Szédülsz edzés közben? Ha igen, nem vagy egyedül. Edzés közben a vérnyomás és a pulzusszám hirtelen leeshet, ami szédüléshez vezethet. Fontos megérteni, hogy miért szédülünk edzés közben, mivel ez azt jelezheti, hogy valami nincs rendben a szervezetünkkel. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy milyen lehetséges okai lehetnek a sportolás közbeni szédülésnek, és mit tehetünk, hogy enyhítsük ezt a tünetet, mielőtt komolyabb szövődményekhez, például hőguta és dehidratáció kialakulásához vezetne.

HOGYAN JELENTKEZIK A SZÉDÜLÉS + GYAKORI TÜNETEK

Ha edzés közben szédülést érzel, az többféleképpen is jelentkezhet. A leggyakoribb tünetek közé tartozik az ájulás, a homályos látás és a tengelyed körüli forgás érzése. Lehet, hogy émelygést vagy koncentrációs nehézségeket is tapasztalhatsz. Ezek a tünetek riasztóak lehetnek, és nem szabad figyelmen kívül hagyni őket.

SZÉDÜLÉS AZ OXIGÉNHIÁNY MIATT

Izmainknak több oxigénre van szükségük edzés közben, mint nyugalmi állapotban. Az oxigénfelhasználás az oxigénbevitel és a szén-dioxid-termelés közötti finom egyensúlytól függ.

Az edzést frissen elkezdők vagy az edzettségi szintjüket meghaladóan edző emberek biztosan észrevették már, hogy edzés közben felületesen és gyorsan lélegeznek. Ilyenkor kevesebb oxigént vesznek fel, de több szén-dioxid termelődik. Ez az egyensúlyhiány azonnali szédülésérzéshez vezet. Amikor ez bekövetkezik, csökkenteni kell az edzés szintjét, és mélyebben kell ki- és belélegezni az egyensúly helyreállítása érdekében. Ha a szédülés tünetei nem enyhülnek, és mellkasban lévő szorító érzéssel párosul, akkor azonnal fordulj orvoshoz.

A probléma hosszú távú kezelése érdekében beszélj egy személyi edzővel az edzés közbeni helyes légzéstechnikáról.

VASHIÁNY: A VÉR OXIGÉNHIÁNYÁNAK MÁSIK LEHETŐSÉGE

A túl kevés alacsony vas szint vérszegénységhez vezethet, ami viszont szédülést okoz, mivel a vörösvértestek nem tudnak elég oxigént felvenni. Ha valakinél fáradtság, gyors kifáradás, nehézlégzés megerőltetéskor, törékeny körmök vagy haj, valamint szellemi vagy érzelmi labilitás jelentkezik, az vashiányra utalhat. Egy egyszerű vérvizsgálattal megállapítható, hogy valóban erről van-e szó.

ALACSONY VÉRCUKORSZINT: SZÉDÜLÉS A SZÉNHIDRÁTHIÁNY MIATT

Az energiahiány (alacsony vércukorszint) szintén oka a testmozgás közbeni szédülésnek. Ez gyakori, ha reggel, éhgyomorra sportolunk, de előfordulhat a nap későbbi szakaszában is, különösen, ha kihagyjuk az étkezést. Mivel az energiahiány gyakran halmozódik (fokozódik), a nap folyamán rendszeresen kell szénhidrátot fogyasztani. Ha ez nem lehetséges, legalább két órával az edzés előtt egyél egy szénhidrátban gazdag ételt. Ha nem szeretsz vagy nem tudsz enni az edzés előtt, fogyassz gyümölcslevet vagy szénhidrátos italt.

FOLYADÉKVESZTÉS: A FOLYADÉKHIÁNY MIATTI SZÉDÜLÉS

Fontos, hogy elegendő folyadékot igyál edzés előtt, közben és után. A szükséges folyadékmennyiség függ az edzés intenzitásától és időtartamától, valamint a terem hőmérsékletétől és páratartalmától. Ha egy óránál hosszabb ideig sportolsz, az elektrolitokat is pótolnod kell sportitallal vagy elektrolittablettákkal. Ha nem iszol elég folyadékot, a szervezeted kiszáradhat. Ez a vér térfogatának csökkenéséhez és a pulzusszám emelkedéséhez vezet, ami szédülést okozhat.

SZÉDÜLÉS ELLENI GYAKORLATOK

Ha edzés közben szédüléstől szenvedsz, fontos, hogy erősítsd az egyensúlyérzékedet.  Ezt olyan tevékenységekkel teheted meg, mint például az egy lábon állás vagy az egyensúlyi gerendán való járás. Használhatsz wobble-deszkát vagy BOSU-labdát is, hogy javítsd az egyensúlyodat. Ezen kívül a rendszeres nyújtás és a relaxációs gyakorlatok is javasoltak, hogy csökkentsd a sportolás közbeni szédülés kockázatát.

Az alábbi gyakorlatok jól használhatóak az egyensúlyérzék edzésére:

  • Egy lábon állás, miközben mély lélegzeteket veszel.
  • Egyensúlygyakorlatok, mint például a saroktól lábujjhegyig egyenes vonalban való járás.
  • Gyakorlatok instabil eszközökkel, például Bosu labdákkal vagy egyensúlyozó deszkákkal.
  • Egyensúlyozó jógapózok, mint például a sas póz (Garudasana).

ÖSSZEGZÉS

A testmozgás közbeni szédülés egészséges embereknél nem normális állapot. Egyszerű önkezeléssel enyhíthetők és megszüntethetők a tünetek, de bizonyos esetekben a szédülés betegséggel összefüggő állapotok tünete is lehet, amelyek orvosi ellátást igényelnek. Ha szédülés lép fel, azonnal hagyd abba az edzést, tarts szünetet. Néha segít, ha sétálgatunk vagy leülünk. A fekvés viszont nem jó ilyenkor. Igyál vizet, és egyél szénhidrátot tartalmazó ételt. Ha a szédülés továbbra sem múlik, fordulj orvoshoz.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.