A fehérjékről:
 
Szervezetünk építőkövei, melyek aminosavakból állnak. Ezekre feltétlenül szükség van az izomépítéshez és regenerálódáshoz. A sportolók fehérjeszükséglete értelemszerűen magasabb az átlagemberénél.
Általánosságban egy rendszeresen sportoló egyénnek testkilogrammonként 1,5- 2 gramm fehérjebevitelt ajánlanak a szakemberek.Ez a mennyiség elegendő a sejtek regenerálódásához és újjáépítéséhez.
Fontos, hogy napi fehérjeadagunkat több egyenlő részben, ideális esetben 5-6 étkezéssel vigyük be szervezetünkbe.

A lehetséges fehérjeforrásokkal írásaimban többször foglalkoztam. Emlékeztetőül: csirkemell, pulykamell, sovány marhahús, halak, tojásfehérje,alacsony zsírtartalmú tejtermékek, proteinkoncentrátumok, hüvelyesek stb.
 
 
A szénhidrátokról:
Az energia elsődleges forrásai. Amennyiben nem fogyasztunk elegendő mennyiséget, edzéseink intenzitása és erőnléti szintünk csökken, izmaink pedig gyorsabban elfáradnak. Másik oldalról, feleslegesen nagy mennyiségű bevitelük   testzsírszázalékunk növekedését fogja eredményezni.
Az ajánlott napi mennyiség anyagcserénktől, napi aktivitásunktól , sporttevékenységünktől, egyéni céljainktól is függ. Kiindulásként 3-4 grammot szoktak javasolni testkilogrammonként. Ettől el lehet térni lefelé/ mondjuk zsírpárnák csökkentése idején/, vagy éppen felfelé /például vékonyabb testalkatú, gyors anyagcseréjű embereknél/.
A szénhidrátokat a fehérjékhez hasonlóan napi 5-6 adagban vigyük be szervezetünkbe.

Források:burgonya, rizs, durum tészta, teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, zabpehely, kukoricapehely, gyümölcsök, puffasztott rizs és búzafélék.

A zsírokról:

Energiában gazdag makronutriensek, melyek szükségesek bizonyos vitaminok felszívódásához és a hormonrendszer megfelelő működéséhez. A zsírfogyasztás mértékéről sokan tévesen vélekednek, és gyakran teljesen mellőzik  étrendjükből ezeket az összetevőket. /ennek hátrányos következményeiről már olvashattak oldalunkon/

Élelmiszereink rejtett formában mind tartalmaznak bizonyos mennyiségű zsírt, elsősorban a fehérjeforrásokra kell itt gondolni: alacsony zsírtartalmú tejtermékekre, sovány húsfélékre, tojásra stb. Amennyiben ezekből fehérjeszükségletünk kielégítéséhez elegendő mennyiséget fogyasztunk, a szükséges zsír is szervezetünkbe kerül.

Ezt a mennyiséget kiegészíthetjük omega 3 zsírsavakat tartalmazó kapszulákkal, kevés dió, mogyoró, olivaolaj elfogyasztásával.
Amitől óvakodni kell: majonéz, zsíros tejtermékek,zsíros felvágottak és hústermékek, illetve zsírban sült ételek.

A rostanyagokról és a vízről:


A rostokban gazdag élelmiszerek, mint például a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű lisztből készült termékek hozzájárulnak a vércukorszint stabil szinten tartásához. Emellett segítenek a bélmozgásban, és hozzájárulnak a vér koleszterin szintjének csökkentéséhez .

A szakirodalom napi 20-30 gramm rostanyag fogyasztását javasolja. Lényeges, hogy a rostbevitel mellett vízfogyasztásunkat  is növeljük, legalább napi 1,5-2 literre.

A víz élettani szerepe: biztosítja a vérkeringést , szabályozza a vérnyomást, lehetővé teszi a tápanyagok felszívódását, oldását, hőszabályozó és szállító anyag.
Szakemberek testkilogrammonként 3 dl víz fogyasztását javasolják naponta./ ez  80 kg testtömegű embernél 2, 4 liter/
A napi folyadékfogyasztást természetesen befolyásolják az egyéni adottságok, az intenzív munka-illetve sportteljesítmény, az időjárás sajátosságai.


SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!
Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.