A guggolás az egyik legfontosabb alapgyakorlat, amelyet mindenkinek érdemes beépíteni az edzésébe. Egyszerűnek tűnik, de valójában sok technikai részletre kell figyelni ahhoz, hogy igazán hatékony legyen – és persze, hogy elkerüld a sérüléseket. Sokan csak félig vagy helytelenül guggolnak, ami miatt a gyakorlat nem fejti ki a teljes hatását. Lássuk, hogyan válhatsz a guggolás királyává!

1. Lábak helyzete: a stabil alapok

A guggolás a lábaid munkáján alapul, ezért fontos, hogy megfelelően helyezd el őket. Állj vállszélességnél kicsit szélesebb terpeszben, a lábujjaidat enyhén kifelé fordítva. Ha szűk terpeszben guggolsz, kevésbé tudsz mélyre menni, míg túl széles terpesz esetén nehéz fenntartani az egyensúlyt. Találd meg az arany középutat, hogy a guggolás stabil és erőteljes legyen!

2. A hát és a törzs helyzete: a gerinced biztonsága

Sokszor elkövetett hiba, hogy a hátat nem tartják elég feszesen. Guggolás közben figyelj arra, hogy a törzsed végig feszes maradjon, és a hátad enyhén homorítva tartsa meg a természetes görbületet. Ha kerekíted a hátad, a derekadra és a gerincedre nagyobb terhelés kerülhet, ami hosszú távon sérüléshez vezethet. Tehát egyenes hát, feszes törzs – és indulhat a guggolás!

3. Térd és boka igazítása: Ne hagyd, hogy kifelé vagy befelé dőljenek!

Ahogy ereszkedsz lefelé, figyelj arra, hogy a térdeid ne dőljenek befelé vagy kifelé. A térd és a boka legyen egyvonalban, hogy a terhelés egyenletesen oszoljon el, és elkerüld az ízületek túlzott megterhelését. Ha nem tudod egyenesen tartani a térdeidet, lehet, hogy érdemes külön foglalkozni a boka és csípő mobilitásával is.

4. Menj mélyre, de a saját határaid szerint!

A teljes guggolás (amikor a comb párhuzamos a talajjal vagy még mélyebbre mész) aktiválja a farizmokat, combizmokat és az alsó hátizmokat is. Viszont ha a csípőd, a bokád vagy a térded még nem elég mobilis, csak olyan mélyre menj, ameddig biztonságosan le tudsz ereszkedni. Idővel, ahogy fejlődik a mobilitásod, egyre mélyebbre tudsz majd guggolni.

5. Lélegezz ritmusban!

A légzés gyakran elfelejtett tényező a guggolás közben. Ahogy leereszkedsz, vegyél egy mély levegőt, majd fújd ki, amikor elkezded a felemelkedést. Ez segít a törzsed stabilizálásában, és nagyobb erőt ad a mozdulathoz.

6. A teljes mozdulat ereje – miért nem elég csak félig lemenni?

Sokan csak félig ereszkednek le, mondván, az is elég. Azonban ha nem mész le teljesen, a gyakorlat elveszíti a hatékonyságát, és a farizmaid alig dolgoznak. A teljes mozdulat azonban garantáltan megdolgoztatja az összes célzott izomcsoportot. Az eredmény? Jobb erőnlét, erősebb combok és feszesebb farizmok!

A guggolás nemcsak az erőt és az izmokat növeli, hanem javítja az általános mobilitást és egyensúlyt is. Ha helyesen végzed, az egész tested profitál belőle – de egy kis félguggolással csak az energiádat pazarolod. Szóval guggolj helyesen, és lépj egy szinttel feljebb az edzésben!

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.