Ilyen helyzetben az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, ha a test hossztengelyével megegyező irányban nyújtjuk a gerincünket. Ilyenkor tehermentesítjük a nap során komoly munkának kitett porckorongjainkat, melyek ezáltal egy időben képesek a számukra hasznos tápanyagok felvételére.
Tehetjük ezt sokféleképpen, függeszkedéssel, súlyfürdővel, gravitációs paddal, társ segítségével, ugyanakkor valószínűleg egy olyan móddal járunk a legjobban, amikor a nyújtás nem pl. a gravitáció hatására létrejövő autotrakcióként következik, hanem a nyújtó hatást mi magunk, saját izomerőnknek köszönhetően hozzuk létre.
Ezáltal nem csak nyújtunk, hanem képesek vagyunk tonizálni azon izmainkat, lágyrészeinket, melyek alulműködésükből fakadóan negatív hatással vannak a medencénk elhelyezkedésére, dőlésszögére, ezáltal a gerincünk teherviselőképességére az őt érő erőhatásokkal szemben.
Egyszerűen fogalmazva nem passzív módon engedjük más által megnyújtani a gerincünket, hanem a nyújtással egy időben azokat az elemeket is erősítjük, melyek a helyes “stabil” állapot fenntartásáért felelősek.
Mielőtt kezdünk, érdemes lehet egy kényelmes szőnyeget és egy SMR hengert előkészíteni.
A gyakorlat helyes kivitelezéséhez helyezkedjünk el a szőnyegen úgy, hogy térdeink vagy a medencénk alatt, vagy a medencéhez függőlegesen viszonyítva enyhén hátrébb helyezkedjenek el. Tenyereink a vállak alatt, előre nézzenek.
Ezt követően állítsuk be a medencénk, törzsünk pozícióját a fiziológiás testtartásunknak megfelelően, – mely egyedi jellegéből fakadóan nem ad lehetőséget tökéletesen behatárolni a tökéletes kiinduló helyzetet, pl. a medence dőlésszögét- tartsuk meg ezt a helyzetet, majd az egyik alsó végtagunkat kezdjük el a talajon maradva hátra nyújtani.
Eközben ellentétes oldali felső végtagunkat emeljük legfeljebb a törzs vonaláig megegyező magasságba, és ezt a pozíciót nyissuk két irányba, előre és hátra!
Képzeljük el, mintha a hátra-, és az előrenyújtás is egy adott pontból, a derekunkról indulna ki, leginkább az a területet két irányba húzva.
Amennyiben erős tónust érzünk a has területén, akkor valószínűleg jól végezzük a dolgunkat, amennyiben a tónus inkább a deréktájon jelenik meg, elképzelhető, hogy medencénk túlságosan előrebillent helyzetben van.
A fejünket tartsuk a törzs vonalában, a rágási síkunk pedig a talajra merőleges! Az SMR hengerrel történő végrehajtás jelentős könnyítést jelenthet a henger által okozott gördülésből kifolyólag.
A gyakorlat jelentős mértékben hidrálja a porckorongjainkat, ezzel is hozzájárulva a gerinc méretének, egészségének, a rá ható terhelési viszonyok milyenségének a javításához, megőrzéséhez.
Kérlek tekintsd meg a mellékelt videót, bármilyen kérdés esetén pedig keress bátran!
Írta:
Tormássy Ákos
sportrehabilitációs tréner
SPEEDFIT
akos.tormassy@gmail.com
+36308135085
2019
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.