Legtöbbünk mindennapjai zömében üléssel telnek. Mozgásunk legtöbbször beszűkült, egysíkú, melyhez testünk alkalmazkodik hosszú távon. Sajnos ez a jelenség figyelhető meg sokszor az edzőteremben is: rengeteg gyakorlatot hajtunk végre ülés közben és ezalatt ugyanazokat az irányokat (túl)használva, amit napközben is szoktunk.
- Törzsfordítás labdán fekve
Egy gimnasztikai labdára háttal ráfekve (lapockákon), hajlított térddel és teli talpon kell elhelyezkedni. Mellkas előtt a karok nyújtva és egy tárcsával a kézben. Törzsfordítás a labdán jobbra, majd vissza és ellenkezőleg is. A gyakorlatból ajánlott 4 sorozatot végigcsinálni, sorozatonként 10 darabot (jobbra-balra 5-5).
- Törzsfordítás féltérdelésben csigás gépnél
Vállmagasságban rögzített fogáshoz úgy kell elhelyezkedni féltérdelésben, oldalt a csigás gépnél, hogy a távolabbi láb telitalpon, míg a közelebbi térdelésben. A kiindulóhelyzetnél a karok nyújtva és olyan távolságban kell elhelyezkedni, hogy a gyakorlat közben a megemelt lapsúly ne érjen vissza a többi lapsúlyhoz. A törzsfordítás közben figyelni kell, hogy a forgás a tengely (gerincoszlop) körül történjen, kiküszöbölve ezzel az oldalra- vagy hátradőlést. A gyakorlatot az ellenkező irányba is hajtsuk végre. Oldalanként 30-30 darab megfelelő súllyal már hatékonyan megdolgoztatja a törzs rotációért felelős izmait.
- Windmill, vagyis szélmalom (TRX RIP Trainer)
A TRX RIP Trainer egy 1,2 m hosszú, közel 2 kg súlyú vasrúd, melynek egyik végéhez rugalmas ellenállás (gumikötél) csatlakozik. Ez az eszköz az egyoldalú, változó ellenállást kihasználva aszimmetrikus terhelést nyújt, amely állandó kihívást jelent az egyensúly megtartásának és a törzsizmok stabilizálásának szempontjaiból. Ez az edzésmódszer elengedhetetlen a rotáció, a törzs stabilitás, a kontroll, az egyensúly, a koordináció és az erő-állóképesség fejlesztésében.
Kiindulóhelyzetben a felfüggesztésnek oldalt állva csípőszéles terpeszben a rudat merőlegesen kell tartani a csípőnél (felfüggesztéstől távolabbi oldalon). A felfüggesztéstől távolabbi kéz a rúd végét, míg a másik kéz a rúd másik végét fogja. Képzeljünk magunk elé egy számlapot és az óramutató járásával megegyezően lerajzoljunk egy kört a rúd végével. 10 ismétlés után forduljunk át és a másik irányba is hajtsuk végre a gyakorlatot. Oldalanként 3-3 sorozatot ajánlott végrehajtani. Nehezíteni például a felfüggesztéstől távolabb állva lehet.
Az előző gyakorlatokat fittségi szinttől függően könnyített vagy nehezített helyzetből is tudjuk ismételni. Ügyeljünk rá mindig, hogy a gyakorlatok helyes kivitelezése legyen az első számú, és ne a darabszám! A helyes terhelés és sérülésmentes fejlődés érdekében elsőként edzői jelenlét mellett javasolom elsajátítani a fentieket, melyhez segítséget tud nyújtani a SPEEDFIT edzői csapata.
Skrihár- Nagy Melinda
személyi edző
(A gyakorlatok bemutatásáért köszönet Konczos Annamária vendégemnek.)
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.