A korrektív edzésmódszer jelentősége napjainkban!

"cex"

Edzőként felmerül bennem a kérdés, hogy a mai világban elterjedő egyre automatizáltabb (ülő, inaktív életmód) környezetben élő emberek funkcionális kapacitása milyen mértékben változik negatív irányba. A versenysportolók, akik folyamatosan visszatérő vagy újonnan kialakuló sérüléseikkel küzdenek, milyen megoldást választhatnak problémáik leküzdésére?

A korrekciós gyakorlat kontinuum (CEx) megoldást jelenthet életmódunkból fakadó diszfunkcióink kezelésére illetve prehabilitációs céllal a problémák kiküszöbölésére, megelőző célzattal.

Egy kis érdekesség az egyik fő népességgel kapcsolatos problémára, ami az elhízás (obesitas). International Obesity Task Force az elhízás elterjedtségét járványnak nyilvánította. Manapság a felnőtt társadalom körülbelül egyharmada elhízott. Ez aztán tovább terjed a fiatalabb korosztályra, ahol a tinik és kamaszok 18%-át tartozik elhízott kategóriába. Ez a változás több inaktív, egészségtelen és nem funkcionális embert "termel".

Európa lakosságából származó leggyakoribb problémák adatai:

 • 80 millió elhízott (= BMI >30)

                               1987 – minden 15-ik gyerek „obese” (elhízott)

                               1997 – minden 9-ik

                               2003 – már minden 5-ik  gyerek elhízott!!!

25 millió szív és érrendszeri betegség

60 -165 millióan élnek derékfájdalommal

50 millió ízületi bántalmak (osteoprosis, osteoarthritis)

Praxisom során rendszeresen találkozok a fent említett problémákkal vegyesen, melyeket személyre szabottan orvosolni kell.

Mik lehetnek egy korrekciós terv lépései sportolóknál és átlagembereknél egyaránt?


"2"


Az első lépés mindig a problémák feltárása, azonosítása. Ezalatt azt értem,hogy az egészségügyi kérdőív kitöltése után (anamnézis) statikus ,átmeneti és dinamikus mozgás elemzések történnek,amelyekből kiderülnek az esetleges testtartásbeli rendellenességek,diszfunkciók illetve régebbi sérülések (ha volt ilyen) vagy életmód által bekövetkezett rossz mozgásminták melyeken változtatni kell. Az első lépés adja meg dominánsan a „kezelés” hatékonyságát is, mivel a helytelen felmérés következtében helytelen terhelés adagolás fog következni, amely fel erősítheti a meglévő diszfunkciókat és további sérülésekhez vezethet.

Második lépés a probléma elméleti megoldása,korrekciós terv készítése személyre szabottan. Ebben a szakaszban a vendég anamnézise,céljai és a felméréseken látott diszfunkciók kezelésére egy hatékony terv kialakítása. Több meglévő diszfunkció esetén fontos, hogy a primer (elsődleges) problémával indítsuk el a „kezelést”.

Harmadik lépés a probléma gyakorlati megoldása. Itt kezdődik élesben a korrekciós gyakorlat kontinuum, amely négy fő fázist foglal magába. E négy fázist későbbiekben szeretném részletesen prezentálni.

"ces"

Folytatás következik!

Nagy Richárd – NASM CES Korrektív Sportrehabilitációs Tréner

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.