Használd fel a következő táplálkozási és életmódbeli tippeket, hogy megerősítsd az immunrendszered, mielőtt beköszöntenek a hideg éjszakák.

Az immunrendszer azon sejtek, szervek, fehérjék és szövetek összességét jelenti, amelyek az egész testedben megtalálhatók.

Ez létfontosságú a túlélésünk szempontjából, mivel az immunrendszer képezi a védőgátat a külvilág és a testünk között, megvédve minket a káros kórokozóktól: baktériumoktól, vírusoktól, parazitáktól, idegen részecskéktől és egyebektől.

Amikor idegen anyagot azonosít, beindul az immunválasz, amelynek során ellenanyag képződik az adott kórokozóval szemben, lehetővé téve a hosszú távú védelmet.

Erősítsd meg az immunrendszered

A téli hónapok során az immunrendszerünk több okból is legyengülhet, mint például az alacsonyabb D-vitamin szinttől kezdve a hűvösebb hőmérsékleten át, egészen a beltérben történő több idő eltöltésének okánál fogva.

Azonban a helyzet nem reménytelen, mert számos táplálkozási és életmódbeli szokást vezethetsz be az optimális immunrendszer működés fenntartása érdekében.

A következő tippekkel nagyban hozzájárulhatsz az immunrendszered optimális működéséhez:

Igyál eleget

Valószínűleg nem felejted el, hogy innod kell, amikor meleg van, de a téli hónapokban sokan kevésbé hajlamosak a pohár után nyúlni.

A hidratáltság fenntartása elengedhetetlen nemcsak azért, hogy a testedben lévő billiónyi sejt hatékonyan működjön, hanem azért is, hogy serkentse a nyáltermelést – ami az első védelmi vonal a betegségek és fertőzések ellen. A nyál tartalmazza az immunoglobulin A (IgA) ellenanyagot, amely segít gátat képezni a kórokozók ellen.

Ha nehezen veszed rá magad a vízfogyasztásra, próbálj meg több teát és gyümölcslevet fogyasztani, ha ez segít az ivás ösztönzésében.

Emeld a vasszintedet

A lecsökkent vasszint és az alacsony immunitás közötti kapcsolat jól ismert, és egy nemrégiben egy orvosi folyóiratban megjelent tanulmány is igazolta, milyen fontos szerepet játszik a vas a hosszú távú immunitás fenntartásában.

Amikor a testedet fertőzés támadja meg, a felelős kórokozók versengenek a vasért a gazdaszervezet immunsejtjeivel, tovább csökkentve a rendelkezésre álló forrást. Az immunsejteknek szükségük van vasra a hatékony immunválasz érdekében.

A legjobb étrendi vasforrás a magas minőségű vörös hús, ezt követi a tojás. Növényi alapú lehetőségek közé tartoznak a dúsított reggelizőpelyhek, a bab, az aszalt gyümölcsök, a magvak és a diófélék, melyeket C-vitaminnal együtt kell fogyasztani a jobb felszívódás érdekében.

Egy másik fontos mikrotápanyag, amely részt vesz a fehérvérsejtek – az immunrendszer fontos összetevője – termelésében, a cink. Ezt gyakran étrend-kiegészítők formájában szedik, de könnyen elérhető diófélékben, tökmagban, szezámmagban, babban és lencsében is.

Szedj vitaminokat

A D-vitamint általában a csontok egészségével hozzák összefüggésbe, az elmúlt évtizedben számos tanulmány kimutatta a kapcsolatát az immunrendszer egészségével is.

Megfigyelték, hogy télen, amikor a D-vitamin szintje a legalacsonyabb a napfény hiánya miatt – és a test nem képes D-vitamint előállítani –, a fertőzések és betegségek, különösen a felső légúti fertőzések aránya rendkívül magas.

A D-vitamin pótlása kiemelt figyelmet érdemel a téli hónapokban az optimális immunitás fenntartása érdekében. Az adagok változóak, de a legtöbb ember számára napi 1000 NE (25 mikrogramm) kiváltképp hasznos lehet.

Az E-vitamint is érdemes megemlíteni. Ez egy erős antioxidáns, amely közvetlenül hat, funkciója a szabadgyökök elpusztítása, valamint természetes módon fokozza az immunrendszer teljesítményét. A legjobb forrásai közé tartoznak a diófélék, a magvak és a sötétzöld zöldségek, mint a spenót és a brokkoli.

A C-vitamin szintén egy erős antioxidáns. Számos termék hirdeti magát magas C-vitamin tartalommal, az immunrendszer erősítése érdekében, a tanulmányok szerint a táplálkozási forrásokból jobban felszívódnak. Jó C-vitamin forrás a citrusfélék, az eper és a burgonya héja.

Aludj eleget

Számos tanulmány kimutatta az alvás fontosságát az immunrendszer egészségében, azonban sokan nem értékelik eléggé mennyi munkát végez a test alvás közben:

  • hormonokat termel,
  • izmokat regenerál
  • és immunsejteket állít elő.

A 19-60 év közötti felnőtteknek legalább hét órát kellene aludniuk éjszakánként – ennél kevesebb alvás esetén jelentősen megnő a fertőzések kialakulásának kockázata.

Figyelj a bélflórárdra

A bélflóra kutatása még viszonylag új terület, a tanulmányok nagyon erős kapcsolatokat találtak a bélbaktériumok és az immunrendszer egészsége között. Ezek a baktériumok összességében több funkciót látnak el – beleértve vitaminok, rövid szénláncú zsírsavak és neurotranszmitterek szintézisét –, amelyek mind szükségesek az optimális egészséghez.

A bél környezete egy folyamatosan változó és fejlődő ökoszisztéma. Számos tényező befolyásolhatja annak stabilitását, ilyenek az egyéni élettani és genetikai adottságok, életmód, testmozgás és étrendi összetevők.

A magas rosttartalmú étrend, amely színes gyümölcsöket, zöldségeket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonákat tartalmaz, alapvető fontosságú a bélbaktériumok sokféleségének növelésében.

Szeresd a szénhidrátokat

Bárki, aki fizikailag nagyon aktív, rendszeresen edz, és magas intenzitású vagy állóképességi edzéseket is beiktat, számára elengedhetetlen a megfelelő szénhidrátbevitel edzés körüli időszakokban az egészséges immunrendszer fenntartásához.

Tudjuk, hogy a testmozgás fiziológiai stresszt jelent a szervezet számára, és ha nincs elegendő regeneráció – mind fizikailag, mind táplálkozás szempontjából szénhidrátbevitel révén – a kutatások magasabb gyulladásos marker szinteket és gyengült immunrendszert mutattak ki.

Az alkoholt felelősségteljesen fogyaszd

A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás a normál immunsejt aktivitást nem csak csökkentik, de gátolják is. Ez nem jelenti azt, hogy nem élvezheted az alkoholos italokat, de törekedj arra, hogy heti legalább három-négy nap ne fogyassz alkohol tartalmú italt.

Mozogj rendszeresen

Bár beszéltünk a túlzott testmozgás potenciális kockázatairól és az immunrendszerre gyakorolt hatásáról – különösen, ha nem megfelelő a regeneráció és alacsony a szénhidrátbevitel –, kétségtelen, hogy a napi enyhe vagy mérsékelt mozgás nemcsak a stressz kezelésében segít, hanem fenntartja az immunrendszert is.

Ugyanígy, a természetben való tartózkodás is javítja a stresszszintet és ezzel együtt az immunrendszer egészségét.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.