Van, akinek ismerős ez a fogalom, és van, aki még életében nem hallott róla. Az egyensúlyozásról már viszont mindenki hallott, így ebből a szemszögből fejteném ki a propriocepciót, valamint fejlesztésének lehetőségeit. Kezdjük is az elején.

Mi az a propriocepció?

Az egyensúlyozó képességünkkel szoros kapcsolatban áll, ugyanis ha testünk instabil helyzetet érzékel (például kerékpározáskor), akkor azt a proprioceptorok érzékeli, majd a stabilitás megőrzésének érdekében izomfeszülésekkel egyensúlyozzák a testet. Röviden fogalmazva érzékelik az ízületeink térbeli helyzetét. Az agyunk szoros kapcsolatban áll a receptorokkal, így nyomon követve a mozgás fokát és szabályozva a koordinációt. Ezek az izomfeszülések elkülönülnek az akaratlagos izomkontrakciótól, mivel ezek a finom mozgások reflexszerűek, így tudat alatt mennek végbe. Nem véletlen az, hogy gyógytorna szükséges bizonyos sérülések után, mivel a hirtelen traumától a receptorok sérülhetnek. Amikor a rendszer sérül, akkor az egyensúlyozóképesség gyengül, ezzel növekszik a következő sérülés esélye.

Fejleszthető-e a proprioceptív rendszer?

A proprioceptív rendszer fejleszthető és nagyon sok előnye van;

  • Felkészít a mozgásszervi traumákra és elkerülésükre (elsősorban a kisebb sérülésekre)
  • Jobb koordinációt biztosít, ami a hétköznapokban is nagyon fontos, nem csak a sportolóknak! Például: kerékpározásnál, terepen történő gyaloglásnál, futásnál, hirtelen mozdulatoknál stb.
  • Javítja az egyensúlyozó képességet

Fejlesztése tehát nem elhanyagolandó.

A receptorok nem csak a traumák miatt sérülhetnek. Vannak bizonyos idegrendszeri megbetegedések is, melyek gyengíthetik a receptorokat, illetve az időskor és az alkoholfogyasztás is egy ilyen tényező.

Hogyan fejlesszük a propriocepciót?

Az egyensúlyozást igénylő gyakorlatok fejlesztik a propriocepciós rendszert is.

Ilyenek például;

  • az egy lábon végzett gyakorlatok
  • az instabil eszközökkel történő gyakorlatvégzés; fitball, koordinációs félgömb (bosu), TRX
  • egyes gyakorlatok csukott szemmel történő végzése

A gyakorlatokat fokozatosan kell felépíteni, nem szabad egyből a legnehezebbel kezdeni!

A folyamatos izomfeszüléssel végzett koordinációs készséget igénylő gyakorlatok egyben fejlesztik az izomzatot és a receptorokat is. Az egészséges mozgásszervrendszer megőrzése érdekében végezzünk rendszeresen proprioceptív tréninget, akár a megszokott edzéstervbe beleszőve!

Remélem hasznos volt!

Havasi Anna Személyi edző

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.