Fogyni bármikor lehet, de szülés után néhány hónappal válik időszerű kérdéssé a legtöbb kismama számára, hogyan is szabadulhatna meg a legegyszerűbben a pluszkilóktól. Beszélgetőtársaim, Dudás Katalin gasztropszichológus, Mezei Elmira táplálkozási szakértő és Veréb Zsuzsa dietetikus rögtön az elején leszögezik, hogy nagyon sok pszichés okkal kell szembenézni, ha az elhízás okait firtatjuk, és ez különösen igaz a kisgyerekkel töltött évekre. Mi, nők úgy vagyunk megalkotva, hogy teljes erőbedobással az utód táplálására, védelmezésére és felnevelésére összpontosítunk. Az anyává válás sokaknál a saját szükségletek egészen végletes háttérbe szorítását eredményezi. De érdemes megkérdezni, hogy miért. Ahogy az Angyalok fogalmaznak: kényelmes, ha megutáljuk magunkat, és ehhez az elhízás az egyik leghatásosabb módszer. A háj szigetelőréteget alkot közted és a külvilág közt, védi belső világodat a támadásoktól. Felmentést ad a szex alól, a mutatós külső alól, az alól, hogy itt és most csábító nőként kelljen fellépned, mert ez az időszak, kezdetben legalábbis, nem erről szól. Ezt azért célszerű tudatosítani, mert természetes, normális jelenség, hogy a szervezeted tartalékol.
Az öt leggyakoribb ok, amiért meghíznak az anyák
Válogass a kínálatból! Rád melyik igaz? Érdemes kideríteni, miért is mutat éppen annyit a mérleg, amennyit, hiszen a leghatásosabb fogyókúra is felesleges marad, ha utána megint ott folytatjuk, ahol a diéta előtt abbahagytuk.
1. Most megengedhetem magamnak! A közvélekedésben a babavárás és a szoptatás felmentést jelent a falási rohamok ésszerű korlátozása alól. Hiszen kettő helyett eszel! – nyugtatod magad, és megeszed a sokadik süteményt, lángost is. Ezt nevezik az Angyalok élvezeti elhízásnak, hiszen úgy érzed, a korábbi folyamatos fogyókúrák után most végre kényeztetheted magad az evéssel. Azonban a babavárás és a szoptatás a valóságban nem jár akkora energiaigény-többlettel, hogy indokolt volna a hasznos tápanyagot alig vagy egyáltalán nem tartalmazó édességek fogyasztása.
2. Konyhamalac-effektus, vagyis: kötelességednek érzed, hogy minden maradékot felfalj. Hogy miért? Egyrészt kár volna kidobni, hiszen minden főztöd remekmű. Másrészt azzal áltatod magad, hogy ez a kevés igazán nem számít! Ugyanilyen elbírálás alá esik nálad a sütemény széle, a lepotyogó morzsák, a főzés közbeni folyamatos kóstolgatás. Sok kicsi sokra megy!
3. Nincs időd enni! Legalábbis úgy, hogy leülsz a terített asztal mellé, és késsel-villával, annak rendje s módja szerint elfogyasztod az ételt. És mivel nincs időd ilyesmire, ezért egész nap folyamatosan eszel, hol ezt, hol azt. A családot ki kell szolgálni! – ez a jelszavad. Lelkiismeretes anya vagy, aki törekszik a tökéletességre szerettei ellátásában. Magadra persze nem sok időd marad. Nem is ettem semmit egész nap – állítják sokan, akik kutyafuttában, két feladat elvégzése között vagy közben tömik magukat. És hát bizonyos fokig igazad van, az, amit valójában étkezésnek nevezünk, tényleg kimarad az életedből.
4. Nem iszol eleget! Meglepő állítás, de kénytelen vagyok elhinni az Angyaloknak: sokan egyszerűen összetévesztik az éhséget a szomjúsággal, és akkor is esznek, amikor inkább inniuk kellene. A szoptatás szempontjából is fontos, hogy eleget igyál. Praktikus megoldás, ha minden alkalommal, amikor szoptatsz, odakészítesz félliternyi citromos vizet, gyümölcsteát, hígított gyümölcslevet vagy zöldséglevet, rizstejet, és ezt nyomban megiszod, amint rád tör a szomjúságérzet szoptatás közben. Talán a sok tennivaló közepette felejtesz el inni! Ilyenkor segít, ha jókora bögre innivalót helyezel el a lakás különböző pontjain. Arra is figyelj, hogy ne igyál túl sokat (például négy liter normális körülmények közt – tehát nem kánikulában – már túlzás)!
5. Az evéssel tartod ébren magad. A kisgyerekes anyák kevés kivételtől eltekintve gyakran fáradtak, kialvatlanok. Jó volna szundítani egyet, de hát ott vannak a kicsik, akik nem maradhatnak felügyelet nélkül. Ilyenkor jön egy kis ébren tartó evés. Emeli a vércukorszintet, jóleső érzéssel tölt el (valamit azért tettem magamért!!!), megnyugtat valamelyest, higgadtabban viseled a gyerkőcök temperamentumát és rigolyáit.
Nagyon fontos hogy egy kismama konzultáljon az orvosával mi elött bele vág bármibe is ,mert a baba az első.
A legfontosabb az, hogy az ember a kismama tudatosítsa mit is szeretne elérni és úgy álljon neki a fogyásnak, testmozgásnak.
Én személyedzőként javaslom azoknak a kismamáknak, hogy folytassák a mozgást ha előtte is mozogtak mert azzal, hogy valaki mozog már felesleges kilóktól szabadulhat meg. A fokozatosság a lényeg ha előtte nem mozogtál rendszeresen egy kis séta,gyaloglás, fitnesz terembe való ellátogatás. Heti rendszerességgel mert a rendszeresség a lényeg. Ha az ember oda figyel a mozgásra és arra, hogy értékes tápanyagot vegyen magához ami a babának is jó akkor nem fognak felesleges kilók feljönni ránk.
Kácser Kata
edző
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.