Valaki úgy gondolja, hogy ez megint csak egy „trend”, ráadásul divatos, jól is mutat a különböző izomcsoportokon, mások pedig pozitívan vélekednek róla, tapasztalván a taping áldásos hatásait. Az elkövetkezőekben ötrészes cikksorozatban kivesézzük a Kinesio tapinget, választ kaphatunk számos kérdésre: mi is az a taping, hogyan hat, mikor érdemes felhelyezni, mikor nem alkalmazhatjuk, mennyi ideig hordható, számít-e a színe a szalagnak, fontos-e a ragasztási irány, Placebo-e a taping, és még sok-sok érdekes témát fogunk boncolgatni ezzel kapcsolatban.
A kezdetek
Emlékszem, a 2008-as Olimpián magam is furán néztem, hogy mik azok a színes szalagok a sportolókon. A szervezőknek jelentős fejfájást okozott, hiszen az addig még ismeretlen technikáról nem tudták meg állapítani, hogy vajon doppingnak minősül-e. Hosszas tárgyalások után felmentést nyert minden vád alól a Kinesio taping, így a 2012-es Olimpián már a sportolók egyharmadán tündököltet a szivárvány minden színében a tape szalagok, és idén ez a jelenség Rióban csak fokozódott.
Kenzo Kase japán orvos, kiropraktőr rájött arra, hogy a sérüléseket, merev, kötött izmokat szintén merev rögzítésekkel fixálva jelentősen romlik a rehabilitáció ideje, sérül a problémás rész funkciója, a propriocepció, azaz az ízületi helyzetérzékelés. Azaz, ha valamit nem használsz, az elvész. Gondoljunk csak bele, akin volt már gipsz, vagy merev kötés, és nem tudta használni a rögzített izmokat több héten át, megdöbbenve tapasztalhatta, hogy látványosan „sorvadásnak” indul az izom, kisebb, gyengébb a gipszelt kéz – láb vastagsága, bizonytalan lesz a mozdulatok kivitelezése. Kenzo Kase rugalmas szalagjai anélkül rögzítik a sérült részeket, hogy korlátoznák azok szabad mozgását, így ahelyett, hogy lassítanák a folyamatot, mintegy felgyorsítják a rehabilitáció idejét.
A szalagot, és hatását a mai napig misztérium övezi, ami több okra vezethető vissza. Egyrészt, mivel nagyon divatos, „trendi” kinesio szalagot viselni, így azok is felhelyeztetnek kinesio tapinget, akinek nincsen kimondott indikáció a használatára. Másrészt az üzleti és piaci lehetőségeket is meglátta benne több multi cég. A múltkoriban megdöbbenve tapasztaltam, hogy egy nagy üzletlánc értékesít boltjaiban kinesio szalagot, testtartás javító, fájdalomcsökkentő hatását bizonygatva. A probléma ezzel az, hogy a „hétköznapi ember” nem tudja, hogyan kell a szalagot felhelyezni, és a hibásan felrakott szalag hatástalan, így a tape megítélése is negatív lesz a köztudatban.
Egy azonban biztos: Ha szakember segítségével alkalmazzuk a tapinget, akkor számos mozgásszervi, és tartásbeli probléma esetében rendkívül hatékony kiegészítő terápiának bizonyul, a sportolóknak pedig a teljesítményfokozó hatása miatt lehet megváltás.
De mi is ez a kinesiology tape, mi van benne?
Sokan azt gondolják, hogy a tape szalagban lévő anyag felszívódása által csökkennek a tünetek, múlik el a fájdalom. Nos, léteznek olyan szalagok, amikben megtalálhatóak különböző tartalmú vegyületek, de általánosságban elmondható, hogy olyan szalagokat alkalmazunk, melyekben semmilyen felszívódó anyag nincsen. A tape egy vékony, rugalmas pamutszalag, akril ragasztóval ellátva, így latex-érzékenységgel küzdők is bátran használhatják. Mentes a kémiai anyagoktól, ennek ellenére képes arra, hogy rövid időn belül, mellékhatások nélkül csökkentse a fájdalmat és a mozgáskorlátozottságot. Bőrbarát, lég-és vízáteresztő, mint egy második bőrként funkcionál.
De ha nincs benne semmi, akkor hogyan hat? A következő cikkben választ kapunk arra, hogy mely élettani funkciókat befolyásolva gyakorol pozitív hatásokat a kinesio taping.
Írta:
Horváth Szabolcs
Személyi edző, Korrektív Rehabilitációs Tréner
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.