A visszérbetegség szociális és népegészségügyi probléma. Gyakorisága férfiaknál 15-40 százalék, nők esetében a 25-60 százalékot is eléri.

Mitől alakul ki?

Sajnos napjainkban általánossá vált a mozgásszegény életmód és egyre több a túlsúlyos ember is. Sokan végeznek olyan munkát, melynek kapcsán keveset mozognak vagy túlságosan megterhelik az alsó végtagjaikat. A visszérnek nem kedvez a 8-10 órás ülőmunka, de az állandó talpalás sem. További probléma, hogy az emberek többsége autóval, busszal, nagy ritkán biciklivel közlekedik. Egészségünk megőrzése érdekében pedig, nagyon fontos lenne lábainkat arra használni, amire való: gyalogolni. Járás közben ugyanis véráramlás történik végtagjainkban.

Hogyan működnek a vénáink?

A vénás rendszer feladata a vér szív felé történő visszaszállítása. Alsó végtagjainkban ez tehát a gravitációval ellenkező irányban történik. Az áramlást kiváltó, egyik fő mechanizmus az izompumpa, mely nem más, mint a vázizomzat ritmusos összehúzódása-elernyedése, mely például járás közben is történik. Az így meginduló keringést a vénáinkban található billentyűrendszer teszi egyirányúvá. Döntően álló-ülő életmód mellett az izompumpa inaktív és ha még vénabillentyűink is elégtelenül működnek, csak idő kérdése a visszérség kialakulása. A panaszok megjelenését, későbbi szövődmények kialakulását az orvosi gyógymódok mellett azonban megfelelő életvitellel, sportolással befolyásolni, késleltetni lehet.

A legelőnyösebb mozgásformák a visszérbetegségben szenvedőknek:

–          Úszás

Úszás során a hideg víz összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat, mely segíti a vénás visszaáramlást. Pozitív hatás még, hogy amikor a test vízbe merül, a testre nehezedő víz nyomása kipréseli az alsó végtagban pangó vért, a telt visszerek kiürülnek. Valamint az úszás közben működtetett ritmusos lábmozgás működteti az izompumpát, és a vízszintes testhelyzet miatt kisebb a lábakra nehezedő véroszlop súlya.

–          Kerékpározás

A kerékpározás szintén megmozgatja a láb izompumpáit így elősegíti a visszerek kiürülését.

–          Sík terepen való séta, enyhébb kocogás

Mivel a visszértágulatokra megnövekedett vénás nyomás jellemző, ezért kerülendők az olyan sportok, amelyek jelentős fizikai terheléssel járnak. Ilyen sportok a body building, a súlyemelés, az intenzív futás, illetve az állandó ugrálással, megerőltető, kimerítő, súlyokkal végzett tornák.

Miben tud segítséget nyújtani Neked a Speedfit Stúdió? Mire érdemes még odafigyelni?

A táplálkozás is mérvadó lehet, ha visszérbetegségről van szó. Edzőink ingyenes tanácsadás keretein belül, hasznos tippekkel tudnak ellátni a tudatos táplálkozásról és az egésznapi inaktív mozgás után milyen funkcionális és cardio gépes gyakorlatokkal tudod színesíteni az edzésed, hogy ezeket a problémákat mérsékelni tudd.

Életmódváltás

Az elhízás ugyanúgy hozzájárul a visszerességhez, illetve a szövődmények kialakulásához, mint a testsúly ingadozása, azaz a jojó-diétázás. A gyors eredményt ígérő villámdiéták és koplalás helyett, adjunk magunknak időt, hogy a hosszú évek alatt felhalmozódott súlyfeleslegtől megszabaduljunk. Ne koplaljunk! Az étrendünk legyen kiegyensúlyozott és tápanyagokban gazdag.

Ha további kérdéseid lennének, bátran keress fel ingyenes edzői tanácsadási időpontban.

Turiczki Noémi
Személyi edző
turiczki.noemi@gmail.com

 

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.