Az ülőmunka, vagyis a hosszú ideig tartó folyamatos ülés a gerinc minden szakaszára káros hatással lehet. A helytelen ülés az ágyéki és a háti gerinc egy folyamatos flexiós (hajlítás irányú) megterhelést kap, mely a lágyrészekben akár visszafordíthatatlan biomechanikai elváltozásához is vezethet. A nyaki gerinc esetén az ülés során nagyon sokszor felvett úgynevezett előrehelyezett fejtartás nyaki gerincben fellépő nyíróerők a gerinc szakasz funkció zavarhoz és ezen keresztül fájdalomhoz vezethet. A helyes ülés titkairól egy korábbi cikkünkben ide kattintva olvashat.

Mind emiatt a mozgásszervi panaszok, így a gerinc fizioterápiás kezelésének is az egyik legfőbb célja az egyén mozgás mennyiségének, fizikai aktivitásának és szokásainak megváltoztatása, optimalizálása.

Az első betegvizsgálat során az anamnézis felvétele után a gyógyító team a beteggel együtt rövid és hosszú távú célokat tűz ki.  Az életminőség színvonalának emelése, a mozgás és hatására jelentkező pozitív hatások élvezete a hosszú távú kezelési célok részét képezik.

A kezelés során általában a rövidtávú célok eléréséhez gyakorlatokkal, ergonómiai tanácsokkal látjuk el a betegeket. Mind emellett a beteg beállítottságát, a patológiáját, edzettségi állapotát, felépítését, testsúlyát és a képességeit figyelembe véve az általános fizikai aktivitás növelésére és bizonyos sporttevékenységek rendszeres végzésére készítünk terápiás tervet.

A hétköznapokban tanácsként elmondható, hogy az adott körülményekhez vagy környezetünkhöz mérten ragadjunk meg minden lehetőséget a mozgásra. Az ülőmunkát végzők gyakran álljanak fel székükből megelőzve a folyamatos hosszúideig tartó terhelés lehetséges káros hatásait.  Az ülő foglalkozásúak számára ajánlott torna gyakorlatsort ide kattintva megtekintheti.

"Munka

Munka közben érdemes többször átmozgatni magunkat.

A betegek sokszor az újbóli fájdalomtól való félelem miatt nem mernek sporttevékenységeket végezni. Sokszor a már diagnosztizált porckorong sérv illetve egyéb ismert degeneratív elváltozások, vagy a rengeteg információ miatt, amiből nehéz eldönteni mi a helyes, mi az, ami árt vagy éppen mi az, ami segíthet. Általánosan elismert tény, hogy a népesség túl keveset mozog. A fizikai inaktivitás szoros kapcsolatban állhat a túlsúllyal. A statisztikai jelentések szerint  Magyarországon, a felnőtt lakosság > 60%-a túlsúlyos, 27%-a elhízott. Európában, a felnőtt lakosság 30-80%-a túlsúlyos. A túlsúly pedig számos elváltozáshoz vezethet, így mozgásszervi elváltozások kialakulásának a rizikóját is növeli.

Az ajánlott napi minimális mozgás napi 30 perc legalább közepes intenzitású testmozgás (Pate et al. 1995). Ez például naponta gyorsabb tempójú gyaloglásnak felel meg.

A rendszeres mozgásnak a mozgásszerv rendszer mellett egyéb szervrendszereinkre is jótékony hatást gyakorol

  • növeli az élettartamot

  • szívinfarktus rizikóját csökkenti

  • adipositas mértékét csökkenti

  • colon és vastagbélrák kialakulását csökkenti

  • enyhe depresszió mértékét csökkenti

  • II-es típusú diabetest csökkenti

  • időskorúak életminőségének színvonalát növeli

A hétköznapi életben tanácsolt ha lehetséges az amúgy autóval, tömegközlekedéssel megtett távok gyalog vagy kerékpárral történő megtétele. A lift helyett a lépcső használata. A kerti illetve házimunka elvégzése is közepes intenzitású testmozgásnak számít.

"Tömegközlekedés,

Tömegközlekedés, autózás helyett érdemes lehet sétálni, vagy biciklizni.

A gerinc problémával szenvedő betegeknek ajánlott olyan sportot végezni, ami mind az izomzat erejét és a flexibilitást is növeli. Enyhe fájdalom esetén illetve prevenciós céllal végzett sporttevékenység esetén ajánlott a kerékpár ergometer, crosstrainer (ellipszis trainer), gyaloglás, nordic walking, jóga, pilates, úszás, futás, kerékpár. A megfelelő sportág kiválasztásánál fontos, hogy olyat válasszon, amiben örömét leli, mert így tud hosszútávon kitartani a sporttevékenység végzése mellett. Alapvető szabály, hogy sport közben és utána sem fokozódhatnak a tünetei. A sportág kiválasztásához érdemes szakember segítségét kérnie.

A cikk szerzője az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.

forrás:http://gerinces.hu/2014/02/21/gerinc-es-sport/

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.