Sokan esünk abba a hibába, hogy valamibe belevágunk, de nem tudjuk hogyan csináljuk jól. Ha elrontjuk és nem sikerül, akkor pedig a csalódás jön és több esetben a feladás.

Ezzel a pár ténnyel szeretném helyes útra terelni a fogyni vágyókat, hogy mihamarabb elérjék céljaikat.

1. Minél kevesebbet eszem, annál gyorsabban fogyok. 

Ha a napi tápanyagbevitel sokkal kevesebb, mint amennyire a szervezetnek szüksége van, akkor éhezés és hiányállapotok alakulnak ki. (Még ha sokszor nem is vesszük észre, mert már hozzá szoktunk.) Ebből adódóan egy idő után megáll a fogyás, raktározó üzemmódba kezd szervezetünk.

Következtetés: A fogyáshoz megfelelő tápanyagbevitelre van szükség, nem szabad megvonni az értékes táplálékokat, főleg, ha mellette elkezdünk rendszeresen edzeni.

Naponta fogyasszunk legalább 3x tápláló ételt, alacsony telített zsírsav (transzzsírsavak kerülendők!) és finomított szénhidrát tartalommal, megfelelő fehérje-zsír-szénhidrát és rost aránnyal, valamint figyeljünk oda a só és cukorbevitelünkre is! A 3 tápláló főétkezést kiegészíthetjük 1-2 kisebb étkezéssel, de itt is figyeljük oda a komplexivitásra! Pl.: Az alma mellé együnk magvakat, vagy egy kocka étcsokoládét, kávét stb.

2. A gyümölcs „diétás”. 

A gyümölcsök nagyszerű ajándékai a természetnek, de mint mindennel, velük is érdemes mértéket tartani. A reggeli órákban sokan szeretnek smoothie-t inni vagy gyümölcsöt enni önmagában, esetleg kevés szénhidráttal. Az esti ”éhezés”(alvás) után reggel nem a legjobb megoldás gyorsanfelszívódó cukorbombával terhelni a szervezetet. A korai éhségérzet a vércukorszint kiugrása miatt alakulhat ki.

Következtetés: A gyümölcs egészséges, fogyasszuk nyugodtan minden nap mértékkel. A rostok jó hatással vannak a glükózanyagcserére. Önmagában a gyümölcsök nem laktatnak sokáig, érdemes melléjük még valamit enni. Korán reggel éhgyomorra önmagába lehetőleg ne fogyasszuk!

3. A megszorításokon alapuló divatdiéták hatásosak. 

Koplalás, léböjt kúra, Atkins diéta és még sorolhatnám. Mindig lesznek divatos diéták és újdonságok, de a legnagyobb probléma azzal van, ha ezeknek hiszünk, mielőtt átgondolnánk a hatásosságukat és kockázataikat. Ne féljünk megkérdőjelezni a diétákat, már csak azért sem, mert felelősségteljes dolog a szervezetünket táplálni. Fontos élettani folyamatokat lát el nap, mint nap, ezek optimális működéséhez pedig szüksége van elegendő mikro- és makro tápanyagokra.

Következtetés: Gondoljuk alaposan végig, mielőtt életmódváltásba vágunk, kérjük ki szakember véleményét/ tanácsát és ne higgyünk el mindent, amit az interneten olvasunk.

 4. Magas fehérjetartalom, alacsony szénhidrátbevitellel jól lehet fogyni.

 A fehérjék gyulladáskeltő hatásúak lehetnek, allergizálhatnak túlfogyasztásuk esetén. Ha a napi beviteli mennyiségünket bevisszük (tehát nem fogyasszuk túl, egészséges kereteken belül maradunk), akkor is szükségünk van mellette rostra, zsírokra és szénhidrátokra az étrendünkben. Fogyni nem a magas fehérjebeviteltől fogunk. A kevesebb szénhidrát segít elindítani a fogyást, de a legtutibb eredményt hosszútávon a jól megválogatott táplálékkal, megfelelő adagokkal, edzéssel, stresszkezeléssel és a pihentető alvással fogjuk elérni.

Következtetés: A fehérje laktat, túlfogyasztása feleslegesen terheli a szervezetet, lelassíthatja az anyagcserét, ami nem feltétlenül kedvez a fogyásban. Főleg az állati eredetű fehérjék mellé társul telített zsírsav is, amit szintén érdemes egészséges keretek között tartani.

5. 70% diéta 30% edzés.

 Mint személyi edző kijelenthetem, hogy az fizikai aktivitás nélkülözhetetlen az egészséges életmód kialakításában és fenntartásában, a fogyni vágyók számára meg különösen! Pont emiatt kissé ésszerűtlen kijelenteni a százalékokat. Az egészséges táplálkozás és a testmozgás mind az életmód szó alá tartozik, és ugyanolyan fontosak egymásnak, kölcsönhatásban állnak egymással.

Következtetés: Az életmód kialakítása az elsődleges cél, abban pedig a táplálkozás és a testmozgás ugyanolyan fontos szerepet játszik.

6. Edzéssel lehet kompenzálni a túlevést.

Ha többet eszel, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, és nehéz súlyokkal edzel, az azt jelenti (testépítősen), hogy tömegelsz. Ha nem nagy súlyokkal edzel vagy hosszabb aerob edzésmunkát végzel, akkor a súlyod stagnálni fog, plusz kilókra is számíthatsz, de ez persze függ a bevitt táplálék mennyiségétől és a fizikai aktivitás mennyiségétől és milyenségétől is. Fogyásról itt szó nem esik, csakis akkor, ha az edzések és a táplálkozás megfelelően ki van alakítva.

Következtetés: Kemény edzéssel tehát nem lehet kompenzálni a túlevést. Az egyensúlyra kell törekedni. Ha a túlevés lelki okok miatt alakult ki, akkor azt a megfelelő szakemberrel kell orvosolni.

Ne feledjük, a cél az életmódváltás

A fogyáshoz időre van szükség. Ne gondoljunk drasztikus dolgokra mikor belevágunk! Ha nem tudjuk pontosan hogyan kezdjük el, akkor kérdezzük ki táplálkozási szakértő tanácsát és forduljunk személyi edzőhöz!

Remélem hasznos volt!

Havasi Anna Személyi edző

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.