Hasazás és fogyás
Szögezzük le mindenekelőtt: Lehetetlen szálkás hasat, karcsú derekat kialakítani végtelenszámú felüléssel. Ha nem alakítod át az életmódod, nem pucolod ki a hűtőd a „selejtektől” és nem iktatsz be megfelelő pulzusszámmal végzett kardió-gyakorlatot, soha nem fogod elérni a célod. A felülés persze bizonyos mértékig feszessé teszi a hasat, de a zsírpárnákat nem tűnteti el a derék környékéről. Képzeljük el, erre még a TV shopok által reklámozott ötperces masinák sem képesek!

Diéta
Ki kell ábrándítsalak! Ha nem diétázol (ez nem egyenlő a koplalással), soha nem fog meglátszani a hasizmodon a hosszú hónapok, évek munkája sem. Izmosodni, erősödni fog a hasad, de ez kellőképpen takarásban lesz a jó pár centis zsír és bőrréteg alatt. A diéta, a tervszerű, esetenként a szénhidrátcsökkentett módszer legalább 50-60%-ban számít. Mondhatnék magasabb százalékot is, de lehet, hogy nem hinnéd el, vagy azt mondanád, akkor minek edzeni.

Folyadékfogyasztás
Kérdezhetnétek mi köze a hasizmotoknak az iváshoz? Nos, nagyon is sok. Nyilván nem arról beszélek, hogy a többszöri poháremelgetéstől izmosabb lesz a hasatok. Tény azonban, ha nem kellő mennyiségű folyadékot fogyasztasz, lelassul az anyagcseréd, ami gátolja az eredményes fogyást, testsúlycsökkentést.

Pihenés
A pihenésről is elmondható, hogy ha nem elegendő, a fogyásunk sem lesz kellő mértékű. Meg fogunk torpanni és soha nem lesz „kockahasunk”. A nem elegendő pihenés ugyanis lelassítja az anyagcserét és így gátolja a zsírégetést is. Ennek legfőbb oka, hogy gátoljuk a megfelelő hormonok optimális mennyiségű felszabadítását (tesztoszteron, növekedési hormon, stb..). Ezzel együtt izomzatunkra és fogyásunkra „káros” hormonok szabadulnak el (pl. kortizon), ami anyagcsere lassuláshoz, sőt az izmok leépüléséhez vezethet. Mindemellett elmondható, hogy a pihenés hiánya megnöveli a regenerációs időt és előbb utóbb sérüléshez vezet, vagy a sérült szövetek nem kellő regenerációját idézi elő.

Hasizomgyakorlatok súlyzóval
Ne ragaszkodjunk hozzá. Még akkor sem, ha már könnyűnek, megszokottnak érezzük a gyakorlatokat. Dolgozzunk nagyobb koncentrációval és több ismétlésszámmal inkább. A súlyzóval végzett néhány hasizomgyakorlat nem csak izmosítja a hasat, hanem vastagíthatja az egész törzset, ez pedig a derékbőség szélességét is növelheti. Ezt ugye nem akarjuk?

A nők tipikus kérése
„Csak a comb belsőről, az alsó hasról és a fenékről szeretnék fogyni”! Na, ez sajnos nem fog menni! A test nem szelektíven égeti a zsírt. Ha hasazunk és megfelelő pulzusszámmal kardiózunk, valamint egy hatékony diétát alkalmazunk, akkor sem tudjuk szeparáltan leolvasztani csak innen-onnan a zsírpárnákat. A fogyás a teljes testen be fog következni. Más kérdés, hogy az aktívabban igénybe vett területek a nagyobb vérbőség miatt lehet, hogy gyorsabban reagálnak, illetve tónusosabbak, látványosabbak lesznek.

Térjünk a lényegre!
Lássuk a legismertebb és a leghatékonyabb hasizom gyakorlatokat! A hasizomgyakorlatok sora szinte végeláthatatlan. Több tucat ismert és még legalább annyi kevésbé ismert módszert ismerünk ennek az izomcsoportnak a tréningezésére. Általános nézet, hogy a két fő csoport a hasizomgyakorlatok edzésére a hasprés, illetve a lábemelés típusú gyakorlatok. A lábemelés leginkább az alsó, míg a hasprések inkább a felső rész edzésére a legideálisabb. Azért ezeket az állításokat ne tekintsük kőbe vésett szabályoknak. Valójában mindkét típusú gyakorlat megdolgozza a hasizom egészét, csak némelyik kevésbé, vagy erőteljesebben az egyik részét, míg más gyakorlatok nyilvánvalóan a másik részére hatnak erősebben.

A LEGGYAKORIBB HASIZOMGYAKORLATOK

  • Felülés
  • Lábemelés függeszkedve, vagy könyöklő padon
  • Hasprés gépen
  • Felülés „római széken”
  • Hasprés földön fekve
  • Hasprés kötéllel csigán (harangozás)
  • Törzsdöntögetés oldalra súlyzóval, vagy hiper-extenziós padon
  • Oldalforgás gépen, vagy seprűnyéllel

 

NÉHÁNY JÓ TANÁCS

Amennyiben jól fejlett és szálkás hasizmot szeretnénk, ezt az izmot is úgy kell kezelnünk, mint az összes többi izmot. Nem elegendő, ha csak a nyári „strandszezon előtt” látunk neki az edzésének. Egész évben tréningeznünk kell. Sőt! Ezt az izmot legalább hetente háromszor dolgozzuk meg! Természetesen lehet különbség az egész éves és a versenyek (vagy nyár) előtti has-programban. Végezhetünk akár más gyakorlatokat, vagy más szériákat, ismétlésszámokat is, de lényeg, hogy folyamatosan eddzük a hasunkat. Ha formába szeretnénk hozni a hasizmot, érdemes edzésenként legalább 3-4 gyakorlatot kombinálni. Ezeket a gyakorlatokat akár edzésenként válthatjuk, vagy más kombinációkat, sorrendeket állíthatunk össze. Nem árt, ha „összezavarjuk az izmot”. Soha ne szokhassa meg az adott módszert!

Bemutatom néhány „kedvencemet” és azok kombinációit:

I. Felülés döntött padon, lábemeléssel kombinálva, szuper-szettben végezve

Felülés döntött padon
Nem szabad teljesen leengedni, mert az túlságosan is megterhelné a hát alsó részét. Ne feledd: A fájdalmat a hasizmodban kell érezned és nem máshol. Soha ne dolgozz lendületből!
Lábemelés
Ezt a gyakorlatot legtöbbször a könyöklő padon végzem. Szeretem nehezíteni a gyakorlatot úgy, hogy ismétlésenként váltva, hol hajlított térddel, hol pedig nyújtott lábbal végzem a lábemelést.

II. Hasprés fekve (gépen), lábemelés, felülés „római széken” – triszettben végezve

Hasprés
Mindegyik variációjánál figyeljünk a kasú koncentrált végrehajtásra. Alkalmanként végezzük úgy a gyakorlatot, hogy minden préselésnél teljes feszülést és mindeközben teljes kilégzést végezzünk.
„Római széken” történő felülés
Igen gyakori a lendületes végrehajtás és az egyenes törzzsel végrehajtott gyakorlat. Figyelem! A test többi részének edzésével ellentétben itt nem kell egyenes tartásban ülnünk. Hajoljunk előre kissé és már ekkor feszítsük a hasizmunkat. Ha jobban szeretnénk közben az oldalsó hasizmot dolgoztatni, akkor a felüléseknél a könyököt mindig az ellenkező térdhez próbáljuk érinteni, miközben a törzset elfordítjuk.

III. Oldalt döntögetés hiper-extenziós padon, oldalforgással (seprűnyéllel) – szuper-szettben végezve

Ez a kombináció kiváló módszer az oldalsó hasizmok teljes átdolgozására, illetve a karcsúbb derék elérésére.

Oldalt döntögetés
A gyakorlatot padon úgy végezzük, mint a hasprést, csak itt az oldalsó hasizmot feszítsük, préseljük.
Oldalforgás
A mozgás legyen viszonylag gyors, ütemes. Ugyanakkor a forgó, rotáló mozdulat utolsó fázisában blokkoljuk a forgást erőteljesebben és így feszítsük meg oldalsó hasizmunkat. Mindig előre nézzen a tekintetünk, így nem szédülünk el.

IV. Felülés döntött padon, hasprés földön fekve, gyertyába lábfeltolás földön fekve (tenyértámasszal) – triszettben végezve

 

 Forrás és a cikk folytatása: http://pump-flex.hu/edzes/edzes-kezdoknek/63-a-latvanyos-hasizom-titka#axzz26KASS3Ir

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.