A Béres Egészség Hungarikum Index felmérése során megkérdezettek 60%-a szerint is a mozgás az egyik legfontosabb egészségmegőrzéshez szükséges tényező! Ennek ellenére a válaszadók 53%-a nem szokott egészsége érdekében sportolni vagy aktív testmozgást végezni – akik azonban saját bevallásuk szerint sportolnak, azok 29%-a a mindennapi gyaloglást, további 12%-uk pedig a ház körüli munkát is sportnak értelmezte!
A fizikai munka valóban mozgás, de nem nyújtja a sport által biztosított kedvező hatásokat, a sportolás nyújtotta örömöt, kikapcsolódást. A szabad levegőn, jó tempóban végzett gyaloglás pedig nem azonos a bevásárlással, a kirakat-nézegetéssel, történjen az akár a füstös belvárosban, vagy egy bevásárlóközpontban. Sajnos, a technikai fejlődés – számos előnye mellett – hátrányokkal is jár, ezek közé tartozik, hogy ugrásszerűen csökkent a mindennapok során rendszeresen végzett fizikai munka mennyisége, hiszen már nem kell tüzelőt hordanunk a harmadik emeletre, hazavinni a piacról a bevásárló kosarakat, nem kell átgyalogolni a szomszéd faluba, és lépcső helyett rendszeresen a liftet választjuk…
Bár az egészséges életmód és a mozgás fontosságát hangsúlyozó reklámok, hirdetések el-eljutnak az emberekhez, de ezek sem reklámidőben, sem hatékonyságukban nem tudják ellensúlyozni a fogyasztásra vagy inaktivitásra serkentő termékek hatását. A tömegeket rendszeresen megmozgató szabadidős sport mozgalomszerű elterjedésétől még nagyon messze vagyunk, pedig a cél az lenne!
Hogyan "gyógyít" a sport?
A rendszeres edzés általánosan erősíti a vázizomzatot, javítja a keringési-, légzési rendszer kapacitását, növeli a szervezet energiafelhasználását, csökkenti az összkoleszterin szintjét, emeli a HDL ("védő" vagy jó") koleszterin szintjét, növeli a csontsűrűséget, és nem utolsó sorban, "boldogsághormont" termel. Az edzettségi állapot javulása következtében kisebb energiafelhasználással nagyobb teljesítményre lesz képes a szervezet. Az izomtömeg növekedésével párhuzamosan csökken a zsírszövet mennyisége, a csontritkulás kialakulásának esélye, melyek eredményeként a mindennapok életvitelében jelentős javulás tapasztalható.
A 2-es típusú cukorbetegek esetében – akiknek elsősorban a ciklikus sportágak: úszás, kocogás, futás, kerékpározás ajánlható – a fizikai aktivitás javítja a sejtek inzulin iránti érzékenységét, segíti a glukózfelvételt, ezáltal javítja a szervezet szénhidrát-anyagcsere állapotát.
Rendszeres sporttevékenységgel megelőzhető a magas vérnyomás kialakulása, vagy a fennálló magas értékek csökkenthetők.
Napjainkban gyakran tapasztalható kedélybetegségeknél, mint a depresszió, a sport nagyon jól bevált kiegészítő terápiaként. A kedvező hatás leginkább az idegesség, a feszültség csökkentésében, a stressz-reakciók oldásában, az önbecsülés javulásában mutatkozik meg.
Forrás: www.biosziget.hu
SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!
SPEEDFIT
Fitnesz és Szolárium Stúdió
Győr – Dunacenter
06/96 528-448
https://www.speed-fit.hu
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.