1 Tisztán érkezünk az edzőterembe
egy légtéren osztozunk
Márpedig a szagok a levegőben terjednek, éppen ezért másokra és magunkra való tekintettel jó, ha tisztán érkezünk az edzőterembe, vagy odaérve elvégezzük a kártékonyabb területek megtisztítását, szárazra törlését, aztán jöhet a golyósdezodor, ami legjobb esetben nem túlságosan erős illatú.

Tipp: A természetes tisztálkodószerek a sportolóknak különösen jól beválnak, hiszen mentesek a káros, allergén összetevőktől és illatanyagot sem tartalmaznak. A fújós dezodorok használata a kisebb öltözőkben másoknak kellemetlen lehet! De ha mégis ilyet vennél, kerüld a környezetre káros hajtóanyagot tartalmazó dezodorokat!


2 Ruházat

A jó edzőruha védi a sportolót és a sporttársakat is

Milyen a jó edzőcipő?
A jó edzőcipő semmiképpen sem papucs, ez világos. Nem papucs, mert a papucsban edzés a legkevésbé sem biztonságos, tartása nulla, s ha egy eltévedt súly éppen csak a lábadhoz gurul, a sérülés sokkal kellemetlenebb, mintha cipőben lennél. A jó edzőcipő rugalmas talpú (vádli edzés), jó tartású, akár a bokánk tartását is erősíti. A jó edzőcipő emellett jól karbantartott is!

Tipp: Az edzésre szánt cipődet sportolás után hazaérve azonnal vedd ki a táskából, húzd ki a betéteket és helyezz mindent a fűtőtest közelébe vagy napos helyre – így azonnal száradnak, a baktériumok pedig új lakhelyet keresnek. Olyan cipőket, melyek egy hétig sötét, büdös táskákban állnak, teli ásványi anyagokban gazdag izzadtsággal… na ne is folytassuk…

A többi
legyen tiszta nadrág, póló, s ha hideg van, inkább pulóver, hiszen az ízületeket akkor véded a legjobban, ha melegen tartod őket. Az atléta tipikus edzőholmi, ha ezt hordanál, mindenképpen olvasd el a következő pontot.

3 Törölköző

nem csak a zuhanyzóban
Ez a sokoldalú holmi nem csak a zuhanyzóban segít. Jól jön akkor is, ha izzadós típus vagy, hiszen leterítheted vele a gépeket. Ha atlétát hordasz, ha bőröd közvetlenül érintkezne a gépekkel, mindenképpen teríts le törölközőt! A többieknek sem kell izzadtságban edzeniük utánad, de te is könnyebben száradsz és tisztulsz.

4 Melyiket, mennyi ideig?
gépek, padok, súlyok, melyek körül nagy a pörgés
Néhány hetes tapasztalat után az ember már látja, melyek azok a gépek, padok, súlyok, melyek körül nagy a pörgés. Itt is együtt kell tudnunk dolgozni a többiekkel! Akár újoncok, akár öreg harcosok vagyunk, körbekémlelünk, hogy valaki nem használja-e az adott gépet.
Ha nem, miénk a pálya, ha igen, megkérdezzük, hogy dolgozhatunk-e felváltva. A közös edzés etikettjét külön pontban olvashatod!
Ha egy gépet elfoglaltál, azért ne felejtsd el a többieket! Míg edzel, minden jogod megvan arra, hogy zavartalan lehess az edzésben, de tényleg az edzésben! Ha a többieknek csak azért kell tovább várni, mert hatalmas beszélgető köröket rósz az edzőteremben, mert újságot olvasol, és így tovább, az az edzőtermi etikett iránti vétségnek számít és súlyos büntetést von maga után: például te leszel az, akire azt kell mondani: Na ez már megint itt van?

azért elmondható, hogy minden gépnek saját etikettje van

A kardio gépeknél teljesen természetes, hogy valaki 30-45 percet fusson. Ha a teremben van két fekpad, hozzájuk pedig kígyózó sorok, akkor emberiség ellenes bűntett 45 percig lefoglalni egy fekvenyomó padot fekvenyomásra, szűknyomásra, aztán még egy kis homlokra engedésre, hogy a végén egy kis heverészéssel és hasazással lezárjuk.

5 Köredzés
Zsúfolt edzőteremben kényes téma 
Nagyon jó dolog felpörgetni az edzést szettekkel, óriás szettekkel, köredzéssel, mikor is kinézel magadnak több gépet és azokat felváltva használod. Lehetőleg az ilyen edzést ne a legforgalmasabb időszakra tervezd és próbáld meg mindezt összehangolni a többiekkel. Például engedd őket becsatlakozni, s ne forrj fel, ha néha csúszik a tempó emiatt.
Persze a dolog kétoldalú: ha nem olyan zsúfolt a terem, a többieknek is meg kell érteniük, hogy igenis létezik ilyen edzésmódszer, mégpedig nagyon kiváló módszer, amit jó igénybe venni alkalmanként.

6 Együtt edzeni
egy kis csendes verseny
Odamenni valakihez és megkérdezni, hogy beszállhatsz-e – ez teljesen normális és helyénvaló dolog egy edzőteremben. Általában mindenki sorozatokban edz, melyek között pihenőt tart. Ezalatt bárki hasznosíthatná az adott eszközt. És ha az illető mégsem tart pihenőt, például fogyó sorozatokban edz pihenők nélkül, akkor egyszerűen és udvariasan elég annyit mondania: Ne haragudj, de nem tudsz beszállni, mert nem tartok pihenőt.
De Te csak menj oda, kérdezz meg bárkit, akár motiváló is lehet együtt edzeni valakivel, ellesni dolgokat, vagy egy kis csendes versenybe kezdeni.

Most akkor ki állít vissza mit és hova? 
Na igen! Ez az a pont, amikor a túlzott udvariatlanságban elveszítjük az ésszerűséget. Ugye vagy Te, aki odament és megkérte, hadd szálljon be. Ekkor Te alkalmazkodsz, próbálod a legkevésbé zavarni azt, aki először használta a gépet. De ne essetek abba a hibába, hogy egymásnak megpróbáltok mindent átállítani! Mindig az adott ember az, aki a legjobban tudja, hogy mi a neki helyes ülésmagasság vagy dőlésszög vagy a legmegfelelőbb súly, amit egyébként is minden szettben változtat, emel. A legjobb és leggyorsabb talán az, ha együttedzés során mindenki magának állítja be a gépeket, súlyokat. A helyet persze jó előkészíteni, például ha a csigán a partnerünk más fogantyút használ, mi levehetjük a sajátunkat, szabad utat adva.
Aztán, ha végeztünk, köszönjük és távozunk, így a másik már tudja, hogy ránk többé nem kell várni.

7 Végeztem… Tényleg végeztem?
Poirot és Colombo az elveszett súlyok után kutat
Nem is olyan egyszerű eldönteni, mikor végzett valaki egy gyakorlattal. Mert ha egy döntött pad mellett hever két-három vagy huszonhárom kézisúlyzó, s ember meg sehol már vagy 20 perce, akkor nehéz eldönteni, hogy ott dolgozik-e valaki, vagy sem. Ha a súlyok között termetesebbek is vannak, az újonc lába remegni kezd, vajon most odamenjen és elpakolja őket a helyére, hogy utána edzhessen? Nem kap majd dorgálást az önkéntes munkáért cserébe?
Rakjuk csak el a súlyokat a helyére, ha végeztünk! És a helyretétel legjobb esetben azt jelenti, hogy a húszas tárcsák és az apróbbak külön tárolón sorakoznak, és senkinek sem kell lepakolnia a húszas tárcsákat, hogy a mögéjük rejtett 2,5-eket kivarázsolja.
Minél öregebb róka valaki a teremben, annál elegánsabb az elpakolás, és persze az újoncoknak sem szabad lányos zavarukban azt hinniük, hogy valaki mindig lesz, aki utánuk elpakol.

8 Csúsztassam, ejtsem vagy dobjam?

Edzőterme válogatja! Igen, mert ez egy összetett kérdés :-) Vannak olyan helyek, ahol egy kemény sorozat után teljesen megszokott és helyénvaló, hogy mint a hab a tortán, olyan a súly ledobása edzés után. Levezetés, ünneplés. Vérmérséklet kérdése az egész, el kell fogadni!
És vannak olyan helyek, ahol ez barbárságnak számít. Szerintem a legjobb, ha dobálunk a dobálós helyeken, ha dobálni van kedvünk és habitusunk hozzá, csúsztatunk a csúsztatós helyeken, mert nincs kedvünk dobálni és nincs is szokásban.

9 Kórházi higiénia
Külföldön teljesen természetes
Mennyire más egy-egy ország edzőtermi kultúrája! Mikor anno külföldön megláttam az első embert tisztítószerrel átmosni használat után a rudat, fogantyút, arra gondoltam, hogy biztosan tisztaságmániás. Aztán nem értettem, ha tisztaságmániás, akkor miért maga után mosogat. Majd látnom kellett, hogy nem csak ő, hanem minden egyes ember letörli maga után a rudakat, fogantyúkat.

A más edzőtermi kultúrához tartozó ember mindaddig jót mosolyog az ilyen pipiskedésen, míg össze nem szed valami bőrbetegséget. Ki tudja, talán egyszer nálunk is divatba kerül az ilyen. Sok edzőteremben már ki van készítve a fertőtlenítőszer és a törlőkendő – a lehetőség adott. Sőt, fertőtlenítő szappanok is vannak. A baj csak egy: a fertőtlenítő szerek tönkre teszik bőrünk természetes védekezőrendszerét és sokkal inkább leszünk fogékonyak a fertőzésekre. Megoldás itt is talán az általános higiénia fejlesztése lenne.

10+ Betegségek, fertőzések
Sajnos előfordul, hogy valaki fertőző bőrbetegsége ellenére sem kerüli az edzőtermet, vagy nem tesz meg mindent mások védelmében és a leggyorsabb kezelés érdekében. Akik edzőterembe, küzdősportokra járnak, gyakorta tapasztalnak ilyesmit.
Mit is lehetne mondani? A kezelés elmulasztása ilyen esetekben a betegség komoly súlyosbodásához vezet! Remélhetőleg ez ijesztő!

forrashttp://www.fitway.hu/index.php?module=a_m_all&tid=172

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.