Manapság egyre több olyan alapanyaggal találkozhatunk az áruházak polcain, amikről sokszor nem tudjuk, hogy pontosan micsodák, pedig egy-egy alapanyagot érdemes lenne közelebbről is megismernünk, hiszen a folyamatosan bővülő kínálat között találhatunk igazi gyöngyszemeket, amiket jótékony hatásaik miatt érdemes lehet beillesztenünk az étrendünkbe, ilyen például a sörélesztő pehely is.
Mi is az a sörélesztő pehely?
Sörélesztő pehellyel találkozhatunk pehely és táplálékkiegészítő tabletta formájában, maga az anyag, pedig egy gombaféle, amit ahogyan a nevéből is leszűrhető, a sörgyártás során használnak és az aló/felső erjesztésű sörök nélkülözhetetlen összetevője. A vegán konyhában kiemelten gyakran használják, hiszen sajtos íze miatt számos receptben méltó helyet kaphat a szószoktól, a növényi alapú parmezánig. Különleges íze mellett ami egyedivé teszi még, az a kimagasló tápértéké, hiszen rengeteg vitamint, ásványianyagot, fehérjét és rostot tartalmaz, tehát bármilyen étrendbe kiválóan beleilleszthető.
Átlagos tápanyagtartalma(100 g-ban)
Energiaérték; 320 kcal
Zsír; 4,8 g
Szénhidrát; 9 g
Rost; 27 g
Fehérje; 47 g
Amint a tápanyagtartalmából jól látható, hatalmas mennyiségű rostot és fehérjét tartalmaz, tehát kifejezetten ideális alapanyag sportolók számára is, sőt igazi komplex fehérjeforrás, hiszen olyan esszenciális aminosavakat tartalmaz, amiket a szervezetünk nem képes előállítani.
Ásványi anyag és vitamin tartalma
Többek között ami kimagasló az a B-vitamin tartalma, hiszen komplexen tartalmazza a B-vitaminok tárházát, valamint szelént, foszfort, cinket és káliumot is jelentős mértékben tartalmaz, tehát ha az ételeinket ezzel a fantasztikus alapanyaggal ízesítjük, akkor nem csupán finomabbak, de még egészségesebbek is lesznek.
Egyéb pozitív hatásai
Mivel számtalan pozitív élettani hatással rendelkezik, ezért hosszú oldalakon át lehetne írni arról, hogy milyen előnyökkel jár a rendszeres fogyasztása, ehelyett 5 fő pontra leszűkítettem, hogy nagy általánosságban miben tud a szervezetünk segítségére lenni.
1. Javítja az emésztést
Mivel kiemelten magas rosttartalommal jeleskedik, ezért segíti az emésztést, emellett pedig a sörélesztő olyan probiotikum, ami támogatja a bélflóra egészségét, antioxidáns tartalma miatt, pedig gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
2. Segít alacsonyan tartani a vércukor és koleszterin szintet
Számos olyan ásványi anyaggal rendelkezik, amik segítik a vércukorszint alacsonyan tartását, ilyen pl; a magnézium és a cink, amikből 2-3 evőkanálnyi sörélesztő is már jelentős mennyiségűt tartalmaz, valamint a glikémiás indexe is alacsony, ezért nem okoz hirtelen vércukorszint emelkedést, sőt a magasabb glikémiás indexű ételeket is érdemes dúsítani vele, így növelve azok rosttartalmát. A benne található króm, pedig kiemelten fontos a szénhidrátok és lipidek anyagcseréje szempontjából, hiszen befolyással vannak a vércukor és koleszterinszintünkre.
3. Támogatja az immunrendszert
Rendszeres fogyasztásának kifejezetten előnyös hatása többek között az is, hogy jótékony hatással van az immunrendszerünkre, hiszen magas szelén tartalommal rendelkezik, valamint a benne található antioxidánsok lassítják a sejtek öregedési folyamatát és a szintén benne található poliszacharidok, pedig segítik a szervezetünk ellenállóképességét a különböző kórokozókkal szemben.
4. Rendszeres fogyasztása csökkenti a fejfájást
Egy amerikai kutatás szerint a rendszeres fogyasztása 64%-al csökkentheti a fejfájást migrénnel küzdők körében, tehát amennyiben fejfájós vagy, érdemes egy próbát tenned vele.
5. Jótékony hatással van az idegrendszerre
Mivel a B vitaminokat komplexen tartalmazza, valamint jelentős magnézium és egyéb ásványianyag tartalommal is rendelkezik, amikkel támogathatjuk az idegrendszerünk optimális működését, sőt a bőrünk, hajunk és körmünk egészségére és szépségére is jótékony hatással van.
Felhasználási tippek
Végül, pedig jöjjön egy kis gasztrokaland pár tippel, hogy milyen ételekkel is tudjuk társítani, ezt az igazán sokrétű alapanyagot.
Sűríthetünk vele főzeléket
A hagyományos sűrítési és habarási szokásainkat lecserélhetjük egy egészségesebb, diétabarátabb módszerre, méghozzá a sörélesztő használatával. Elegendő egy kevés mennyiséget hozzáadni az éppen készülő főzelékhez, ami így nem csupán sűrűbb állagú lesz, de még sajtos ízjegyeket is kapni fog tőle.
Helyettesíthetjük vele a különböző sajtokat
Amennyiben valamilyen diéta, étalallergia, vagy egyéb más okból kifolyólag kerülnünk kell a tejtermékeket, kiváló helyettesítésül szolgálhat a sörélesztő pehely, amit belekeverhetünk szószokba, vagy éppen hinthetünk belőle az ételeinkre a sajtot ezzel helyettesítve. Érdemes kipróbálni például a kesuparmezánt, amihez csupán sörélesztő, fokhagymapor és egy kevés só kell, amit miután összeturmixoltuk már élvezhetjük is a parmezán jellegzetes ízét, méghozzá tejszármazékoktól mentesen.
Ízesíthetünk vele zöldségeket
Mivel a legtöbb zöldséghez szuperül illik a sajtos ízvilág, ezért az éppen sütni kívánt zöldségeinket meghinthetjük vele, ezzel is fokozva az ízélményt és az
ételek rosttartalmát, de rászórhatjuk krumplira is, amit lehetőleg sütőben süssünk meg, hogy ezzel is egészségesebbé és kalóriaszegényebbé tegyük, ahelyett, hogy bő olajba tennénk sülni.
Diéta alatt is fogyasztható
Diéta alatt is bátran fogyaszthatjuk sajt helyett, hiszen intenzív ízének köszönhetően elég csupán keveset használni belőle az ételeink ízesítéséhez, így minimális kalóriát fogunk csupán pluszban bevinni vele, a diétát, pedig színesebbé varázsolja, hiszen bátran élvezhetjük a megszokott ízeket alacsonyabb kalóriabevitel mellett is.
Úgy gondolom, hogy ennyi nyomós érv mellett elég indokot adtam arra, hogy megbarátkozz ezzel az igazan szuper és sokrétű alapanyaggal, tehát csak ajánlani tudom, hogy kóstold meg és kísérletezz vele bátran Te is!
Szigeti Péter
Edző – SPEEDFIT
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.