A cinktartalmú élelmiszerek nemcsak a regenerációt segítik elő, hanem erősítik a védekezőképességedet a kórokozókkal – például a koronavírussal – szemben.
Miért van szüksége a szervezetednek cinkre?
A cink, mint nyomelem számos anyagcsere-folyamatban fontos szerepet játszik: Gyulladáscsökkentő hatású és szabályozza az immunrendszert, támogatja a regenerációt és úgynevezett “gyökfogóként” működik a szervezetben. A cink elpusztítja a szabad gyököket (agresszív oxigénvegyületeket), amelyek megtámadják a sejteket. A megfelelő mennyiségű cink tehát csökkentheti a bőr öregedését, valamint megelőzheti a hajhullást és a törékeny körmöket. Ez történhet, ha nem kap elég cinket a tested. A szervezet azonban nem tudja maga előállítani a nyomelemet, és csak kis mennyiségben képes tárolni. Ezért gondoskodnod kell arról, hogy minden nap elegendő cinket fogyassz ahhoz, hogy kielégítsd napi szükségletedet. A DGE (Német Táplálkozási Társaság) szerint a 11-16 milligramm elegendő.
Íme, az 5 legmagasabb cinktartalmú élelmiszer (adatok 100 grammonként)!
Szerencsére rengeteg finom cink beszállító létezik, amelyek tökéletesen illeszkednek az egészséges fitnesz életmódhoz, és akár egymással is kombinálhatók. Kiváló minőségű cink-kiegészítővel is pótolhatod részben. A cikk végén olvashatod, mire érdemes odafigyelned ezzel kapcsolatban is.
5. hely: Mák (8,1 milligramm cink)
A mák nemcsak sok cinket tartalmaz, hanem egészséges, telítetlen zsírsavakban is gazdag. A kis gömböcskék főleg osztrák, magyar és ázsiai receptekben találhatók meg. Egyébként sok mítosszal ellentétben fogyasztása a gyerekek számára sem jelent problémát, a morfium és a kodein mennyisége túl alacsony ahhoz, hogy egészségügyi problémákat okozzon.
4. hely: máj (8,4 milligramm cink)
Ha étkezés közben egy adag borjúmájjal kényezteted magad, már majdnem fedezted a napi cinkszükségleted. A sertés és a marha belsőségei szintén jó cinkforrások. De ne együnk túl gyakran májat: heti 3-nál több alkalommal a máj A-vitamin túladagolásához, így hányáshoz, fejfájáshoz és veseelégtelenséghez is vezethet.
3. hely: Olajmentes kakaópor (8,9 milligramm cink)
A cinkhiány többek között étvágytalanságban, sőt szexuális idegenkedésben is megnyilvánulhat. Egy különösen finom ellenszer: a kakaó. A kakaó a cink mellett jelentős mennyiségű flavonoidot is tartalmaz, vagyis olyan másodlagos növényi anyagokat, amelyek – a cinkhez hasonlóan – megvédik a szervezetet a káros szabad gyököktől, és így kettős támogatást nyújtanak a szervezet védekezőképességéhez.
2. hely: Búzacsíra (18 milligramm) és búzakorpa (9,2 milligramm cink)
A búzacsíra és a korpa nemcsak sok cinket, hanem sok rostot is biztosít, ami serkenti az emésztést. Emiatt a korpa hatékony gyógyszer az emésztési problémákra. Egy-három evőkanál búzakorpa elegendő folyadékbevitellel együtt serkenti a bélműködést. Mivel a csírák sok fitinsavat is tartalmaznak, ami gátolja a cink felszívódását, ezért érdemes egy éjszakán át áztatni fogyasztás előtt.
Apropó: Ha a cinkforrásokat a magas fehérje-, kalcium- és A-vitamin-tartalmú élelmiszerekkel együtt fogyasztod, a cink felszívóképessége (más néven biohasznosulása) még tovább javulhat.
1. helyezett: osztriga (22 milligramm cink 100 grammonként)
Az osztrigát nem hiába tartják afrodiziákumnak, mert igazi „cinkbombák”. A nyomelem fontos a tesztoszteron – férfi nemi hormon képződésében. De ne vidd túlzásba, ha nem akarod kockáztatni a cink túladagolását. Ez nem valószínű, de napi több mint 200 milligramm cink elfogyasztása esetén gyomorpanaszok léphetnek fel. Időnként kényeztetheted magad ezzel a finomsággal, és az osztriga legyen csak friss.
Cink tabletta: kell-e kiegészítőt szedned?
Nem, a cinktabletták és egyéb táplálék-kiegészítők ritkán szükségesek a kiegyensúlyozott étrendben, különösen akkor, ha rendszeresen fogyasztod a fenti ételeket. Ha azonban vegetáriánus vagy vegán étrendet követsz, érdemes egy kicsit jobban figyelned a cinkbevitelt, hogy ne szenvedj hiányt. Ha biztonságban szeretnél lenni és támogatni szeretnéd immunrendszered, akkor válassz egy jó minőségű, nem kívánt adalék- és töltőanyagok nélküli készítményt.
Megjegyzés: Tudományosan nem bizonyított, hogy a fokozott cinkbevitel javítja például a regenerációt vagy az immunrendszert. Csak az a biztos, hogy az igény megfelelő fedezésének (tehát nem azon túl) megvannak ezek a pozitív hatásai.
Közleményében írja a fogyasztói tanácsadó központ: “A túl sok több kárt okozhat, mint hasznot. Még ha cinkre is szüksége van a szervezetnek, a nyomelem nehézfém, és az is marad, túladagolás esetén mérgezési tüneteket okozhat.”
Összességében: A napi cinkszükséglet kielégítése nem olyan nehéz, mert sok élelmiszer tartalmazza a nyomelemet. Ám, ha további válaszokra, tippekre vagy kíváncsi, keresd edzőinket bizalommal!
Jó ételekkel, jobb életet kívánunk!
SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.