Bemelegítés:
Miért elengedhetetlen az edzés előtti bemelegítés:
Az emberi szervezet nyugalmi állapotban vagy alacsony intenzitású mozgástevékenység közben, teljesítőképességének alig egyharmadát használja ki. A szervezet ilyen állapotban károsodás illetve sérülés nélkül, nagy intenzitású fizikai terheléssel járó sporttevékenységre nem alkalmas.
• A bemelegítés szükséges ahhoz, hogy ráhangolódjunk az edzésre, mind lelkileg, mind testileg.
• Segíti a szervezetet a terhelésre való felkészülésében.
• Fontos szerepe van az izületek és izmok sérülésének megakadályozásában, ezáltal preventív hatású.
• Segíti a merev, kötött vagy éppen izomláz alatt lévő izmok ellazulását, nyújtását.
• A növekvő intenzitású mozgások hatására a szervezet, energia felhasználása növekszik. A hajszálerek kitágulnak. A szívműködés és a légzés fokozódik, a pulzusszám emelkedik. A szervezetben végbemenő biokémiai folyamatok felgyorsulnak.
• Hatására a salakanyagok (tejsav) is könnyebben és jobban szállítódnak, így teljesítményünk is eredményesebb lesz.
• Az idegrendszer ingerelhetősége javul, ennek eredményeként a mozgáskoordináció is javul.
Az általános és sportág/ mozgásforma specifikus bemelegítés tehát elengedhetetlen, minden edzés előtt, mondhatni kötelező. Terjedelmét tekintve meg kell, hogy haladja az 5-8 percet. Vannak „kritikus időszakok” mikor jelentősége még nagyobb. Ilyen a téli hideg időszak, illetve a reggeli edzés mikor az ember teste, izmai még merevebbek, kötöttebbek. Ebben a két szakaszban minimum 10-12 perc intenzív átmozgatásra van szükségünk. Ezen kívül ügyelnünk kell a fokozatosságra. Kicsi, laza, lassú kiterjedésű és intenzitású mozgásokat végezzünk először, majd fokozatosan emeljünk ezeken. Természetesen fontos, hogy a bemelegítést követően egyből kezdjük meg az edzést. Ne hagyjunk ki sok időt a kettő között, mert különben az izmok kihűlnek és az eddig végzett bemelegítés semmit sem fog érni.
A nyújtás: Az edzés ezen szakaszára jelen írásomban csupán a teljesség hiánya nélkül szeretnék kitérni. Fajtáit, módszereit és gyakorlati példáit a következő írásomban elemezném. Azonban addig se felejtsük! Az edzés utáni nyújtás elengedhetetlen. Lazítja az izomzatot, segít az izomláz megelőzésében, csökkenti a sérülésveszélyt és biztosítja a következő edzés sikerességét.
A nyújtás technikáját tekintve a szakirodalom több módszert ismertet. Beszélhetünk statikus, dinamikus nyújtásról valamint e kettő ötvözeteiről. Ezek bemutatását és elemzését a következő alkalommal dokumentálom. Addig is sikeres edzést kívánok mindenkinek! Szeretettel várom Önöket személyi, páros ill. csoportos edzéseimen!
SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!
Nagy Péter
Személyi edző
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.