Egyik ezek közül a KARVONEN KÉPLET. A nyugalmi pulzus figyelembe vételével egyénre szabottabb, ún.: OWN ZONE ( saját edzés zónát ) kapunk.
Pl.: egy 32 éves, 65-ös nyugalmi pulzusú egyén saját zónája:
220-életkor, így megkapjuk a max. pulzust: ( 220-32=188 )
Ebből kivonjuk a nyugalmi pulzust: (188-65=123 )
A kapott értéket beszorozzuk a max. pulzus 60 % -ával, majd hozzáadjuk ismét a nyugalmi pulzust: ( 123 X 0.6 + 65 = 138.8) Így megkapjuk az alsó zónát.
Ugyanezt a számítást elvégezzük, a max. pulzus 85 % – ával:( 123 X 0.85 + 65 = 169.55 ), így megkapjuk a felső zónát.
Tehát a saját zóna ebben az esetben, kerekítve : ( 139 – 170 )
Hogy ezt a zónát tartani tudjuk sportolás közben is, ma már számtalan féle pulzusmérő eszközt, órát is lehet kapni az egészen egyszerű daraboktól a több tízezer forintos példányokig. Ezek ma már olyan megbízhatóságúak, ami 10-20 éve még csak orvosi laborokban volt elérhető az átlagember számára. A legtöbbjük már inkább mini computer, ami a megfelelő adatok betáplálása után kiszámolja a kívánt pulzus tartományt, bár ezek helytállósága néha vitatható.
Fontos megjegyezni, hogy a vérnyomás és a pulzus két különböző dolog. Több emberrel jártam úgy, hogy kérdésemre – mennyi a nyugalmi pulzusa ? – a vérnyomása alsó határát adta meg, azaz 120/80 Hgmm-es vérnyomásnál úgy gondolták, hogy a 80 a pulzust jelenti. Egyik értékből tehát a másikra következtetni nem lehet.
A másik gyakori tévhit, sokan veszettül figyelik a "cardiózás" során, hogy nehogy túllépjék a "zsírégető" zónájukat, mert az maga a katasztrófa. Nos, egészséges embernél egyáltalán nem az. Ilyenkor ugyan valóban a szénhidrátok felhasználása lesz a domináns, de ez a szív és keringési rendszer állóképességének fokozódásával jár, másrészt a terhelés befejeztével még akár 12-24 óráig is fokozott alapanyagcsere zajlik, ami több kalória és egyben zsír felhasználást is jelent.
Egészséges embernek tehát egyenesen javasolt is, hogy heti 2- 3 alkalommal nyugodtan menjen a "zsírégető" zónája fölé ,ha fogyókúra a cél akkor is. Szív és érrendszerünk megfelelő állapotba hozására és annak fenntartására tehát a viszonylag nagy tömegű, erős izmok (comb, far stb) tartós – min. 20 perc – de nem túl intenzív dolgoztatása – sífutás, kerékpár, gyaloglás- hozza a legjobb eredményt.
Jó edzést kíván:
Kránitz Bernadett,
személyi edző
bernadett.kranitz@citromail.hu
06-30/20-42-899
SPEEDFIT
Fitnesz és Szolárium Stúdió
Győr – Dunacenter
06/96 528-448
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.