Egy probléma, amivel sokan szembesülünk, de nagyon kevesen ismerik a valódi okokat.
Mi is az a puffadás?
A puffadás legenyhébb formájában általában teltség- vagy feszültség érzését jelenti a hasban, ami általában étkezés után jelentkezik.
A következő fokozat a közepes puffadás, mely egy sokkal kellemetlenebb és látható duzzanattal járhat a hasban.
Végül, a puffadás utolsó szintje — a súlyos puffadás. Ez a legintenzívebb fokú puffadás. Gyakran súlyos kellemetlenséggel, fájdalommal és látható hasi duzzanattal jár.
Az irritábilis bél szindrómában (IBS) vagy gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedő emberek rendszeresen tapasztalják ezeket a tüneteket.
Mi okozza a puffadást?
Túlevés
Egyszerre vagy gyorsan elfogyasztott nagy mennyiségű étel kitágíthatja a gyomrot, ami puffadáshoz vezethet. Hasonló hatása lehet nagy mennyiségű, gyorsan elfogyasztott folyadéknak is.
Amikor végre hazaérsz egy hosszú munkanap után, könnyű túl gyorsan elfogyasztani az ételeket. A probléma az, hogy gyakran túl gyorsan eszünk, és túl nagy fokú telítettséget érzünk. Próbálj ehelyett tudatosan étkezni, lassítsd le és figyelj oda a tested jeleire.
Gáztermelő ételek
Bizonyos ételek, mint például a bab, a lencse, a brokkoli, a káposzta, a hagyma és szénsavas italok gázt termelhetnek az emésztőrendszerben, ami puffadáshoz vezethet.
Székrekedés
Nos… ezt talán nem kell annyira részletesen magyarázni.
Irritábilis bél szindróma (IBS)
Az IBS olyan állapot, amely az emésztőrendszerre hat, és olyan tüneteket okozhat, mint a puffadás, hasi fájdalom és a bélmozgás változásai.
Menstruációs ciklus
A menstruációs ciklus során bekövetkező hormonális változások miatt néhány nő vízvisszatartás és gyomor ürülési sebességének változása miatt tapasztalhat puffadást.
A menstruáció előtt a progeszteron hormonszintje megemelkedik, ami gátolja a gyomor motilitását, így gyakran székrekedéshez és puffadáshoz vezet.
Ételintoleranciák
Sok ember tapasztal ételintoleranciát anélkül, hogy tudná. Például a laktóz- vagy gluténintolerancia puffadással jelentkezhet.
Emésztőrendszeri rendellenességek
Emésztőrendszeri rendellenességek, mint például a gastrooesophagealis reflux betegség (GORD) vagy gyulladásos bélbetegség (IBD) is okozhatnak puffadást tünetként.
Kiszáradás
A kiszáradás mind székrekedést, mind puffadást okozhat.
Stressz
A stressz hatással lehet az emésztőrendszerre, és puffadáshoz vezethet. Hogyan? A stressz megváltoztathatja az emésztőnedvek termelését, csökkentheti a véráramlást az emésztőrendszerben, növelheti a gyulladást, sőt megváltoztathatja a bél mikrobiotáját.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek, például antibiotikumok zavarhatják meg a bélrendszer természetes baktériumegyensúlyát, ami puffadáshoz vezethet.
Hogyan lehet enyhíteni a puffadást?
Általában, ha a puffadás enyhe, magától megoldódik. Segíthet a folyamatban, ha hidratált maradsz, és próbálod minimalizálni az ételfogyasztást — így megállapíthatod, ez megakadályozhatja-e a tünetek súlyosbodását.
Hogyan csökkentsük a puffadást?
Hosszú távon érdemes lehet kerülni néhány itt felsorolt ételt. Ha azonban tartós problémát okoz számodra a puffadás, kérj orvosi segítséget.
Mi enyhítheti gyorsan a puffadást?
Bár nincs garantált módszer a gyors enyhítésre, a séta/könnyű testmozgás, az érintett terület melegítése és a meleg fürdő használata enyhítheti a fájdalmat.
Hogyan lehet megszüntetni a puffadást?
Íme néhány módszer a puffadás megszüntetésére vagy csökkentésére, a leggyakoribb kiváltó okok alapján.
Túlevés
Amikor végre hazaérsz egy hosszú munkanap után, könnyű gyorsan elfogyasztani az ételeket. A probléma az, hogy gyakran túl gyorsan eszünk, és túl nagy fokú telítettséget érzünk. Ehelyett próbálj tudatosan étkezni, lassíts le és figyelj oda a tested jeleire.
Gáztermelő ételek
Itt a nyilvánvaló megoldás, hogy ügyelj ezekre az ételekre, és arra, hogyan befolyásolhatják a bélflórát. Érdemes figyelmet fordítani a magas FODMAP ételekre is. A FODMAP egyszerűen fermentálható oligoszacharidok, diszacharidok, monoszacharidok és poliszacharidok rövidítése. Ezek olyan szénhidrátok, amelyek erjednek, és növelik a gázképződést és a puffadást.
Székrekedés
Segíts az emésztéseden, növeld a rostbevitelt vagy próbálj rost-kiegészítőt szedni. A fizikai aktivitás is kiváló módja az egészséges emésztés elősegítésének. Természetesen mindig tartsd magad hidratált állapotban.
IBS
Az IBS kezelésére sokféle megközelítés létezik, de azt javasoljáj, hogy keress fel egy szakértő dietetikust, akkreditált táplálkozási szakembert vagy a háziorvosodat, hogy először azonosítsd az egyéni IBS kiváltó okokat, majd hozz létre egy sor stratégiát ezek kezelésére vagy elkerülésére a jövőben.
Ételintoleranciák
Ha állandóan puffadást tapasztalsz, érdemes lehet bevezetned egy étrendnaplót, hogy meghatározd, mely ételek okozzák nálad a puffadást. Miután azonosítottad a lehetséges okokat, kiszórhatod ezeket az ételeket az étrendedből.
Kiszáradás
Ha gyakran elfelejted meginni a napi „előírt” vízmennyiséget, először vegyél egy vizes palackot magadnak, amit mindenhová magaddal vihetsz.
Állíts be emlékeztetőket a telefonodon, hogy segítsenek emlékezni a folyadékfogyasztásra. Vezess be több víztartalmú ételt az étrendedbe, mint például az uborka, a görögdinnye és az eper — mindezek hozzájárulhatnak napi vízfogyasztásodhoz.
Stressz
A stressz kezelése kihívást jelenthet, de néhány taktika segíthet csökkenteni:
- Tervezz be kifejezetten relaxációs időt a napodba, hogy lazíthass.
- Szánj elegendő időt a jó alvásra.
- Végezz rendszeresen testmozgást
- Élj aktív szociális életet.
- Étrended legyen tápláló
- Tölts időt a szabadban
Gyógyszeres kezelés
Ha befejeztél az antibiotikumkúrát, érdemes lehet fontolóra venni, hogy egy ideig probiotikum-kiegészítőt vezess be az étrendedbe. Az ilyen típusú táplálékkiegészítők gyorsabban újraépíthetik a bélflórádat jó baktériumokkal, és segíthetnek csökkenteni bizonyos antibiotikum-kezelésekkel összefüggő mellékhatásokat, mint például a hasmenés és a puffadás.
Hogyan szabadulj meg a puffadástól
Bár nincs specifikus gyógymód a puffadásra, általában az étrendeddel kezelheted. Például a puffadást okozó ételek korlátozása jó kiindulópont lehet.
Ezenkívül a bélflóra egészségének javítására szolgáló kiegészítők is jó kiindulópontot jelentenek.
Puffadást okozó ételek
Számos táplálkozási elem van, amely puffadást okozhat. Ezek kiemelése és figyelembe vétele segíthet elkerülni a puffadást és remélhetőleg minden további kellemetlenséget.
Sós ételek
Ahogy a szervezet feldolgozza a sós ételeket, megköti a vizet. Ez puffadáshoz és nagyon kellemetlen érzéshez vezethet.
A szervezetnek szüksége van bizonyos mennyiségű sóra (nátriumra) a megfelelő működéshez, de bizonyos ételek, általában a feldolgozott és a gyorséttermi ételek, túl sokat tartalmaznak ebből a tápanyagból.
Sült ételek
A sült ételek magas zsírtartalma káoszt okozhat az emésztőrendszeredben — a zsírtartalom miatt rendkívül nehezen emészthetőek a szervezeted számára. És itt jön képbe a puffadás.
Zöldségek
Bizonyos zöldségek, mint például a bab és a kelbimbó híresek gázképző tulajdonságaikról. Ez nem egy régi népi bölcsesség; ezek a zöldségek olyan szénhidrátot tartalmaznak, amit az emésztőrendszer nehezen tud lebontani, ami kellemetlen puffadáshoz vezethet.
Sok zöldség rendkívül magas rosttartalommal rendelkezik. A rost jó az egészségünk szempontjából, de ha túl sokat fogyasztunk belőle, kellemetlen mellékhatásokkal, mint például felesleges gáz termelődéssel és puffadással járhat. Nem javasoljuk, hogy teljesen kivágd a zöldségeket az étrendedből, inkább érvényesítsd az általános mondást — minden mértékkel.
Szénsavas italok
A szénsavas italok fogyasztása, még a szénsavas vízé is puffadt hasat okozhat. Ennek oka, hogy a buborékokban széndioxid van, ami a hasadban rekedhet.
Bár szépen hangzik, hogy csökkentsd vagy teljesen hagyd abba a szénsavas italok fogyasztását, sok ember számára ez szorosan beépült a mindennapi rutinba, ehelyett talán jobb lenne kezdetben helyettesíteni őket ízesített vízzel vagy ízesített teával.
Tejtermékek
Sok ember számára nehéz megemészteni a laktózt és a tej egyes cukrait, ami puffadást okozhat. Nem feltétlenül jó ötlet teljesen száműzni a tejtermékeket az étrendből, különösen nem orvosi szakértő konzultációja nélkül.
Cukros ételek
Sajnos, cukros ételek, mint például sütemény, csokoládé, édességek mind puffadást okozhatnak. A gyomrodban lévő baktériumok a cukrot táplálékként használják fel, ami puffadáshoz és gázképződéshez vezet.
Mivel a cukor gyorsan emészthető, amikor gyorsan kiürül a belekből, görcsöket és puffadást is okozhat.
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.