Nos, az olajos magvak, a gabonafélék jó helyettesítői, de rendszeresen, túl sokat nem érdemes fogyasztani belőlük. Első sorban magas kalória értékük miatt.
Másodsorban magas az Omega6 olaj aránya bennük. Ezért érdemes a belőlük készült ételekhez egy-két kanálnyi lenmagolajat adni.
Térjünk vissza kicsit a gabonafélékre.
Ezen élelmiszerek jó forrásai az összetett szénhidrátoknak, rostnak és más tápanyagoknak.
De ha az étrendünk nagy része ezen alapul (kenyér, gabonapehely, tészta, sütemény, keksz stb. ), akkor lehet, hogy túl sok fitátot viszünk be a szervezetünkbe.
A fitinsavról tudni kell, hogy megköti az ásványi anyagokat és gátolja az emésztő enzimeket. Többek között gátolja a kálcium felszívódását is.
Egy tanulmány kimutatta, hogy ez a csökkentett felszívódás jelentős hatással lehet a csontsűrűségre.
Tizennégy lisztérzékenységgel diagnosztizált felnőtt beteget gluténmentes diétára fogtak – vagyis az étrendjükből kivonták a lisztet, rozst, zabot és az árpát.
12 hónap gluténmegszorítás után a deréktáji gerincükben 5 %-os, és az egész csontvázukban szintén 5 %-os csonttömeg-növekedést találtak.
Azonban a 14 vizsgált beteg közül 11 beteg, akik a legszigorúbban követték a diétát még ennél is több növekedést mutattak, egész pontosan 8,4 %-ot.
Ez a tanulmány is azt sugallja, hogy a sok gabonaféle fogyasztása nem tesz jót mindenkinek.
Étkezzünk megfelelően, nincs szükségünk annyi kenyérre, mint akkoriban, amikor még földet kellett művelnünk.
Manapság a sok ülő munka miatt se tudjuk ezen élelmiszereket megemészteni, hiszen a mozgás sajnálatos módon háttérbe szorult.
Borbély Éva
edző
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.