Segíti a fogyást és anyagcsere-fokozó: Azok, akik meleg vizet isznak hideg helyett, állítólag számos előnyből profitálhatnak. De mi igaz ebből valóban: mítosz vagy igazság? Utánajártunk.
Reggelente egy csésze meleg víz a kávé helyett – elég szokatlanul hangzik. De nem mindenki számára! A vízivásnál nem az általános nézetek válnak szét, hanem főként a kultúrák. Ázsiában, főleg Kínában vagy Indiában teljesen normális meleg vagy forró vizet inni tisztán, mivel mind a Hagyományos Kínai Orvoslás (TCM) mind az ajurvédikus szempontból rendkívül egészségesnek számít. A hideg víz viszont inkább elvetendő, míg mi főleg szomjoltóként élvezzük a nyári hónapokban. Mi az igazság? Valóban van előnye a meleg víz ivásnak?
Meleg vagy hideg viz – melyik az egészségesebb?
A víz egészséges, ez biztos. A rendszeres és megfelelő vízbevitel az összes testfunkció zavartalan működésének az alapja, vagyis a víz tartja működésben az emberi “gépezetet”, mivel fontos üzemanyaga a testednek. Vajon valóban ilyen nagy szerepet játszik a hőmérséklet?
Ezt Indiában ismert hagyományos gyógyászat, az ayurvédikus orvoslás szerint igen. Ott a meleg víz ivása gyógyító hatású és nagyon egészségesnek számít. A hőmérséklet segíti a táplálék lebontását segítő “Agni”, vagyis a gyomorsav működését.
Mi az ideális vízhőmérséklet az iváshoz?
Gyakran olvasható, hogy a hideg víznek először el kell érnie a “üzemi hőmérsékletet” (a testhőmérséklet 37 fok), ami sok energiát igényel. Ehelyett a meleg italokat nyáron jobb választásnak tartják szomjoltóként. Az emésztőrendszerben egy hideg ital elfogyasztása után passzív, nem pedig aktív felmelegedés következik be. Ez azt jelenti, hogy testhőmérsékletünk minimálisan csökken és alkalmazkodik. Ugyanez a szabályozás történik a meleg víz ivása során is, ez teljesen normális.
A test számára a legkevesebb “erőfeszítést” az 37 Celsius fok körüli langyos italok jelentik, de a hideg italok is teljesen elfogadhatók szomjoltóként nyáron. Azonban a jéghideg italokat mégis inkább nem ajánlják, mivel gyomorgörcshöz vezethetnek.
Az interneten számos cikk terjed, amelyek a meleg víznek csodálatos hatásokat tulajdonítanak: “Miért tesz szebbé a meleg víz, mint a hideg” vagy “Egyszerű gyógyszer: Meleg víz ivása” – hogy csak két címet említsünk. A meleg víz állítólag megtisztítja a testet a méreganyagoktól, enyhíti a fájdalmakat, javítja a vérkeringést és még a fogyásban is segít. Nem léteznek olyan tanulmányok vagy szakértői vélemények, amelyek alátámaszthatnák ezeket az állításokat.
Például arról is szó van, hogy a tápanyagok közül a zsír különösen könnyen oldódik fel a meleg víz ivásával, és így aktívan támogatja a fogyást.
Ennek ellenére tényleg néhány érdekesség van a meleg víz ivásával kapcsolatban, amit meg szeretnénk osztani veled:
1. A meleg víz optimálisan serkenti a keringést
Egy pohár víz reggel éhgyomorra felserkenti az anyagcserét. Az ayurvéda szerint a meleg víz olyan, mint egy belső zuhany. Ez jó hasonlat, mivel a reggeli zuhany is lendületet ad a testünknek, és kívülről megtisztítja. Egy pohár meleg víz tehát plusz belső tisztítást hoz magával. Nem serkent-e ugyanúgy egy pohár hideg víz is az anyagcserében? Tudományosan biztosan nehéz igazolni, de mindenképpen a meleg vizet javasolják reggel, mivel sokkal kellemesebb. Egy hőszigetelt bögrével kellemesen melegen tarthatod a vizet, akár útközben is.
2. A meleg víz serkenti az emésztést és megelőzi a székrekedést
Az emésztés hatékony működéséhez rendszeres vízbevitel elengedhetetlen. Főként az ivási mennyiség játszik lényeges szerepet az emésztésben. A víz serkenti a bélmozgást és támogatja a rendszeres székletürítést. Ezért a víz rendszeres ivása határozottan megelőzi a székrekedést. Nehezen megy a rendszeres folyadékfogyasztás? Ehhez tényleg meleg vízre van szükség? Nem feltétlenül, de a tanulmányok ténylegesen alátámasztják a meleg víz görcsoldó és jótékony hatását a vastagbél görcseinek csökkentésére (pl. vastagbéltükrözéskor).
A meleg vizet ráadásul egyszerűen kellemesebb inni, és talán a víz hőmérséklete is arra ösztönzi az embereket, hogy többet igyanak. Ha a tiszta víz íze túl unalmas, tehetsz hozzá egy szelet citromot vagy uborkát. Szintén finom és rendkívül egészséges a meleg gyömbéres víz.
3. A meleg víz enyhítheti a fájdalmakat
Hasi fájdalom, puffadás vagy görcsök esetén sokan meleg vizes palackhoz nyúlnak, mivel a meleg víz vagy a meleg hatás enyhítő és érfal-tágító hatású. Ugyanúgy működhet belsőleg is: egy csésze forró víz hozzájárulhat a görcsös izmok és idegek ellazulásához. A meleg víz mind belülről, mind kívülről kellemes érzést nyújt, amit egyszerűen kihasználhatsz. Ha azonban a fájdalom továbbra is fennáll, kérj orvosi tanácsot.
Azonban a legjobb, ha néhány gyógynövényt is hozzáadunk, és ha hasi fájdalmakról van szó, elkészhetünk egy gyógyteát, például a ismert kömény-fűszerkömény teát. A kömény és a fűszerkömény a tanulmányok szerint görcsoldó hatású, és hagyományosan emésztési problémák kezelésére használják.
Az étkezési rostok is támogatják az egészséges emésztést, és naponta a tányérodra kell kerülniük.
4. Meleg víz jótékony hatásai megfázás esetén
Aki rendszeresen reggelente meleg vizet iszik, az nem tudja megelőzni a megfázást vagy elhárítani a vírusokat. Azonban enyhítheti az eldugult orrod, ha egy gőzölgő, forró pohár víz (vagy tea) felett tartod. A forró víz gőze és természetesen maga a víz nedvesen tartja a nyálkahártyákat, ami a megfázásnál mindig ajánlott támogató kezelési mód. Egy régebbi tanulmány azt is vizsgálta, hogy a meleg italoknak pozitív hatásuk van-e az orrfolyásra és más megfázás tüneteire. Objektíve nem mérték meg a jelentős javulást (a légáramlás az orrban), de szubjektíve a résztvevőknél a forró tea fogyasztása után azonnali enyhülést észleltek a köhögés, az orrfolyás, a torokfájás, a hidegrázás és a fáradtság terén.
Jobb a meleg víz reggel, mint a reggeli kávé?
Ezt általánosan nem lehet megmondani, különösen, hogy az emberek miért isznak reggel kávét, nagyon különböző lehet. Néhányan talán a reggeli kávé melegét érzik kellemesnek, nem annyira a koffeint. Egy csésze tea vagy egy pohár meleg víz ugyanazt a melegítő hatást eredményezheti.
Egy meleg ital reggelente mindig jó választás a szakértők szerint. A kávénak már régóta nincs rossz híre, és nyugodtan nevezhető egészséges élelmiszer. Ennek oka főleg a kávébabban található szekunder növényi anyagok, mint például a polyfenolok, amelyek bizonyítottan egészségügyi előnyöket biztosítanak.
Senkinek sem kell lemondania a reggeli kávéjáról. Mindenki, aki szívesen iszik kávét, nyugodtan folytathatja.
Meleg vagy hideg víz – próbáld ki, mitől érzed magad jobban
A meleg víz pozitív tulajdonságai egyértelműen túlsúlyban vannak. Talán ébredés után egy kis egészséges anyagcsere-turbóként egy pohár meleg vízzel indítsd a napot, majd később ugyanúgy igyad a szokásos kávédat, mint finom ébresztőt.
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.