Kedves Lilla!
Elsősorban ezt nem tőlem kell megkérdeznie, hanem az orvosától. Mivel nem látok bele a valós és személyes kórképbe, csak általánosságokat nézve válaszoltatok kérdésére.
Cukorbetegek esetében is a fizikai aktivitás hatására fokozódik a vércukorszintet csökkentő enzimek aktivitása, fokozódik a glükóz felhasználása a működő izomban, nő a glükóz- transzporterek száma, a máj inzulin iránti érzékenysége, csökken a májsejtek glükóz leadása. Javul az inzulinérzékenység. Régi megfigyelés, hogy a cukorbetegség kezelésének három pillére a diéta, az inzulin és a testmozgás. A cukorbetegség két formája közül az 1- es típusú sem jelent ellenjavallatot a rendszeres fizikai aktivitás szempontjából, sőt a fizikai aktivitás által kiváltott előnyös adaptációs jelenségek ennek a kórképnek a fennállása esetén is érvényesülnek. Azonban kétségtelen, hogy mivel az inzulin hiányát exogén inzulinnal kell pótolni, ez fokozott veszélyt jelent a hypo- és a hyperglikaémia szempontjából. Ebből a megfontolásból is nélkülözhetetlen a szoros együttműködés a beteg és a kezelő között. A 2-es típusú cukorbetegségben az előbb említett folyamatos konzultálás már kevésbé szükséges, hiszen a betegség kialakulásában- a genetikai tényezők mellett- nagymértékben az életmódnak, ezen belül elsősorban a táplálkozásnak és a fizikai aktivitás hiányának van szerepe. Ezen típusú cukorbetegek nagy hányada túlsúlyos vagy már elhízott, magas vérnyomással és/vagy zsíranyagcsere anomáliával küzd. A koszorúér betegség és a perifériás érbetegség a cukorbetegeket fokozottabban veszélyezteti, ezért a terhelés intenzitásának és időtartamának meghatározásánál erre figyelmet kell fordítani.
Edzésre fel!
Nagy Péter
Személyi Edző
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.