Az edzőterem a fejlődés terepe, de a sok tévhit könnyen letéríthet az útról. Nézzük, milyen hibákat NE kövess el, és dobjunk hozzá néhány pro tippet, hogy gyorsabban láss eredményeket!

1. „Minél nehezebb a súly, annál jobb!”

Tévhit, hogy csak a brutálisan nehéz súlyok hoznak eredményt. Ha nem megfelelő a technikád, csak sérülés lesz belőle. A túl nagy súlyok gyakran kompenzációhoz vezetnek: elkezdesz “csalni” a gyakorlatok során, például lendületből emelsz.

Extra Tipp:

Kezdj közepes súlyokkal, és koncentrálj a lassú, kontrollált mozdulatokra. A progresszív terhelés (fokozatosan növelve a súlyt) sokkal hatékonyabb, mint az ego-emelés.

2. „Ha nem fáj, nem is ér semmit!”

Az izomláz nem mindig a jó edzés jele. Az intenzív fájdalom inkább túledzésre vagy helytelen formára utalhat. Az edzés nem arról szól, hogy másnap ne tudj lépcsőzni.

Extra Tipp:

Figyelj a megfelelő bemelegítésre és levezetésre, hogy csökkentsd az izomláz esélyét. Egy kis nyújtás csodákra képes!

3. „A gépek jobbak, mint a szabadsúlyos gyakorlatok!”

A gépek könnyen használhatók, de nem veszik igénybe annyira a stabilizáló izmokat, mint a szabadsúlyok. Ha csak gépeken edzel, korlátozod a fejlődésedet.

Extra Tipp:

Kezdd el beépíteni az alapgyakorlatokat, mint a guggolás, fekvenyomás vagy felhúzás. Ezek komplex mozgásokat igényelnek, amik nemcsak az izomépítést, hanem az erőt és a koordinációt is fejlesztik.

4. „Az ismétlésszám mindent meghatároz!”

Sokan ragaszkodnak a klasszikus 8-12 ismétléshez izomépítésnél, de ez nem szentírás. Az alacsonyabb ismétlésszám (4-6) nehezebb súlyokkal erőt fejleszt, míg a magasabb ismétlésszám (15+) az állóképességedet növeli.

Extra Tipp:

Próbáld ki a piramist: kezdj nagy súllyal és kevés ismétléssel, majd csökkentsd a súlyt és növeld az ismétlésszámot. Ez sokkhatást ad az izmaidnak.

5. „A nőknek más edzésterv kell, mint a férfiaknak!”

Ez a tévhit gyakran oda vezet, hogy a nők „csak” kardióznak vagy kis súlyokkal edzenek. Az izomépítés viszont mindenkinek ugyanúgy működik, függetlenül a nemtől.

Extra Tipp:

Nincs szükség “rózsaszín súlyzókra” vagy különleges női edzéstervekre. Az alapgyakorlatok és a progresszív terhelés itt is kulcsfontosságú.

6. „Ha minden nap edzel, gyorsabban fejlődsz!”

A testedzés nem maraton. Ha nem hagysz időt a regenerációra, a túledzés miatt stagnálni fogsz, és megnő a sérülés kockázata.

Extra Tipp:

Használj edzéspihenő ciklust: például 3 intenzív edzésnap után tarts egy pihenőnapot. A regeneráció ugyanolyan fontos, mint maga az edzés.

Bónusz: A leggyakoribb edzőtermi hiba – „Nincs terv!”

Sokan cél nélkül csinálnak pár ismétlést itt-ott, aztán hazamennek. A kaotikus edzés nem hoz eredményt.

Megoldás

  • Készíts heti edzéstervet!
  • Oszd fel izomcsoportokra (például: hétfő – mell/tricepsz, szerda – hát/bicepsz, péntek – láb).
  • Jegyezd fel a használt súlyokat és az ismétlésszámokat, hogy lásd a fejlődést.

Az edzőteremben ne a tévhitek vezéreljenek, hanem a tudatos tervezés. Ha van egy tiszta célod és követed a tested jelzéseit, garantált a siker!

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.