Hosszú időn keresztül egyszerű képlettel dolgoztak: a testmagasságunkból vegyünk el 100-zat, az így kapott eredmény testkilogrammban volt megfelelő számunkra, esetlegesen 10%-os elmozdulás még belefért fel-vagy éppen lefelé.
/ pl. 180 cm magas férfi esetében 80 kg a jó érték, de az „engedmény” szerint még a 72-88 kg közötti érték is normális/Később kidolgozták az úgynevezett testtömeg index rendszerét/ body mass index ( BMI) /, melynek lényege a következő:
BMI= testtömeg/ kilogrammban/
testmagasság/ méterben/ X testmagasság/ méterben/
Amennyiben az érték 20-25 között mozog, úgy testtömegünk rendben van. A 25-30 közötti tartomány jelöli az enyhe túlsúlyt, a 30-40 közötti terület a fokozott túlsúlyt, míg 40 fölött már nagyfokú túlsúlyról beszélhetünk.
pl. egy 180 cm magas férfinak, aki 82 kg tömegű, 25 a testtömeg indexe, hiszen 82 osztva 3,24-gyel(1,8×1,8) egyenlő 25
Összességében ez a képlet is tartalmaz hiányosságokat, hiszen például nem veszi figyelembe az illető izom/testzsírszázalék- arányát és csontozati sajátosságait.
Az elhízás komoly nyomokat hagy az ember szervezetében. Rizikófaktor, hiszen összefüggés van a kövérség valamint a szív-és érrendszeri betegségek között, emésztési nehézségeket generálhat,idegrendszeri problémákat okozhat,ízületi fájdalmak kiindulópontja lehet.
Az elhízás legtöbbször a mozgás hiánya és a túlzott táplálékfogyasztás miatt alakul ki.A szervezet stabil testtömegét akkor tartja fenn, ha a bevitt kalóriamennyiség arányban áll az elégetett kalóriákkal.Könnyű elképzelni, hogy egészségtelen ételek sokaságával és tipikus inaktív életvitellel milyen gyorsan el lehet hízni.
A felhalmozódott testzsírt ajánlatos ésszerűen megtervezett étrenddel és tudatos testedzéssel eltüntetni.Nem célszerű „hurrá bele” módon divatos diétákkal kísérletezgetni. Igaz, hogy ezek rövid távon eredményt hozhatnak, de mindeközben legyengülhet a szervezetünk, idegi tartalékaink lemerülhetnek.A gyógyszerek, illetve a sok pult alatt kapható, bizonytalan eredetű és hatóanyagtartalmú szer sem jelent tartós megoldást, főleg nem azoknak, akik hosszútávon szeretnének egészségesen , tetterősen élni.
A testedzési formák közül elsősorban aerob és súlyzós erősítő jellegű gyakorlatok kombinációjával lehetünk eredményesek a testzsírral szemben folytatott küzdelemben.Az intenzitás kezdetben relatíve alacsonyabb kell, hogy legyen, különösen a kevésbé edzett embereknél.Célszerű a pulzusszámot alapul venni, és 130 körüli értéken dolgozni. Edzettségi szintünk növekedésével aztán emelhetjük az intenzitást is.
Az elhízást gyakran kíséri magas vérnyomás.Éppen ezért nem ajánlatos olyan megerőltető mozgásformákat végezni, melyek a vérnyomást még inkább emelik./ például nehéz guggolások, felhúzások nagy súllyal stb./
A másik kritikus pont az ízületek védelme .Kövérebb embereknél célszerű kerülni a hosszabb futást, ugrálókötelezést ,és minden olyan mozgást, amely a láb lecsapódásával jár.Ezzel ellentétben jó használatot tehetnek az úszás, a szobabiciklizés, taposógépek, elliptikus trénerek.Ilyenekkel főleg edzőtermekben találkozhatunk, de az otthon tréningezők is használhatnak lépcsőzést, kerékpározhatnak szabadban, könnyebb kézisúlyzók segítségével pedig szépen megformálhatják izmaikat.
Végezetül néhány általános tanács a testzsír csökkentéséhez:
- Fontos, hogy a napi élelmiszeradagunkat több, kisebb részre osszuk fel.Célszerű napi öt-hat kis étkezést beiktatni.
- Jó, ha a reggeli kávéból, teából elhagyjuk a cukrot, és a nap folyamán sem iszunk cukrozott üdítőitalokat.
- Mellőzzük a fehér lisztből készült termékek fogyasztását!
- Kerüljük az alkohol fogyasztását, amely feleslegesen sok kalóriát tartalmaz!
- Naponta legalább két-három liter tiszta vizet, ásványvizet igyunk!
- Lassan együnk, hiszen a teltségérzet csak később jelentkezik, s így elkerülhetjük a túlevést!
- Csökkentsük a zsírfogyasztást, részesítsük előnyben a gyümölcsöket, zöldségeket!
- Az esti órákban ne fogyasszunk kalóriadús ételeket!
- Rendszeresen eddzük testünket!
SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.