Amit ma közhasználatban fejlődésnek nevezünk, és minél kényelmesebbé akarja tenni életünket, ugyanattól a folyamattól rengeteg szenvedést is átélhetünk, és akár ma, vagy később nyöghetjük a következményeit. Ezzel a mai apró tanulsággal remélem sokat segíthetek Neked!
Előfordulhat, hogy arra gondolunk, többet is ki lehetne hozni az edzésünkből. Különösen igaz ez a futópadon történő munkavégzésre, ugyanis sok esetben ezen az eszközön töltjük el a legtöbb időt a teremben, és valljuk be, nem mindig ez a legizgalmasabb része az itt töltött időnek.
A futópadon történő járásra, futásra leginkább az állóképességet fejlesztő, vagy a zsírt égető hatása miatt végzett edzésre tekintünk, ezért hajlamosak vagyunk leragadni a szívfrekvenciát mérő eszközök vizsgálatánál, figyelmen kívül hagyva, hogy valójában mit is csinálunk a gépen. Azonban előkerül még egy szempont a kardió gépek használatakor.
Mint a testünket tápláló étel, az életben maradásunkhoz nélkülözhetetlen víz, olyannyira fontos a járás a testünknek. Táplálék és víz nélkül testünk rövid időn belül legyengül, majd ezt drasztikusabb következmények követik. Járás nélkül a mozgásszerveink egészségének is rövid időn belül is búcsút mondhatunk.
A mozgásrendszerünk aktív elemeit egyszerűen fogalmazva leginkább a felszínhez közelebb lévő és mélyebben fekvő izmok alkotják. A mélyebben fekvő izmok között pedig számos olyan lokális gerincstabilizátor izom van, melyeknek működését, megdolgoztatását napi szinten a járás biztosítja. A gyaloglás annyira meghatározta a mozgásrendszerünk evolúcióját az elmúlt évezredekben, hogy ennek az alapvető emberi tevékenységnek az elhagyása, ami egyre jellemzőbb ránk az elmúlt kb. 10-50-100 évben, – a különböző nagyságrendeket elkülönítve- az egyik elsődleges beindítója a gerincünk és a mozgásszervrendszerünk degeneratív folyamatainak. Amikor a legalapvetőbb mozgásmintánkat, a járást elhanyagoljuk, ezzel ezeket a mélyebben fekvő lágy részeket, izmokat elsorvasztjuk, funkciójukat pedig a felszínhez közelebb lévő izmok próbálják meg átvenni. Azonban ezek az izmok erre maradéktalanul nem alkalmasak, így testünk járása, mozgása veszít energiahatékonyságából, a lépéseknél létrejövő talajreakciós erőt nem képes hatékonyan elvezetni, így válnak lépéseink ismétlődő mikrotraumákká gerincünk és ízületeink számára.
A járást teljessé – legalábbis a mozgásszervrendszer egészségének megőrzésének szempontjából- az egyenetlen talaj és a folyamatos, természetes karmozgás teszi teljessé. Ezzel együtt lesz mozgásunk egyre energiahatékonyabb, a felső végtagjaink mozgása általi folyamatos kisrotációk a törzsben pedig folyamatosan munkára bírják azokat a gerincstabilizátor izmokat, melyek nélkül a gerinc- az evolúciónk mai állapotában legalábbis- nem tud egészségesen működni. Ugyanezt a hatást hivatottak elősegíteni a talaj egyenlőtlenségei, amik természetes környezetben működtetik ugyanezt a rendszert. Ugyanakkor adott esetben a futópadon való mozgás is hozzájárulhat gerincünk egészségéhez.
Legközelebb, amikor futópadon mozogsz,- nyilván a balesetmentes használatot és saját biztonságérzetedet szem előtt tartva- próbáld elengedni a fogantyúkat, kapaszkodókat, és a karok természetes mozgásával máris még hasznosabbá tetted az edzésedet! Mindennapjaidba próbálj beépíteni minimum napi 30 percnyi gyaloglást, lehetőleg egyenetlen talajon, természetes karmozgásokkal együtt, bármiféle tárgy cipelése, vagy pl. a párod kézfogását mellőzve!
Kelj fel és járj!
Amennyiben bármilyen kérdésed felmerült a témával, vagy bármi mással kapcsolatban, keress bátran!
Írta:
Tormássy Ákos
személyi edző
NMPT™ instruktor
+363081350850
akos.tormassy@gmail.com
2019
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.