A koffein fokozza az éberséget, és sokak szerint a hangulatot is, ugyanakkor, mint minden más stimuláns, ez is növeli a szorongást. A koffein hangulatra gyakorolt hatása egyrészt attól függ, hogy a fogyasztó hogyan vélekedik arról, miként fogja a koffeintől érezni magát, másrészt pedig a koffeinfogyasztás körülményeitől. A szakirodalom a „set and setting” fogalmat használja erre. Tehát a hatás nagyobb mértékben függ a hozzáállástól (set) és a körülményektől (setting), mint magától a koffeintől.

A koffein tehát fokozhatja a hangulatot, ám ez leginkább akkor észlelhető, mikor az energiaszintünk egyébként is alacsony, illetve már régóta nem fogyasztottunk koffeint. Mindezek alapján egyes szakértők szerint a koffein hangulatra gyakorolt pozitív hatása a megvonási tünetek kielégítésével áll összefüggésben.

Mindez azonban csak részben igaz – kutatások szerint a koffein hangulatfokozó hatása azoknál is jelentkezik, akiknél  szó  sincs megvonási tünetekről. Ha a koffeinfogyasztás fokozza a szorongást, akkor viszont egyáltalán nem javítja a hangulatot.

Szellemi teljesítményre gyakorolt hatása

A koffeinről kimutatták, hogy fokozza a szellemi teljesítményt – beleértve az éberséget, reakcióidőt, és az  információfeldolgozást is.

Azonban mindez nem azt jelenti, hogy a teljesítmény fokozására megéri koffeint fogyasztani. Amikor  összehasonlították azok teljesítményét, akik napi koffeinfogyasztása alacsony (max. 100mg/nap) azokéval, akik sok koffeint fogyasztanak (több mint 300mg/nap), azt tapasztalták, hogy a koffeinfogyasztás növelésével nem fokozódott a teljesítmény. A naponta sok koffeint fogyasztók teljesítménye valamilyen szinten tényleg fokozódik a koffeinbevitel hatására, ez valószínűleg a koffeinfüggőséggel magyarázható – azaz a koffeinfogyasztással közelebb kerülnek ahhoz a teljesítményhez, amit akkor nyújtanának, ha nem lennének függők.

Több tanulmány is azt állítja, hogy a koffein növeli az éberséget és a reakcióidőt, más tanulmányok szerint mindez olyan várható hatás, ami ahhoz hasonlatos, mint ahogyan a drogok hatnak az emberek felfogására és viselkedésére. Mivel az emberek úgy vélik, hogy a koffeinfogyasztás befolyásolja a teljesítményüket, ez tényleges javulást hoz abban. Ha pedig úgy vélik, a koffeinfogyasztás ront a teljesítményükön, megpróbálják ellensúlyozni a negatív hatást, ami szintén jobb teljesítményt eredményez.

Jó-e a koffein a szellemi teljesítmény fokozására?

Összességében, valószínűleg nem érdemes a koffeinfogyasztásra bízni a teljesítményünk fokozását. A koffeinfogyasztással járó rövid távú pozitív hatást ellensúlyozza a koffein mellékhatásaként jelentkező megnövekedett szorongásérzet, és amint a koffein hatása múlik, a megvonási tünetek ronthatják azt a szellemi teljesítményt, amit eredetileg fokozni kívántunk.

Jobb stratégia lehet a napi 1-2 csésze kávét fogyasztók számára, ha odafigyelnek arra, hogy megfelelő időben vigyék be a koffeint ahhoz, hogy az olyan feladat előtt, ami teljes figyelmet igényel, a serkentő hatás érvényesüljön, ne pedig a megvonási tünetek. Emellett nem szabad elfelejteni, hogy a koffeinfogyasztás negatívan is befolyásolhatja a teljesítményt!

Amennyiben túl sok koffeint fogyaszt – min. napi 3 csésze kávé – az károsan hathat az egészségére is, ezért érdemes megfontolni a napi koffeinbevitel csökkentését!

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!

Forrás: www.egeszseg.msn.mainap.hu/

 

 

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.