Írta: Pintér Ádám (személyi edző)

 

A versenysportolók esetében természetes, hogy egyoldalúan és hangsúlyozottan azt a végtagot, illetve azt az izomcsoportot fejlesztik, amelyik kulcsfontosságú az adott sportágban. Ez meglehetősen eltérő terhelést jelent az élettanilag kívánatosnak tartott arányhoz képest, amely előbb-utóbb panaszokhoz, vagy akár egészségkárosodáshoz is vezethet, sokszor akár hosszú évekkel az aktív sportolás abbahagyása után is. A normálishoz képest többszörös terhelést elszenvedett ízületek fokozott kopása könnyen az ízület mozgásának nagymértékű beszűküléséhez vezethet már fiatal vagy középkorú, korábban aktívan sportoló felnőtteknél is, szükségessé téve akár különböző protézisek beültetését, holott ez a betegség és műtéti beavatkozás általában csak idősebb korban szokott felmerülni. Ugyanitt említhetjük a keringési rendszer „sportszív”-ként emlegetett eltérését, amely a megvastagodott (nagy terheléshez szokott, edzett) szívizomfal erőteljesebb összehúzódása miatt lassabban verő szívet jelent. Ez önmagában még nem probléma, azonban idősebb korban állandósult lassú pulzusra hajlamosítja a sportszívvel élő embert, ami a korral járó elmeszesedett érrendszerben elégtelen keringési viszonyokat teremthet, évtizedekkel a sportolói korszak után.

Ezért is tartom fontosnak, hogy akik évtizedekig tartó élsport, vagy profi karrier után abbahagyja a napi rendszerű fokozott terheléssel járó testmozgást, és az élet más területén folytatja tovább a „pályafutását”, azoknak hatványozottan kell továbbra is a rendszeres mozgás, a fent említett fokozottabb veszélyek elkerülése érdekében.

Az én esetemeben egy válogatottat is megjárt, több száz NB I-es mérkőzésen szerepelt kézilabda kapusról, Gerhát Zoltánról szeretnék említést tenni.

Zoli 2006-ban hagyta abba az aktív kézilabdát, és egy könyvelőirodát nyitott, ami az addigi napi 1-2- edzéssel eltelt napjaihoz képest jelentős változást jelentett nemcsak neki, de a terheléshez hozzászokott szevezetének is. 5 évet hagyott ki, szinte teljesen sportmentesen, és ez megtette „hatását” az ő állóképességére is.

Jelentős súlyfelesleggel kezdtük el a közös munkát és bizony a kezdetekben nagyon oda kellett figyelnem, hogy Zoli akarata ne előzze meg a testének aktuális állóképességi szintjét. Ilyenkor, amikor az egykor aktív sportoló újra edzésbe áll, gyakoriak az olyan sérülések, amikor még a tudat azt mondja,hogy elbírja a terhelést, de az izomzat és a vázrendszer többi eleme még nem áll készenlétben. Ezért fontos a tudatosan tervezett és lépcsőzetesen felépített terhelés végzése.

Az eredmény nem maradt el, pár hónap közös munka, és megfelelő táplálkozással elértük, hogy 13 kg-mal kevesebbet mutat a mérleg, amellett, hogy az izomtömeg növekedése 5-7 kg között van jelenleg.

 

 

SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!

SPEEDFIT

Fitnesz és Szolárium Stúdió

Győr – Dunacenter

+36 96/528-448

https://www.speed-fit.hu

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.