A masszázs hatása az izomzatra
A masszázs hatása az izomzatra főként az anyagcsere meggyorsításán alapszik. A bomlástermékek eltávozása megszünteti a fáradtság érzését. Az oxigénnel, tápanyagokkal bőven ellátott izom jól működik, tónusát, erejét idősebb korban is megőrzi, teljesítőképessége nő, az izommunka gyors és kitartó lesz. Fizikai munka, vagy sporttevékenység után alkalmazott masszázs megszünteti a fáradtságot. A fenti hatások létrejöttében az izomzat vérellátásának van a legnagyobb szerepe. A kezelés során olyan kapillárisok is bekapcsolódnak a keringésbe, amelyek nyugalomban voltak. Rendszeres masszázs után a sportolók teljesítőképessége akár 30 %-al is növekedhet.
A masszázs hatása a bőrre és a bőr alatti kötőszövetre
A masszázs hatására a bőrben vérbőség keletkezik, közben emelkedik a bőr hőmérséklete. Értágító hatású kémiai anyagok termelődnek, fokozódik a vérkeringés, s ezáltal az anyagcsere. Mechanikai hatásra meggyorsul a szarupikkelyek leválása, így a hám osztódásra képes, sejtjei élénkebben szaporodnak. A bőr rugalmasságát, üdeségét biztosító kötőszövet életműködése fokozódik, sejtjei, rostjai megújulnak. A rendszeres szakszerűen végzett testmasszázs eredményeképpen az öregedés folyamatai később, lassabb ütemben következnek be. A vérkeringés helyi fokozása jó hatással van a külső elválasztású mirigyekre is. Ugyanis akár több akár kevesebb váladékot is termelnek a normálisnál, a bő vérellátás mindenképpen egyenletesebbé, rendezettebbé teszi a működésüket. Testmasszázzsal a verejtékrendellenességek is kedvezően befolyásolhatók. A test térfogata masszázs hatására mérhetően csökken. A vérkeringés helyi élénkítése csökkenti a passzív vérbőségből eredő keringési zavarokat. A kötőszövetben található kóros anyagcseretermékek felszívódása a mechanikai hatásra meggyorsul. A folyamatos kezelés hatására megszűnnek a bőr alatti kötőszövetben lévő feszülések, letapadások.
A masszázs hatása az vér- és nyirokkeringésre
A masszázs mechanikai hatást gyakorol a bőrre és az alatta lévő szövetekre. Idegrendszerünk minden ingerre, legyen az hő-, vegyi-, mechanikai inger, elsődlegesen azzal válaszol, hogy megváltoztatja az erek állapotát. Az idegimpulzusok és a vérben, szövetekben megjelenő vegyi anyagok hatására kitágulnak az erek. A masszázs gyenge mechanikai ingerei az idegrendszer közvetítésével helyi vérbőséget idéznek elő a szövetekben, melynek eredményeképpen a tápanyagok és bomlástermékek gyorsabban kicserélődnek, a sejtek életműködése fokozódik, a szövetek megújulnak. A masszázsfogások mint a szivattyú, úgy hatnak az erekre, a nyomás a perifériától a szív felé hajtja a vért. A masszázs a nyirokáramlását is hasonlóan befolyásolja. A felszíni nyirokerek keringését bizonyíthatóan meggyorsítja.
A masszázs hatása az idegrendszerre
Az ideg mechanikai hatásra ingerelhető, így a masszírozás befolyásolja a felsőbb iderendszeri központokat.
Speedfit – Fitnessz Mindenkinek!
A cikket Írta: Kondics Éva masszőr, kéz-, és lábápoló
Nemes Tibor András és Szanyó Ferenc „Masszőrképzés A-Z-ig” c. könyvének felhasználával
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.