Egyre több embernek célja, hogy saját testsúlyával húzódzkodjon. Sokan feladják, mert nem hiszik el önmagukról, hogy képesek rá, míg mások pedig régóta dolgoznak rajta, mégse érnek el látványos előrelépést.
Legtöbben a húzodzkodó gép segítségével igyekeznek elérni a fejlődést, viszont a folyamatos előrelépéshez ez kevés, vagy túl hosszadalmas.
A következő pontokban pár gyakorlatot és ötletet szeretnék adni a sikeres végrehajtáshoz:
- Sokszor a végrehajtás sikertelenségét a hétköznapi tevékenységünk befolyásolja a legjobban. Az egész napos számítógép előtt vagy autóban görnyedéstől képtelenek vagyunk megfelelő mozgástartományban dolgozni, amiből a kompenzálás, más izomcsoportok bekapcsolása fog következni.
- A tökéletes végrehajtás során a test a hát, a váll és a kar izmait használja elsősorban (pl: széles hátizom, két- és háromfejű karizom, nagy görgeteg izom, rombuszizom, trapézizom és a lapockaemelő izom stb.), valamint a core (legfőbb izmai: hasüreget körülvevő izmok csoportja) és a csípő izmokat.
- Ebből kifolyólag elsőként a mellizmot, a felső háti szakaszt és a vállat kellene bekapcsolni és mozgásra bírni hengerezéssel, majd nyújtással. (Egyre többet láthatod cikkeinkben és a teremben is, hogy rendszeresen használják a vendégek. Ha szeretnéd kipróbálni, kérd edzőink segítségét, hogy megmutassák a használatát.)
- Különböző izolált gyakorlatokkal meg kell erősíteni és munkára bírni azokat az izmokat, amelyek a szükségesek a húzódzkodáshoz. Különböző ellenállást használva külön figyelmet kell szentelni, hogy aktivizáljuk a lapockák hátra és lefelé húzását, valamint a core izmokat a gyakorlatok során. (ajánlott eszközök: kézisúlyzó, TRX, gumiszalag stb.)
- Ezt követően a húzódzkodás fázisait kell külön gyakorolni. Első körben a lógást szükséges elsajátítani, majd ezt összekötni a váll leszorításával és a lapocka hátra és lefelé húzásával. Ha ezt sikerül elsajátítani könyökhajlítás nélkül, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a mozdulatot már a hát izmai fogják kezdeni. A lógást követően tanuljuk meg a húzódzkodás legfelső és középső pontját is statikusan kitartani (10-20-30 mp keresztül).
- Végül kezdjük el a különböző fogás variációkkal végrehajtani az első húzódzkodásainkat (szűk fogástól haladjunk a széles felé).
Segítségként lehet gépet, gumiszalagot használni vagy megkérni egy edzőtársat a gyakorlat végrehajtásában. A sikeres húzódzkodás érdekében viszont törekedjünk a saját testsúlyunk használatára a gyakorlások során.
További kérdések és segítség kérése esetén fordulj edzőinkhez bizalommal, akár edzői tanácsadás keretein belül, akár azon kívül személyesen, e-mailen vagy telefonon.
Sok sikert a húzódzkodásokhoz!
SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!
Skrihár-Nagy Melinda
forrás: http://redefiningstrength.com/how-to-do-a-pull-up/
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.