Nagyon sok vitát gerjeszt ez a téma, ma már számos divat diéta mellett ez a kérdés kapja a legnagyobb figyelmet, hogy érdemes-e étkezés nélkül nekivágni az edzéseknek, vagy jobb, ha azért magunkhoz veszünk némi kalóriát az edzések megkezdése előtt?!
Egy amerikai tanulmány leírásában olyan alátámasztott kísérletek szerepelnek, amelyek arról szólnak, hogy bizony az éhgyomorra végeztetett edzések hatására nagyobb zsírvesztés indul be és az inzulinérzékenységre is jótékony hatást gyakorol. Ez valóban tény!
Viszont egyáltalán nem mindegy, hogy az edzésed miből áll. Ha súlyzós edzést tervezel, akkor sokkal célszerűbb, ha fehérjében gazdag és egy kevés összetett szénhidrátot is tartalmazó reggelire választasz, mert így biztos lehetsz abban, hogy nem fogod leépíteni az izomzatodat. Ha viszont a zsírégetés a célod és kardió napot tartasz, akkor kipróbálhatod, hogy éhgyomorra edzel. Ugyanis ekkor a szervezeted nem a már bevitt kalóriákat kezdi elégetni, hanem kénytelen a raktárakból energiát felszabadítani, így sokkal több zsír elégetésére leszel képes.
Az elmélet mögötte a következő: az utolsó étkezünk ugye este volt, lefekvés előtt. Az étkezés után megemelkedett inzulinszint gátolja a zsírraktárak mobilizálását és a zsírsavak égetését. Egészséges emberben azonban az inzulinszint 2 óra alatt visszaáll az étkezés előtti szintre és a bevitt táplálék bekerült a raktárakba. Este, 2-3 óra elteltével a testünk a raktárainkhoz fog nyúlni – az itt található szénhidrátok és zsírok fogják az energiaszükségletünket fedezni a következő étkezésig. A testünk nagy része (kivéve az agyunk) nyugalmi állapotban a zsírsavakat preferálja energiaforrásként. Tehát reggel, amikor felkelünk zsírégető üzemmódban vagyunk. Ha ekkor elmegyünk edzeni (különösképpen kardiózni), akkor a kardió során elégetett kalóriák nagy részét zsírokból fogja a testünk fedezni. Tehát feltevés az, hogy éhgyomorra végezve a kardiót több zsírt fogunk égetni – és ha ezt heteken át csináljuk, akkor az összességében a különbség látványos lesz.
DE! Az edzések mellett egy jól megválasztott diétával, alacsony glikémiás indexű ételekkel lehetőséged van, hogy a nap nagy részében zsírégető üzemmódba kapcsold a szervezetedet. Tulajdonképpen ebben az időszakban megy végbe a folyamat jelentős része. Mit gondolsz? Ez az éhgyomros edzés segít ebben? HÁT NEM!
A kutatások azt is megállapították, hogy az éhgyomorra végzett kardio edzések, nem növelik a zsírégetést a nap 24 órás időszaka alatt, sőt hátráltatták. Míg az izmok alkalmazkodnak a több zsír használatához az edzések alatt, addig azokon a napokon, amikor edzel, nem fogsz több zsírt égetni, összehasonlítva azokkal a napokkal, amikor nem.
Az utóégetés lényegében, amikor az edzés után a szervezet több zsírt használ energiaforrásként, ami a nap 24 órájában is kitarthat.
Ezt egy másik tanulmány bizonyította, ahol két csoportot vizsgáltak, akik mindegyike közepes intenzitású kardió edzéseket végeztek. Az egyik csoport az éjszakai éhezés után nem evett reggelit és üres gyomorral végezte a reggeli edzését, addig a másik csoport evett az edzés előtt. A nap folyamán pedig mindenki a kutatócsoport által biztosított ételt fogyasztotta, ami teljes mértékben megegyezett mindenki számára, tehát ebben nem volt eltérés, csak a reggeli fogyasztásban. Az eredmény: azok akik ettek a reggeli edzésük előtt, több zsírt égettek el az edzés utáni 24 órában energiaforrásként.
Minden szervezet másképp működik, így vannak, akik kifejezetten rosszul reagálnak az éhgyomri edzésre, és rosszulléttel küzdenek ilyenkor, amit az alacsony vércukorszint okoz. Nem egy ember fordult már le a futógépről emiatt. Ez persze alkati kérdés, mert van, aki gond nélkül kibírja az éhgyomorra történő (akár súlyzós) edzést. De nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy mindenki számára ez a jobb megoldás. Egy intenzívebb edzés során, főleg ha előtte nem ettél semmit, tehát eleve alacsony vércukorszinttel vágtál bele az edzésbe, gyorsan lezuhanhat a vércukorszinted, és jön a jól ismert hipózás, a remegés, hányinger, hidegverés.
Tehát mit is mérlegelj, mielőtt belevágsz az éhgyomri edzésbe?
- Válaszd meg okosan az intenzitást: az esetek többségében egy 40-50 perces, alacsony-közepes intenzitáson végzett zsírégető edzés (pl.: gyors gyaloglás, vagy az az edzésmód, amiben képes vagy a maximális terhelhetőséged 60-70%-én maradni) nem okoz problémát.
- Ha súlyzós, saját testsúlyos edzést tervezel, vagy kicsit intenzívebb aerob (70-80%-os terhelés) tréninget (pl. futás, spinracing), akkor semmiképp ne indulj el reggeli nélkül!
- Ha már reggel éhesen ébredsz, akkor először mindenképp egyél, majd várj egy kicsit, mielőtt elkezdesz edzeni.
A fentiek alapján kiderült, hogy a reggeli éhgyomros edzés egyáltalán nem káros, de jobb, ha figyelembe veszed az aznapi edzésed jellegét, valamit tested jelzéseit. Ha a zsírégetés a fő célod, akkor fantasztikus eredményeket érhetsz el, ha az edzéseid mellett odafigyelsz a kalória beviteledre, és az elfogyasztott ételeid minőségére. Törekedj arra, hogy a vércukorszintedet egész nap alacsonyan tartsd azzal, hogy alacsony glikémiás indexű ételeket eszel!
Jó edzést kívánok!
Írta:
Szabó Judit
Személyi edző
Forrás: http://www.simplesport.hu/edzes-ehgyomorra, www.peakshop.hu, www.shop.builder.hu, www.pcostrener.hu, www.vitacost.com, www.vitacoco.com
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.