Ha úgy érzed, mindent megteszel, hogy kevesebbet mutasson a mérleg, mindent beleadsz az intervalljaidba, vagy hosszú órákat fektetsz a futópadba, még sincs változás, a probléma még mindig lehet, hogy nem a gyomrodban, vagy más szervedben keresendő.
Valószínűleg eddig ritkán gondoltál a máj és a fogyás kapcsolatára, azonban ennek a szervnek az egészséges működése és a fogyás között nem csekély az összefüggés.
Sok feladatot ellát: szűrőként szolgál a méreganyagok, pl. a gyógyszerek egyes alkotóelemeinek és az alkoholnak az eltávolításában, és az olyan tápanyag-melléktermékekkel is hasonlóan jár el, mint az ammónia. Elősegíti az emésztést, az epe termelésével, szerepet játszik a zsírok lebontásában, valamint a zsírban és a vízben oldódó vitaminok és ásványi anyagok felszívódásában. Továbbá szerepe van még a vérnyomás-, tesztoszteron-, inzulin-, ösztrogén-, illetve a vércukorszint szabályozásában, az immunitásban, valamint a koleszterin előállításában és eltávolításában.
Amennyiben a májad túlterhelt, a méreganyag-maradványok felhalmozódhatnak, és az elhízással összefüggő gyulladást okozhatnak. A túlterhelt máj a zsírsejtek felhalmozódását okozhatja, különösen a hasi zsír tekintetében.
Mielőtt őrült májtisztításba kezdenél, ellenőrizd, vagy ellenőriztesd, hogy vannak-e májproblémára visszavezethető tüneteid, pl. fáradtság, álmatlanság, kiütés vagy pattanás, emésztési problémák (székrekedés, savas reflux, emésztési zavarok, puffadás), magas koleszterinszint, vércukor-, illetve inzulin-egyensúlyproblémák. Mindez, vagy egyes tünetek alacsony energiaszinthez, túlzott szomjúsághoz, és/vagy vizelési panaszokhoz vezethetnek. Amennyiben ezek alapján májproblémára gyanakodsz, keresd fel orvosod!
Amennyiben szeretnéd csökkenteni az esélyét, hogy májproblémák miatt kelljen aggódnod, érdemes a következőket tenned, illetve nem tenned:
- Amennyiben dohányzol, hagyd abba!
- Csak az orvosod által javasolt vagy felírt gyógyszereket szedd, illetve tartsd be az előírt mennyiségeket!
- Kerüld az alkoholtartalmú termékeket!
- Próbálj tisztábban enni és inni! Kerüld el azokat a termékeket, élelmiszereket, melyeknek magas a fruktóz tartalma, kukoricaszirupot, hidrogénezett olajokat, adalékanyagokat, hormonokat, tartósítószereket vagy mesterséges színezékeket tartalmaznak, és ahol lehetséges organikus forrásból szerezd be az élelmiszereket!
- Fogyassz gyakrabban kelbimbót, brokkolit, karfiolt, vagy káposztát!
- Kerüld a túlzott só fogyasztást, alternatív ízesítőként használhatsz pl. fokhagymát, rozmaringot, vagy cikóriát!
- Mozogj, sportolj napi rendszerességgel!
Jó edzést kívánunk!
SPEEDFIT Team
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.