd. Ha azonban szánsz egy kis időt egy ütemterv megtervezésére, amibe belekalkulálod a testmozgást is, akkor valószínűbb, hogy az rendszeres szokássá válik. A hétvégén szánj néhány percet arra, hogy megtervezd, mikor és hol fogsz edzeni, és ezt írd be az ütemtervbe. Aztán, ha valaki megpróbálja átszervezni az idődet, akkor egyszerűen csak azt mondhatod, hogy: „Sajnálom, de már vannak terveim.”

3. Tűzz ki egy fejlődési célt. A céloknak két fő típusa van: az eredmény és a fejlődés. Az eredménycélok egy feladat végrehajtásának végeredményére koncentrálnak, például egy maraton teljesítésére. A fejlődési célok azonban az eredmény eléréséhez szükséges folyamatra vagy lépésekre összpontosítanak, például egy kettlebellel végzett gyakorlat megtanulására. Ha egy új edzéstechnika vagy forma elsajátításának folyamatára fókuszálunk, több dopamin szabadulhat fel, hiszen ez a pozitív tanulási tapasztalatok hatására képződik, így az agy társítja a gyakorlatot az örömmel.

4. Változtasd meg a gondolkodásmódod. Ahelyett, hogy valamilyen médiában meghatározott megjelenés lenne a célod, fókuszálj arra, hogy javuljon az életminőséged. Ne arra használd a testmozgást, hogy megváltoztasd a kinézeted, hanem inkább gondolj a testmozgásra, mint az egészség és az életminőség javításának eszközére. Ha arra használod az edzést, hogy jobb egészségi állapotot érj el és hogy ezt fenntartsd, meglepődhetsz azon, hogy sokkal motiváltabban és következetesebben követed majd az edzéstervedet.

5. Jegyzetelj. Használj naplót a fejlődés nyomon követéséhez, és rögzítsd, hogyan érzed magát edzések után. Ehhez nem szükséges, hogy minden edzés alkalmával naplót cipelj magaddal az edzőterembe – egyszerűen használhatod a telefonod jegyzetelni, csak rögzíts néhány rövid kijelentést arról, hogyan érezted magad az edzés alatt és után. Volt sikerélményed? Először voltál képes egy gyakorlatot elvégezni vagy egy bizonyos távot teljesíteni? Kipróbáltál egy új csoportos edzést, és élvezted azt? Az egyes gyakorlatok pozitív hatásainak és érzéseinek leírása segíthet a gondolkodásmódod megváltoztatásában, így a folyamatra összpontosítasz majd, nem feltétlenül az eredményre.

6. Keress egy edzős havert. Nehéz lehet egyedül megtenni a viselkedésünket megváltoztatását igénylő lépéseket, ezért ha van egy barátunk, aki végig követ minket ezen az úton, az megkönnyítheti a folyamatot. Amikor egy baráttal vagy egy rokonnal edzünk, az segít, hogy gyorsabban teljen az idő. Emellett pedig lesz valaki, aki számít ránk, ez pedig azt jelenti, hogy kevésbé valószínű, hogy kihagyjuk az edzést. Ha egy edzőpartnerrel eldöntitek, hogy közösen fogtok edzeni, akkor nagyobb az esélye, hogy élvezni fogjátok az egész folyamatot, ez pedig elengedhetetlen a hosszú távú szokás kialakításához.

Ezek a lépések, amivel az edzés pozitív aspektusaira koncentrálhatsz, segíthetnek megváltoztatni az edzés előnyeiről alkotott képet, így könnyebbé válik az új szokás kialakítása. Amikor az edzés rendszeres szokásoddá válik, akkor érhetsz el tartós és hosszú távú eredményeket.

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!
Rácz Rita Mónika
forrás: https://www.acefitness.org/

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.