A magnéziumnak számos előnye van: támogatja a szív egészségét, csökkenti a stresszt, erősíti a csontokat és segíti az izomműködést.

Biztos, hogy ismered Te is ezt az ásványi anyagot, de ha meg kellene nevezned az előnyeit és azt, hogy mit csinál az emberi testben, az akár már gondot is okozhat. Ne aggódj, készítettünk egy átfogó ismertetőt arról, hogy mi is a magnézium, milyen előnyei vannak a magnéziumkiegészítőknek, mely ételek tartalmaznak magnéziumot, és még sok más hasznos információról, amit érdemes tudnod.

Írásunk végén megtudhatod miért kellene a férfiaknak rendszeresen magnéziumot fogyasztaniuk étrendjükben táplálékkiegészítők és ételek formájában. Számos étel tartalmaz magnéziumot, így a táplálékkiegészítők szedése nem feltétlenül fontos, mert a magnéziumhiány viszonylag könnyen elkerülhető.

Ismerjük meg a magnéziumot

A magnézium alapvető ásványi anyag és a szervezetben számos különböző funkcióhoz elengedhetetlenül fontos. Kulcsfontosságú szerepet játszik több mint 300 enzimatikus reakcióban, az energiatermelésben, az izomműködésben, az idegműködésben és a fehérjeszintézisben.

A férfiak számára különösen kiemelkedő jelentőségű a napi magnéziumfogyasztás és a beviteli szükségleteik kielégítése az előnyeinek kihasználása érdekében. Ezek az előnyök jelentősen befolyásolják és javítják a férfiak egészségét, beleértve a betegségek (például az időskori betegségek) kockázatának csökkentését; az izmok és a csontok támogatását az edzések, a teljesítmény és a regenerálódás során; valamint a szellem és a test frissen, erősen és élesen tartását.

A magnézium 5 előnye

1. Fenntartja az egészséges folyadék- és elektrolit-egyensúlyt.

A káliumhoz hasonlóan a magnézium is egy elektrolit, egy olyan típusú ásványi anyag, amely segít a szervezetnek szabályozni a kémiai reakciókat és fenntartja a folyadékok egyensúlyát a szervezetben. Ezért kritikus fontosságú, hogy a nap folyamán megfelelő magnéziumszintet tartsunk fenn, és szükség esetén pótoljuk a kimerült készleteket.

A magnézium hatással van az izmok és a sejtek egészségére, különböző anyagcsere-funkciókra, folyamatokra, és különösen jelentős az izomösszehúzódásokban, az energia-anyagcserében és az elektrolit-egyensúly fenntartásában való részvétele miatt.

A magnézium segít megelőzni a sérüléseket és a kiszáradást is – ami különösen a férfiak számára jelent gondot edzés közben, különösen, ha hosszú vagy intenzív edzésekről van szó. Mivel az izzadságtermelés hozzájárul a folyadékok és tápanyagok nagyobb mértékű elvesztéséhez, a magnéziumot tartalmazó ital hatékonyabbá, biztonságosabbá és erőteljesebbé teszi az edzéseket. Kipróbálhatsz egy magnéziumban gazdag edzés előtti csemegét is (például mandulát vagy kesudiót), vagy összekeverhetsz valamilyen magnézium tartalmú kiegészítőt vízzel.

2. Javítja a szív- és érrendszer egészséget, illetve a keringést

A magnézium támogatja a szív- és érrendszeri egészséget azáltal, hogy segít fenntartani a normális szívritmust, valamint az egészséges és megfelelő elektrolit-egyensúlyt, amely elengedhetetlen a hatékony véráramláshoz és keringéshez.

Az egészséges szív- és érrendszer létfontosságú a betegségek megelőzése, a mozgás és a jó közérzet szempontjából, valamint javítja az állóképességet, a mobilitást, az erőt és az állóképességet. A magas magnéziumbevitel csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit: a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a metabolikus szindrómát és a stroke-ot.

3. Fokozza az edzés teljesítményét és támogatja az izmokat

A magnézium kulcsszerepet játszik az izmok összehúzódásában és ellazulásában, segítve a hatékony mozgást és csökkentve a görcsök kockázatát. A magasabb magnéziumbevitel javítja az egyensúlyt és a stabilitást, az irányítást és a koordinációt, valamint a mozgékonyságot és a kényelmet. Ez az elektrolit emellett megelőzi az izomrándulásokat és sérüléseket, amelyek a gyenge regeneráció és izom-egészség miatt fordulhatnak elő.

4. Védi a csontok egészségét és sűrűségét

Az életkorral a csontsűrűség természetesen csökken, ami növeli a csontritkulás és a törések kockázatát csúszások, esések vagy balesetek következtében, mivel a test törékenyebbé válik. A magnézium növeli a kalcium felszívódását, ezért érdemes magnéziumot tartalmazó ételeket, például dióféléket és magvakat, kalciumforrással, például egy pohár tejjel párosítani, hogy maximalizáljuk a felszívódást és a várható előnyöket. Egy 2022-es meta-analízis hat kohorszvizsgálatot, egy eset-kontroll vizsgálatot és öt keresztmetszeti vizsgálatot tartalmazott. Ez a vizsgálat kimutatta, hogy a magasabb magnéziumbevitel idősebb felnőttek esetében magasabb csípő- és combnyak csontásványi sűrűséggel járt együtt.

5. Szabályozza az energiatermelést és az anyagcserét

A megfelelő magnéziumbevitel hozzájárulhat a jobb állóképességhez, erőnléthez és regenerálódáshoz, ami előnyös a rendszeresen sportoló férfiak számára. A magnézium a szénhidrátokat és a zsírokat használható energiaforrássá alakítja át, ami lehetővé teszi a szervezet számára, hogy keményebben, gyorsabban, hosszabb ideig bírja az edzést. Segít a folyadék- és tápanyagellátás pótlásában is, így megelőzve a fáradtság és a görcsök kialakulását, valamint a kiszáradás egyéb lehetséges tüneteit.

Mennyi magnéziumot kellene szedni?

A felnőtt férfiak számára ajánlott napi magnéziumbevitel (RDA) körülbelül 400-420 mg. Az aktív egyének esetében ez valamivel magasabb lehet, különösen azoknál, akik rendszeresen edzenek, mivel a magnéziumveszteség izzadság és vizelet útján megnövekedik. A felnőtt férfiak számára ajánlott napi magnéziumbevitel az átlagos bevitelen alapul, amely megfelel a lakosság többségének szükségleteinek.

Jó, ha minden nap magnéziumot szedünk?

Igen, a férfiaknak jó, ha naponta szednek magnéziumot az izomműködés, az energiatermelés és a teljesítmény érdekében, hogy támogassák az aktív életmódjukat. A következetes napi bevitel segíthet fenntartani az optimális szintet, támogathatja az izmok regenerálódását, csökkentheti a görcsök kockázatát, és tartós energiát biztosít az edzésekhez és a napi tevékenységekhez.

A magnéziumot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása elegendő lehet a napi bevitelhez, de ha nem tudod fedezni a szükségleteidet, fontold meg a pótlást, és beszélj erről orvosoddal vagy dietetikussal.

Ha a magnéziumot a sportteljesítmény fokozására szednéd, a megfelelő étrendi bevitellel rendelkező sportolók esetében a hosszú távú magnéziumpótlásnak nincs nyilvánvaló előnye, de az intenzív edzés előtti akut adag szedése bizonyos előnyökkel jár.

Magnézium tartalmú élelmiszerek

A napi étkezések megtervezésekor iktass be különféle magnéziumban gazdag ételeket. Íme néhány magnézium forrás:

1. Tökmag

Adagnagyság: 28,35 gramm, Magnézium: 168 mg

Már egy adag tökmaggal a napi ajánlott magnéziumérték 40 százalékát kapod. Magas az antioxidáns-, vas- és cinktartalma is. Pirítsd meg, és add müzlihez, joghurthoz, salátákhoz, vagy fogyaszd magában.

2. Tengeri moszat

Adagnagyság: 100 g, Magnézium:121 mg

A tengeri moszat jó magnézium forrás és egyéb tápanyagokat is tartalmaz. Például a pajzsmirigy működéséhez szükséges jód található benne. Iktasd be az edzés utáni étkezésedbe.

3. Mandula

Adagnagyság 28,35 gramm, Magnézium: 80 mg

A magnézium mellett a mandula több rostot is tartalmaz, mint bármely más dióféle.

4. Spenót

Adagnagyság: ½ csésze, Magnézium: 78 mg

A főtt spenót talán nem tűnik izgalmasnak, de hihetetlenül sokoldalúan felhasználható számos sós ételben. Egy kevés olívaolajjal, apróra vágott fokhagymával és egy kis chili pehellyel megszórva körülbelül 30 másodpercig párolva köretként is fogyaszthatod.

5. Kesudió

Adagnagyság: 28,35 gramm, Magnézium: 74 mg

Egy marék kesudió fogyasztása remek módja annak, hogy megfékezd az éhségérzetedet a délutáni órákban. Úgy is jóllakhatsz, ha edzés előtti csemegeként egy kis kesudióvajat eszel teljes kiőrlésű pirítósra kenve.

6. Lencse

Adagnagyság: 1 csésze, Magnézium: 71 mg

Ez a szerény hüvelyes egy igazi magnézium-erőmű. Válassz lencselevest az étlapról, vagy főzz egy laktató ebédet belőle. (Csak keresd az alacsony nátriumtartalmú fajtát.)

7. Darált búza gabonapehely

Adagnagyság: 2 nagy kanál, Magnézium: 61 mg

A magnéziumon kívül a darált búza (és korpa) gabonapehely kellemes energiabomba – ráadásul a sok rost gondoskodik arról, hogy az emésztőrendszered zökkenőmentesen működjön. Hogy még érdekesebbé tedd, add hozzá kedvenc gyümölcsödet.

8. Edamame

Adagnagyság ½ csésze, Magnézium: 50 mg

Legközelebb, amikor szusit eszel, rendeld előételként ezeket a kis zöld hüvelyeseket – nem csak magnéziumot tartalmaznak, de jó fehérjeforrások is. Egy gyors hétvégi csirke- és brokkoli-mixhez is hozzáadhatod őket.

A magnézium tartalmú táplálékkiegészítők típusai

Többféle magnéziumkiegészítő létezik, mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai. A magnézium-kiegészítők előnyei a típustól függnek, és a megfelelő magnéziumkiegészítő kiválasztása az egyén személyes igényeitől, preferenciáitól és toleranciájától függ. Egy orvos vagy dietetikus segíthet meghatározni, hogy melyik magnéziumtípus a legjobb neked.

1. Magnézium-citrát

A magnézium-citrát könnyen felszívódik, de hashajtó hatású lehet. A férfiak számára a magnézium-citrátot előnyben részesíthetik viszonylag magas felszívódási aránya miatt, amely alkalmas az izomgörcsök és a székrekedés kezelésére.

2. Magnézium-glicinát

A magnézium-glicinát jól felszívódik és megfelelő az érzékeny gyomrúak számára is. Nem számít a napszak, a bevételi mód, illetve az sem, hogy étellel vagy anélkül.

3. Magnézium-oxid

A magnézium-oxid magas magnéziumtartalommal rendelkezik, de nem szívódik fel könnyen. A felszívódás és a hatékonyság növelése érdekében étellel együtt fogyaszd, és légy óvatos az adagolással, különösen, ha hajlamos vagy gyomor-bélrendszeri problémákra. Laza széklethez vezethet, ha nagyobb adagban fogyasztjuk, mint amekkorát a szervezet tolerál. A mellékhatások azonban egyénenként változnak.

4. Magnézium-treonát

A magnézium-treonát segít támogatni a kognitív funkciókat és az agy egészségét. A legjobb eredmény érdekében kövesd az adagolási utasításokat.

Melyik magnézium a legjobb az alváshoz?

A magnézium-glicinátot tartják az egyik legjobb magnéziumformának az alváshoz, mivel magas biohasznosulása és a felszívódási képessége révén nyugtatja az idegrendszert és elősegíti a relaxációt a pihentető alvás érdekében.

A magnéziumhiány tünetei

A magnézium hatással van a csontokra, az emésztésre, a hangulatra és a szív- és érrendszeri egészségre. Vedd figyelembe, hogy a stressz is kimerítheti a magnézium készleteket, ezért csökkentsd relaxációs technikákkal, például jógával, meditációval, testmozgással, naplóírással és alvással. Íme az alacsony magnéziumszint jelei:

1. Izomgörcsök

Az elégtelen magnéziumszint izomösszehúzódásokhoz és görcsökhöz vezethet, amelyek fájdalmasak lehetnek és akadályozhatják a fizikai aktivitást; csökkent energiatermeléshez vezethetnek; és potenciálisan tartós vagy krónikusabb fáradtságérzetet és általános gyengeséget okozhatnak.

2. Szívdobogás

A magnézium a normális szívritmus fenntartása révén jótékonyan hat a szívre, így a magnéziumhiány szívdobogáshoz vagy ritmuszavarokhoz vezethet.

3. Emésztési zavarok

Az alacsony magnéziumszint megzavarhatja a normális emésztési folyamatokat, ami hányingerhez és hányáshoz vezethet. 4. Hangulatzavarok

A magnézium támogatja az idegműködést és a hangulatot, így a magnéziumhiány hangulatingadozáshoz, szorongáshoz vagy depresszióhoz vezethet.

4. Zsibbadás

Végül előfordulhat zsibbadás vagy bizsergés, különösen a végtagokban, például az ujjakban és a lábujjakban.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.