Bár a távolságtartás, a karanténállapot valamint az edzőtermek tömeges bezárása nagyban megnehezítette az edzést, ezek a tippek segíthetnek abban, hogy aktívak és egészségesek maradjunk ebben a nehéz időszakban.

Mivel a mindennapi rutinunk úgymond felborult a koronavírus kezdete óta, néhányunknak nehéz lehet megtalálni az edzéshez kellő motivációt. Az otthoni munkavégzés és a termekhez való korlátozott hozzáférés kihívásai miatt nehezebb alkalmazkodni egy edzésprogramhoz. Hiányozhat az edzőtermi hangulat, az edzőtársakkal való kommunikáció és ha megszoktad egy edzővel való közös munkát, az önálló edzésnek már csak a gondolata is rémisztően hat.

A testmozgás rutinjának fenntartása otthon inkább „muszájnak”, mintsem „akaromnak” tűnhet. És mivel sok ember nincs munkában és anyagi nehézségekkel is küzdhet, az aktivitás fenntartása sokkal kevésbé tűnik prioritásnak. De még egy apró kis mozgás is óriási különbséget jelenthet a közérzetünk tekintetében. Valójában a testmozgás az egyik leghatékonyabb eszköz a testi és lelki egészség megőrzéséhez. A testmozgás elősegítheti a depresszió, a stressz és a szorongás enyhítését, valamint elősegítheti a krónikus állapotok, például a magas vérnyomás és a cukorbetegség kezelését. Azáltal, hogy új edzésmódszereket fedezünk fel és fenntartjuk a motivációnkat a mozgás iránt, visszanyerhetjük az irányítás érzetét ebben a nagy bizonytalanságban.

A testmozgás és az immunrendszered

Bár a fitnesz nem tudja megakadályozni a vírus esetleges elkapását, sok más védőhatással bír. A fizikai aktivitás endorfint, olyan vegyi anyagot bocsát ki az agyadba, amely újjáéleszti elmédet és testedet, és hozzájárulhat az egészséged minden aspektusának javításához. A hangulat fokozása és az alvás javítása mellett a testmozgás erősítheti az immunrendszert is, ami különösen fontos ebben az időben, különösen az idősebb felnőttek számára, akik kiszolgáltatottabbak a COVID-19-nek.

De ne vigyük túlzásba. Míg a mérsékelt fizikai aktivitás támogatja az immunfunkciót, a túlzott intenzív edzés – különösen, ha nem szoktunk hozzá – ellenkező hatást gyakorolhat, azaz gyengítheti immunrendszerünk.

Olyan edzésterv készítése, amelytől motiváltak maradunk

Valljuk be, valószínűleg nem ez lesz az ideje egy kihívásokkal teli új edzéstervnek. Vegyük figyelembe energiaszintünket (sokan a koronavírus okozta stressz miatti fáradtságról számolnak be), az esetleges egészségügyi problémákat és a rendelkezésre álló időt, majd tűzzünk ki ésszerű célokat az általunk kedvelt tevékenységekre összpontosítva. Nagyobb eséllyel ragaszkodunk az edzéstervhez, ha kicsiben kezdjük, majd a sikerekre építve fokozatosan haladunk előre.

Tegyük fontossá az edzéseket. Azok az emberek, akik edzéseiket napi rutinjuk részévé teszik, általában sokkal nagyobb százalékban ragaszkodnak is tervükhöz.

Edzünk a számunkra megfelelő időben. Sokan szeretik edzéseiket reggel “letudni”, így energikusan ugranak neki a napnak. Mások hasznosnak tartják, ha szünetet tartanak a munkában és délután mozognak, amikor az energiaszintjük a csúcsán van.

Nem győzöm hangsúlyozni, legyünk konkrétak céljainkban – és kövessük nyomon az edzéseket. Ahelyett, hogy csak “jobb formába lendülnénk”, tűzzünk ki konkrét célt, például “hétfőn / szerdán / pénteken / szombaton reggel 30 perc gyaloglás”. Próbálkozzunk a rendelkezésre álló fitnesztrackerek vagy okostelefon-alkalmazások egyikével, hogy nyilvántarthassuk az edzéseink – vagy egyszerűen csak naptár segítségével jegyezzük fel az edzés hosszát, a távolságot és az aznapi feladatokat, intenzitást. Haladásának nyomon követése elősegítheti a sikerérzetet és ösztönzően hat a folytatáshoz.

Mozduljunk ki a lehető legtöbbet. Sétáljunk, kocogjunk vagy kerékpározzunk kint, ne feledkezzünk meg persze a kötelező előírásokról. A friss levegő és a napsütés további lendületet ad lelki egészségünknek.

Hiányzik az edzőterem? Hozzunk létre otthoni edzősarkot. Ha van szabad hely, jelöljünk ki otthonunkban egy kis területet a testmozgásra és a felszerelések kéznél tartására. Van lépcső a házban? A lépcsőmászás hatékony állóképességi és alsó végtag erősítő edzés.

Mennyi mozgás elég?

Ebben a bizonytalan időszakban fontos megjegyezni, hogy amikor testmozgásról van szó, minden jobb, mint a semmi. Ha sétálunk a háztömb körül, akkor nemcsak átmozgatjuk az alsó végtagjaink, de a fejünk is kitisztul. Lehet, hogy arra is ösztönöz, hogy másnap kicsit tovább sétáljunk.

Jutalmazzuk meg önmagunkat

Ha a jelenlegi helyzetben normális, ha kissé csalódottnak érezzük magunkat, elvégre sokunk számára nehezítették meg kedvenc edzéseink véghezvitelét. De nem szabad megtörni, próbáljuk ki valami új mozgásformát, és kísérletezzünk mindaddig amíg nem találunk valami olyat, ami megtetszik. Segíthet az is, ha valami extrával jutalmazzuk meg önmagunkat az edzések elvégzése után, legyen az akár egy forró fürdő, egy proteinshake, vagy egy bármilyen apró finomság. És ne feledjük: a most kialakított új szokások segíthetnek abban, hogy egészségesebbek és boldogabbak maradjunk ezen a világméretű járványon túl.

Kitartás!

Szücs Péter – Személyi edző

Speedfit

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.