Az orvos szemszögéből a diéták két típusba sorolhatók: sok betegség és kórállapot esetén a diéták a terápia részét képezik. Külön étkezési javaslatokat követnek az emésztőszervi, a szív-érrendszeri megbetegedésekben szenvedők; speciális étkezés szükséges a vesebetegek, a hormonális zavarokban szenvedők, az anyagcsere betegséggel rendelkezők számára, hogy a cukorbetegekről ne is beszéljünk.
Külön étrendjük van a műtéti beavatkozás előtt állóknak és az azon átesetteknek, attól függően, hogy milyen típusú altatásról és beavatkozásról van szó. De diétás megszorításokra lehet szükség bizonyos szemészeti, bőrgyógyászati, mozgásszervi kórállapotok esetén is. A daganatos betegségben szenvedők minden esetben diétás tanácsadáson vesznek részt.
A mindennapi élet során a diéta szó leginkább a testsúlycsökkentéssel, újabban a méregtelenítéssel kapcsolódik össze. Számos étkezési irányzattal találkozhatunk, melyek sok esetben meghatározzák az azokat követők életmódját, hatással vannak mindennapi életükre és viselkedésükre is.
A továbbiakban tekintsünk el a különböző kórállapotok kezelésekor alkalmazandó diétás elvektől: fókuszáljunk a divatos diétákra, fogyókúrákra, testsúlycsökkentő módszerekre.
Az elfogyasztott ételek a szervezet anyagcsere folyamatainak révén energiává alakulnak. Nagyon fontos fogalom az energiaszükséglet, mely az a táplálékkal felvett energiamennyiség, mely állandó testtömeg és testösszetétel mellett fedezi a szervezet energiafelhasználó folyamatainak (anyagcsere) és fizikai aktivitásának (mozgás) energiaigényét. A fogyókúra lényege az, hogy a bevitt energiamennyiség alacsonyabb legyen, mint a felhasznált.
Ez kétféleképpen érhető el: vagy kevesebbet kell enni, vagy többet kell mozogni. Legcélszerűbb azonban a kettőt ötvözni: a gyakorlat azt mutatja, hogy a testsúlycsökkentő módszerek egyedül alkalmazva sokkal kevésbé hatékonyak, mint mozgással kombinálva. Az energia egysége a kalória (cal), illetve a Joule (J). 1 cal = 4,184 J. A tápanyagok lebontása folyamán 1 gramm fehérje elégetésekor 17 kJ, vagyis 4,1 kcal; 1 gramm zsír elégetésekor 39 kJ azaz 9,3 kcal; 1 gramm szénhidrát elégetésekor 17 kJ, azaz 4,1 kcal energia keletkezik.
Tehát: a testsúlycsökkenés eléréséhez szükség van a bevitt táplálék mennyiségének csökkentésére. Nagyon lényeges azonban, hogy ezt úgy tegyük, hogy az egészséges táplálkozás elveit továbbra is tartsuk szem előtt: a tápanyagok mindegyikéből elegendő mennyiséget fogyasszunk, ezzel elkerülve a különböző hiányállapotok kialakulását.
Orvosi szempontból tehát egészséges emberek számára semmi olyan diétatípus nem javasolható, amely valamely tápanyag drasztikus megszorítását alkalmazza.
Forrás:www.fokuszbanano.hu
SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!
SPEEDFIT
Fitnesz és Szolárium Stúdió
Sopron – Alphapark
06/99 505-238
https://www.speed-fit.hu
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.