Közismert, hogy a D-vitamin számos jótékony hatással rendelkezik: szerepet játszik csontjaink egészségének megőrzésében, serkenti az agyműködést, megóv bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásától. Azt viszont kevesebben tudják, hogy a D-vitamin fogyókúra esetén is segítségünkre lehet.
A D-vitamin a zsírban oldódó vitaminok családjába tartozik, normális esetben –mérsékelt égövön– márciustól októberig a nap sugarai hatására a bőr képes előállítani a szervezet számára szükséges mennyiséget. Október és március között azonban gondoskodni kell a D-vitamin pótlásáról!
Mivel a D-vitamin szabályozza a kalcium felszívódását, elengedhetetlen a csontok és a fogak megfelelő fejlődéséhez, az ízületek működéséhez. Hiányában csontlágyulás, angolkór és csontritkulás alakulhat ki. Ezen kívül a D-vitamin az immunrendszert is erősíti: ha a szervezetben csökken a mennyisége, könnyebben kapjuk el a fertőző betegségeket. A D-vitamin hiány közvetlenül kapcsolatba hozható a cukorbetegség megjelenésével, valamint összefüggésbe hozható a téli depresszióval. Segít leküzdeni a rákot, szerepet kap a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, valamint a vérnyomás beállításában. A D-vitamin azonban nem csak a betegségmegelőzésben nélkülözhetetlen: hatással van a szervezet zsírfelhalmozására is, ezáltal hozzájárulhat a fogyókúrák sikeréhez.
A D-vitamin és a testsúly összefüggése
A D-vitamin-hiányra főként az idősek és az erősen túlsúlyosak hajlamosak, derült ki egy kutatásból, noha összességében csaknem az emberek fele nem jut elegendő mennyiséghez. A tudósok azonban ennél direktebb összefüggést is megállapítottak a túlsúly és a vitamin bevitele között.
A D-vitamin-szint emelkedésével csökken a raktározott zsír mennyisége, derült ki egy 218 túlsúlyos nő körében végzett kutatásból. A résztvevők egy éven keresztül követtek kalóriacsökkentett étrendet, két csoportra osztva. A diétázók egyik fele D-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítőt, a másik fele placebót kapott. Azok, akiknek megfelelő D-vitamin-szintje volt, átlagosan 3,2 kilóval fogytak többet. Egy másik kutatásban elhízott nőknek 12 héten át adtak D-vitamint. Ez alatt jelentős súlyvesztés nem történt, ám a résztvevők testzsírszázaléka csökkent. A D-vitamin a hízást is csökkenti. Egy 4600 idős nővel végzett kutatás kimutatta, hogy négy és fél év alatt jóval kevesebbet szedtek fel azok, akik elegendőt vittek be a vitaminból.
Hogyan képes a testsúlyra hatni?
A D-vitamin befolyásolja a szerotonin nevű neurotranszmitter szintjét, mely az alvás minőségére és a hangulatra is hat, így ezen keresztül közvetetten is részt vehet az étvágy alakításán keresztül a testsúly szabályozásában. Egyes tudósok feltételezik, hogy a zsírsejteken található speciális D-vitamin-receptorok közlik a sejttel, hogy az a tartalmát (a zsírt) égesse el energiává, vagy inkább túlsúly formájában raktározza el rosszabb időkre – a szerint, hogy a D-vitamin aktiválja-e ezeket a receptorokat vagy sem.
Az agysejtek, amelyek az anyagcserét, valamint az éhséget és a jóllakottságot kontrollálják, szintén rendelkeznek D-vitamin- receptorokkal. Ha hiányzik a D-vitamin, alábbhagy ezeknek a sejteknek a működőképessége, és a telítettségérzet hiánya vagy csökkenése léphet fel.
Emellett egy 2011-es, 165 férfival végzett kutatás kimutatta, hogy a több D-vitamin a magasabb tesztoszteronszinttel is összefügg. Ez a hormon pedig képes csökkenteni a testzsír mennyiségét, sőt, segít a fogyást hosszú távon megtartani.
Mennyit vigyünk be?
A D-vitamin zsírban oldódik. Az emberi szervezet táplálékokból – lazac, makréla, olíva olaj, tojás -, étrend-kiegészítőkből juthat hozzá, vagy a napfény hatására maga is képes termelni. A vitamin nélkülözhetetlen a szervezet működéséhez, ugyanis a foszfor és a kalcium beépítésében is részt vesz. A napi szükségletet nehéz ételekből fedezni, ezért ajánlott, hogy naponta legalább 5-30 percet töltsünk a napon, akkor is, ha sok D-vitamint fogyasztunk.
Az ajánlás 600 NE – nemzetközi egység, azaz 15 mikrogramm, ám ez a testsúly függvényében eltérhet. A fogyáshoz például egy kutatás ennél jóval nagyobb mennyiséget ajánl: a testsúly minden kilogrammja után 70-80 NE-t, ám a felső határ itt is megvan, nagyjából 4000 NE, noha még 10 000 NE-nek megfelelő mennyiség sem jár túladagolással rövidtávon. Ennek ellenére, ha a 4000 NE-t megközelítő mennyiség bevitele mellett döntünk, mindenképpen kérjünk ki előtte az orvosunk tanácsát.
SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!
Szabó Judit
személyi edző
(Források: femina.hu, metodic.hu, vitalitas-magazin.hu)
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.