Biztosan láttatok már olyan sportolót, versenyzőt, vagy akár fitness teremben edző egyént, aki a szivárvány minden színében pompázó kineziológiai szalagokban végezte gyakorlatait.
Nézzük meg, hogy miben befolyásolja a szín a teljesítményünket…
Nemrégiben egy versenyen sikerült találkoznom egy olyan futóval, akin leopárd mintás szalag volt felhelyezve. Valamint megvitatunk egy olyan érdekes kérdést, hogy mennyiben placebo-e a tape.
Számít-e a szín?
Nos, a legkézenfekvőbb válasz, hogy igen is, meg nem is. Néhány szakember szerint, a színterápia elveit vallva, a meleg színek energetizálnak, melegítenek (piros, pink, sárga), míg a hideg színek gyulladást csökkentő, illetve nyugtató szereppel bírnak (kék, zöld). Más iskolák kizárólag a szalag működési elvében hisznek, tehát a színt nem tartják fontosnak. Az igazság valahol a kettő között van. Hiszem, hogy a ragasztási technika, a jól felhelyezett szalag hozza meg a várt eredményt, a szín pedig csak másodlagos szereppel bír. Tiszteletben tartva a páciens igényeit, olyan színt nem alkalmazok, amely távol áll ízlésétől, hiszen kellemetlen érzései lehetnek tőle, nem fogja jól érezni magát a bőrében.
A Tape és a Placebo hatás
Ha a fentebb említett leopárd mintás versenyzőt vesszük, attól, hogy leopárd mintás a szalag, még nem fog tőle gyorsabban futni.
A probléma a kineziológiai szalagokkal az, hogy a viselő személy gyakran túl nagy elvárásokat támaszt vele szemben, ettől várja majd a teljes gyógyulást. Az előző cikkekben olvashattuk, hogy a kineziológiai tape számos élettani folyamatot befolyásol, jó néhány regenerációt beindító hatásnak mintegy katalizátora. Azonban azt se felejtsük el, hogy a taping egy kiegészítő terápia, a teljes gyógyuláshoz szükség van a tünetet kiváltó ok „gyógyítására”, kezelésére is. Vegyünk egy egyszerű példát. Térd oldalsó keresztszalag szakadás esetén, a rehabilitáció során a taping gyorsíthatja a gyógyulás idejét, de emellett szükség van a térdet stabilizáló izmok erősítésére is, hogy minél előbb visszaállítsuk a térd ízület funkcionális működését.
Borotváljuk-e le az adott területet a kezelés előtt?
A szalag szőrtelen felületen jóval erősebben tapad, ezáltal hatékonyabb is lesz. Nem mellesleg, a tape eltávolítása sem fog fel érni egy epilálással. A kezelés előtt 24 órával érdemes már az adott területet leborotválni, mert a pengés borotvák mikro sérüléseket okoznak a bőrszöveten, így a túl hamar felragasztott szalag bőr irritációkat okozhat.
Mi történik, ha rosszul ragasztjuk fel a tape-t?
A kineziológiai ragasztások szelíd gyógymódok, így egynéhány ragasztással komoly problémát nem okozhatunk. Azonban tartósan helytelenül alkalmazott terápia esetén bizony komoly következmények, szövődmények alakulhatnak ki a kezelések során. Olyan esetben, ha rossz technikával, vagy nem jó felületre ragasztunk, a kezelés sem lesz hatékony. A már felragasztott szalagot ne szedjük fel, és ne érjünk hozzá a ragasztási felülethez, mert ez által csökken a ragasztás minősége is. Edzés előtt 30 – 60 perccel igyekezzünk felhelyezni a tape-t, hogy a ragasztó megfelelően aktiválódjon. A túl korai izzadás árthat a szalag bőrrel való tapadásának. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember segítségét!
A következő részben néhány gyakori panasszal, és azok taping technikájával foglalkozunk, valamint meg nézzük, hogyan hat a kineziológiai szalag a sportolók teljesítményére.
Írta:
Horváth Szabolcs
Személyi edző, Korrektív Rehabilitációs Tréner
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.