Remélem mindenki legalább egyszer már kipróbálta a számos növényi alapú tej valamelyikét. A boltokban vásárolható, felvizezett, tartósító-, emulgáló- és egyéb adalékszerekkel fűszerezett tejitalokkal ellentétben otthon elkészített verziójuk sokkal egészségesebb, finomabb, olykor olcsóbb alternatívát jelent és ami a legfontosabb, tudjuk mi kerül a poharunkba.
Lássunk is néhány egyszerű, általam is tesztelt receptet, rövid ismertetővel.
Mindenekelőtt, szükségünk lesz egy
- nagy teljesítményű turmixgépre
- szűrőzacskóra vagy steril pamut kendőre és legalább egy, nagyobb befőttes üvegre.
Mandulatej
A mandulatej az egészséges zsírok mellett kiváló magnézium-, kalcium-, kálium-, valamint E vitamin forrás. Az elkészítéséhez használjunk 250 g nyers mandulát 1-1,2 l vízzel és 1 teáskanál természetes édesítőszerrel, mint például agave vagy juharszirup. Fahéjjal és pár csepp vanília kivonattal is ízesíthető.
Elkészítés: Áztassuk be a mandulát egy napra, de legalább egy éjszakára, majd turmixoljuk össze a vízzel és édesítőszerrel 2 percen át. Ezután a szűrőzacskón (vagy steril pamut kendőn) keresztül szűrjük át, sajtoljuk ki belőle a nedvet. A zsákban, kendőben maradt pép kiszárítva akár felhasználható süteményekhez, palacsintához, így semmi nem vész kárba . A tej általában 3 napig fogyasztható , hűtőben tárolva.
Mogyorótej
A földimogyorót vas-, cink- , B-vitamin- , valamint magas fehérjetartalma teszi jó alapanyaggá növényi tej készítéséhez.
Elkészítés: Vegyünk 250 g nyers, semmiképp sem pörkölt földimogyorót és 1-1,2 l vizet. Ebben az esetben nem kell beáztatni, egyszerűen turmixoljuk össze, míg pépes állagú lesz, majd a mandulatejnél már említett módszerrel szűrjük át. Szavatosággát 2-3 napig őrzi, hűtőben tárolva.
(Gluténmentes) Zabtej
A gluténmentes zab azért előnyösebb zabtej készítésénél, hiszen ilyen formában könnyebben emészthető és jobban hasznosul, mint a búzával szennyezve feldolgozott formája, amit általában a szupermarketek polcain találunk. A zab magas magnézium, triptofán és B-vitamin tartalma segít a stressz csökkentésében. Emellett magas a kalcium, kálium és vastartalma is.
Elkészítés: Áztassunk be 250 g zabot egy éjszakára vízben, reggel csöpögtessük le, majd turmixoljuk 2 percig 1-1,2 l vízzel, izesítsük kedvünk szerint, majd szűrjük, sajtoljuk át a fent már említett módon. A zabtej 3-4 napig áll el hűtőben tárolva.
Kesudiótej
A kesudió kiváló vas-,magnézium- és cinkforrás. Ha egy krémes, finom tejet szeretnél, a kesudió tökéletes választás. Mind sós, mind édes receptekben hasznosítható, persze önmagában is abszolút megállja a helyét.
Elkészítés: Áztassunk be 250 g kesudiót egy éjszakára. Nem kell lecsöpögtetni, mivel a héjuk nem tartalmaz olyan enzimeket, amelyek gátolhatják a tápanyag felszívódását. Mixeljük össze a kesudiót 1-1,2 l vízzel (beleértve az áztatásnál használt vizet) 2 percen át, ízesítsük tetszés szerint, majd szűrjük le a már említett módon.
Kókusztej
A kókusztejet akár két különböző módon is elkészíthetjük, nem igényel áztatást.
Első opció: Mixeljünk 125 g kókuszvajat (pépes kókusz húst) vagy 250 g kókuszreszeléket 1-1,2l vízzel. Szűrjük át egyszer, majd újabb mixelés után szűrjük át ismét, ízesítsük ízlés szerint. Ez a tej akár 5 napig is tárolható hűtőben, a kókusz természetes antibakteriális tulajdonságai miatt. Emellett segíti az emésztést, az inzulin kiválasztást és az immunrendszer erősítésében is helyet foglal.
Másik opció: Friss kókuszhús felhasználása. Keverjük össze 250 g kókusz húsát 1,3-1,5 l vízzel, majd a fent említett lépések szerint készítsük el. A hűtőben ez is 5 napig eláll. A megmaradt pép kiszárítva később felhasználható sütéshez.
Jó mixelést!
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.