A súlygyarapodás nyilvánvaló oka a szokásosnál több kalória bevitele vagy a fizikai aktivitás csökkentése. Úgy tűnik azonban, hogy egyesek akkor is híznak, ha ugyanúgy esznek és mozognak, mint mindig. Nézzük meg mélyebben a súlygyarapodás lehetséges okait.
Kevés alvás
Ha nem alszol, több esélyed van arra, hogy késő esti nassolásnak hódolj. Ez nyilvánvaló. Van azonban egy másik ok is, amiért az alváshiány felszedheti a kilókat: az alváshiányból eredő biokémiai változások a szervezetben éhesebbé tehetnek, és kevésbé érzi jóllakottnak magát evés után.
Stressz
A kortizol, az úgynevezett “stresszhormon” megemelkedik a szervezetünkben, amikor stresszesek vagyunk. Ez a hormon viszont növeli az étvágyunkat. Ha ehhez hozzávesszük, hogy stresszhelyzetben hajlamosak vagyunk a kényelmi ételek után nyúlni, akkor tökéletes lehetőségünk van a súlygyarapodásra.
Antidepresszánsok
Számos antidepresszáns gyógyszer mellékhatása a súlygyarapodás. Bár soha nem szabad önállóan abbahagyni a gyógyszerek szedését, ha a súlygyarapodás problémát okoz, érdemes beszélni az orvossal a kezelési terv megváltoztatásáról, ha a súlygyarapodás zavaró. Egyeseknél előfordulhat, hogy a gyógyszeres kezelés hatására súlygyarapodás következik be, mert lehet, hogy jobban érzik magukat és jobb az étvágyuk. A depresszió önmagában is okozhat súlyváltozást.
Szteroidok
A szteroid gyógyszerek, mint például a prednizon, jól ismert okai a súlygyarapodásnak a folyadékvisszatartás és a fokozott étvágy miatt. A súlygyarapodás mértéke a gyógyszer adagjától és a szedés időtartamától is függ. A szteroidok a testzsír eloszlásának átmeneti megváltozását is okozhatják, az arc, a nyak hátsó része vagy a has megnövekedett zsírtartalmával.
Gyógyszerek, amelyek súlygyarapodást okozhatnak
Az egyéb felírt gyógyszerek, szintén okozhatnak súlygyarapodást. Ilyenek például a skizofrénia vagy a bipoláris zavar kezelésére használt antipszichotikus gyógyszerek, valamint a rohamok, a migrén, a cukorbetegség és a magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszerek. Beszélni kell orvossal a kevesebb mellékhatással járó gyógyszerváltozatok kiválasztásáról.
Ne hibáztassuk gyorsan a pirulákat
Sok nő azt hiszi, hogy a kombinált szájon át szedhető fogamzásgátlók (fogamzásgátló tabletták) szedése súlygyarapodást okoz. Erre azonban nincs tudományos bizonyíték. Néhány nőnél előfordulhat enyhe folyadékvisszatartás a tabletta szedése alatt, de ez általában átmeneti…
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködésének tünetei közé tartozik a fáradtság, a hidegérzet és a súlygyarapodás. A túl alacsony pajzsmirigyhormonszint (pajzsmirigy-alulműködés) lelassítja az anyagcserét, és növeli a hízás esélyét. A pajzsmirigy-alulműködés gyógyszerekkel kezelhető.
Mi a helyzet a menopauzával?
A legtöbb nő a menopauza alatt több okból kifolyólag is hízik. Az öregedés lelassítja az anyagcserét, így a súlygyarapodás valószínű, ha az étkezési szokásai változatlanok maradnak. Az életmódbeli változások, mint például a kevesebb testmozgás, szintén szerepet játszhatnak. A menopauza a zsírlerakódások elhelyezkedését is befolyásolhatja a testben, növelve a derék körüli zsírfelhalmozódás valószínűségét.
Cushing-szindróma
A Cushing-szindróma olyan állapot, amelyet a kortizol hormon megemelkedett szintje jellemez. Ez akkor fordulhat elő, ha a szervezet túl sok kortizolt termel, vagy ha szteroid gyógyszereket szed asztma, lupusz vagy ízületi gyulladás miatt. A kortizolfelesleg súlygyarapodást és az arc, a nyak, a derék és a hát felső része körüli zsírpárnák növekedését okozhatja.
Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A policisztás ovárium szindróma vagy PCOS egy hormonális állapot, amely a reproduktív korú nőket érinti. A PCOS-ben szenvedő nőknek jellemzően sok kis ciszta van a petefészkükben. A PCOS hormonális egyensúlyhiányt okoz, ami túlzott testszőrzethez, pattanásokhoz és inzulinrezisztenciához vezethet, ami súlygyarapodást okozhat. PCOS esetén a súlygyarapodás általában a hasi területen jelentkezik, ami növeli a szívbetegségek kockázatát.
A dohányzásról való leszokás
A dohányzásról leszokó emberek kis mértékben hízhatnak. A legtöbb leszokó ember legfeljebb 10 kilót hízik. Az okok változatosak. Nikotin nélkül:
- Éhesebbnek érezhetik magukat, bár ez a hatás néhány hét után általában megszűnik.
- Az anyagcsere csökkenhet.
- Jobban élvezhetik az ételeket, vagy úgy érezhetik, hogy jobb az ízük, ami túlzott élvezetekhez vezethet.
- Több magas zsírtartalmú vagy cukros rágcsálnivalót fogyaszthatnak, vagy több alkoholt ihatnak.
1. szabály: Ha mégis hízol …
Ha mégis hízol, soha ne hagyd abba a gyógyszerek szedését anélkül, hogy megbeszélnéd orvosoddal. A gyógyszerek nélkülözhetetlenek lehetnek az egészségedhez és a jólétedhez.
2. szabály: Ha mégis hízol …
Ha mégis hízol egy gyógyszer szedésétől, ne hasonlítsd magad másokhoz, akik ugyanazt a gyógyszert szedik. A mellékhatások különbözőek a különböző embereknél.
3. szabály: Ha mégis hízol …
Ne essél pánikba, ha gyógyszeres mellékhatásként fellépő vízvisszatartás miatt hízol. Ez a mellékhatás idővel vagy akkor csökkenhet, ha orvosa azt mondja, hogy állítsd le a gyógykezelést. Addig is csökkentett nátriumtartalmú étrenddel elkerülhető a folyadékvisszatartás.
4. szabály: Ha mégis hízol…
Ha a súlygyarapodás probléma, az orvos esetleg át tud állítani egy másik, kevesebb mellékhatással járó gyógyszerre.
5. szabály: Ha mégis hízol …
Ha a súlygyarapodása az anyagcsere lelassulásának következménye, lendítse fel az anyagcserédet. Legyél mozgásban, és növeld a fizikai aktivitásodat. Ha krónikus egészségügyi problémád van, beszéld meg a terveidet orvosoddal.
Forrás: www.onhealth.com
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.