A zuhanyzóvíz hőmérsékletével nem csak a tested, de a lelked egészségét is befolyásolhatod.

A meleg víz tényleg a nyápicoknak való? A hideg zuhany valóban edzi és erősíti az immunrendszert? A zuhanyozással kapcsolatban számos mítosz él. Most lerántjuk a leplet arról, hogy a különböző zuhanyzási vízhőmérsékletek milyen előnyökkel járnak számodra.

Milyen gyakran és mennyi ideig érdemes zuhanyozni?

Orvosi szempontból heti 2-3 alkalom elegendő. A túl sok zuhanyzás ugyanis károsítja a bőr védő zsírrétegét. Ez azonban attól is függ, hogy mit csinálsz: Egy irodai munkakörben nem kell olyan gyakran zuhanyoznod, mint egy olyan munkakörben, ahol piszkos leszel. A higiénia szempontjából egyébként nem a zuhanyzás hőmérséklete a döntő, hanem a szappan: A baktériumok úgymond rátapadnak a szappanra, így az öblítéskor eltávolításra kerülnek. A zuhany alatt eltöltött maximális idő a hőmérséklettől függ: a bőr védelme érdekében a melegben zuhanyozóknak rövidebb ideig, legfeljebb 7 percig érdemes zuhanyozniuk. A hideg vízzel zuhanyozók kicsit tovább maradhatnak, optimális esetben akár 10 percig is. Akik szeretik a hosszabb és melegebb zuhanyzást, olyan tusfürdőt válasszanak, amely bőrbarát és kíméletes. Erre a legalkalmasabbak a szappanmentes, pH-semleges, parfümmentes tusfürdők, és a hidratáló összetevőket tartalmazó krémek.

Általánosságban elmondható, hogy ha gyakran zuhanyozunk, a környezet és a közüzemi számlánk érdekében jobb, ha rövidebb ideig tesszük ezt.

Miért zuhanyoznak a férfiak olyan gyakran?

Nem a testhigiénia a döntő oka annak, hogy sok férfi többször zuhanyozik. Az emberek elsősorban azért zuhanyoznak, hogy jobban érezzék magukat.

A zuhanyzás sokak mindennapjainak része, még akkor is, ha egyáltalán nincs higiéniai oka. A kellemetlen testszagok is sokakat arra késztetnek, hogy gyakrabban tegyék. Ennek nem kell feltétlen így lennie. Jó alternatíva lehet, ha az intim területet és a hónaljat törölközővel mossuk, hiszen a kellemetlen testszagok általában csak ezekről a területekről áradnak.

Mennyire meleg vagy éppen hideg vízzel érdemes zuhanyozni?

Általános szabály, hogy csak olyan meleg vagy hideg vízzel zuhanyozz, ami nem kellemetlen. A különösen forró vizes zuhanyzás kedvelőinek azonban ügyelniük kell arra, hogy a hőmérséklet ne haladja meg a 43 fokot. A túl forró zuhany túlságosan kiszárítja a bőrt, ezért érdemes hidratáló tusfürdőt használni.

Hideg vizes zuhanyzás esetén is érvényes a következő: Soha ne zuhanyozz hirtelen hideg vízzel, különben hidegsokkot kap a tested. A legjobb, ha langyos vízzel kezded, és lassan csökkented a hőmérsékletet.

Mit jelent a váltott zuhany?

Váltózuhanyzáskor mindig meleg vízzel kezdj, hogy először kitáguljanak az erek. Az első meleg zuhanyzást legfeljebb 39 fokos vízzel kezd, és később ne emeld a hőmérsékletet 42 fok fölé. Körülbelül 30 másodperc elteltével válts hideg vízre, azaz körülbelül 14-18 fokosra, az egyéni tűrőképességed függvényében.

Mindig a lábakkal kezdjük, aztán a karokkal, majd a felsőtesttel és végül a fejjel. Hogy milyen gyakran váltogatod, például 4 vagy 8 alkalommal, az csak rajtad múlik, a fontos csak az, hogy hideg vízzel fejezd be a zuhanyzást.

Hogyan működik a váltott zuhanyzás?

A váltott zuhanyzásnak számos egészségügyi előnye van:

1. A váltott zuhany erősíti az immunrendszert:

Nem a hideg, hanem a váltózuhany erősíti az immunrendszered: Az ereket különösen jól edzi a hideg-meleg váltózuhany.

A jénai egyetemi klinika kutatói egy 2016-os vizsgálatban krónikus hörghurutban szenvedő embereken tesztelték a hideg-meleg válrorr zuhanyt. Tíz hét elteltével 13 százalékkal kevesebb légúti fertőzésük volt, mert vérükben több volt a betegség leküzdéséért felelős limfocita. Ha tehát különösen érzékeny vagy az időjárásra, a váltott zuhanyzás ideális lehet számodra.

2. A váltózuhany boldoggá tesz:

Ismered a megkönnyebbülést, amikor télen átfagyva lépsz be a meleg lakásodba? A váltózuhany hasonló hatással bír. Minél nagyobbak a hőmérsékletkülönbségek zuhanyzás közben, annál intenzívebb boldogságérzetet érzékelünk. Ezért is érdemes a napot váltózuhannyal kezdeni.

A boldogságérzet egyik lehetséges magyarázata, hogy a nyirokrendszer megbízhatóbban tud működni, több méreganyag távozik a szervezetből.

3. A váltózuhany segít a fájó izmok ellen:

Edzés után tehermentesíti az izmokat. A kompressziós harisnyákhoz hasonlóan a váltózuhanyzás során az erek összeszűkülése a fájó izmok fájdalmának enyhe csökkenéséhez vezethet.

A kerékpárosok izomfájdalmai kisebbek voltak, ha edzés után felváltva hideg és meleg vizzel zuhanyoztak.

4. A váltott zuhanyzás csökkenti a vérnyomást:

A váltott zuhanyzás a keringésednek is kedvez, ugyanis az erek megmozgatása valamelyest csökkenti a vérnyomást. Így ideális a magas vérnyomással élők számára.

Milyen előnyei vannak a hideg zuhanynak?

Hideg víz reggelente? Sokak rémálma! De ezek az érvek magukért beszélnek:

A hideg zuhany jót tesz a bőrnek és a hajnak: száraz bőr? Szalmaszálszerű haj? Az ok nem (csak) a sampon lehet, hanem a túl forró víz is. A forró víz hatására a bőrről leválik a védőréteg, így gyorsabban kiszárad. Különösen azoknak éri meg hideg vízzel zuhanyozni, akik hajlamosak a neurodermatitiszre vagy a száraz bőrre. Emellett a hajnak is kedvez, mivel a hideg víz elmélyíti a hajhagymákat, amitől a haj erősebbnek és egészségesebbnek tűnik.

A hideg zuhany fokozza a zsírégetést: A zuhany hőmérséklete a fogyás sikerét is befolyásolja:

A hideg víz aktiválja a barna zsírsejteket, amelyek a hizlaló fehér zsírral ellentétben a kalóriák elraktározása helyett elégetik azokat. A barna zsír azonban nem túl aktív a szervezetünkben, a hideg víz azonban képes aktiválni ezeket a zsírsejteket.

A hideg zuhanyt választók ritkábban vesznek ki betegszabadságot: Bár elterjedt az a hiedelem, hogy a hideg zuhany erősíti az immunrendszert, valójában nincsenek olyan tanulmányok, amelyek ezt bizonyítják. A kutatók megerősítettek (közel 3000 alany vett részt a kísérletben), hogy a hideg vízzel zuhanyozók 29 százalékkal kisebb valószínűséggel vettek ki betegszabadságot, mint a meleg vízzel zuhanyozók.

A hideg vízzel történő zuhanyzás segíthet a depresszió ellen is:

A mentális egészségednek is jót teszel, ugyanis a hideg vizes zuhanyzás antidepresszáns hatású. A noradrenalin nevű neurotranszmitter szabályozza például a figyelmünket, a koncentrációt és a motivációt, olyan dolgokat, amelyek a depressziós embereknél gyakran hiányoznak, ezért ennek a neurotranszmitternek a hiánya szintén összefüggésbe hozható a depresszióval. Tehát: Ha gyakran van depressziós hangulatod, a mindennapos hideg zuhany enyhítheti a tüneteidet. Ezt azonban következetesen, több héten keresztül kell beiktatnod, mert egyik napról a másikra nem lesz javulás.

A hideg zuhany megvéd a baktériumoktól:

Ha a hőmérséklet túl meleg, a baktériumok legfeljebb köszönetet mondanak. A forró víz kiszárítja a bőrt, így könnyű préda vagy a baktériumok számára. Különösen, ha már amúgy is hajlamos vagy a bőr kiszáradására, jobb, ha hideg vízzel zuhanyozol és nem teszed túl gyakran.

Mik a meleg vizes zuhany előnyei?

Valójában nincs túl jó imázsa. Pedig a meleg zuhany jobb a hírnevénél, ha nem állítjuk túl magasra a hőmérsékletet.

A forró zuhany tökéletes stresszoldó:

Megint volt egy nehéz napod a munkahelyeden? Akkor irány a zuhany! Este a víz még forróbb is lehet. A magasabb vízhőmérséklet kitágítja az ereket, ami ellazítja az izmokat. Az esti meleg zuhany azonban nem jelent hosszú távú megoldást, ha állandó stresszben vagy, mert a bőröd szenvedni fog.

A meleg zuhany legyűri a megfázást:

A meleg zuhany által termelt vízpára segít fellazítani az orrban lévő nyálahártyát. Ha megfáztunk, a fizikai közérzetünk érdekében jobb, ha melegebb vízzel zuhanyozunk. Ha beteg vagy, a hideg megterheli az immunrendszeredet. Tipp: Az eukaliptusz és kakukkfű tartalmú tusolóolajok még jobban fellazítják a légutak nyálkahártyáját.

A meleg zuhany segít elaludni:

Megint nem aludtál egy szemhunyásnyit sem? Ha este egyszerűen nem tudsz pihenni, a legjobb, ha meleg vizes zuhanyt veszel. Egy meleg zuhany után a testhőmérsékleted leesik, és felszabadul az alvás hírvivője, a melatonin.

Akár meleg, akár hideg, akár váltott zuhany, a zuhanyzás minden vízhőmérséklete más-más egészségügyi előnyökkel jár. Ha erősíteni szeretnéd az immunrendszered, akkor a váltott zuhanyzást részesítsd előnyben. Egy stresszes nap után a meleg zuhany ideális a lenyugváshoz. Száraz bőr esetén a hideg vizet ajánljuk, hogy megvédjed a bőröd.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.