Biztosan hallottál már a sportolók fehérjepótlásának fontosságáról. Az utóbbi években divatossá vált a fehérjék túlfogyasztása, főleg a húsokból és az étrendkiegészítőkből.
Fehérjékre szüksége van a szervezetnek a felépítéshez, és sok más élettani folyamathoz is. Építőelemei az aminosavak. A fehérjék nem csak állatokban, növényekben is megtalálhatóak.
A sportolók leginkább a húst részesítik előnyben az aminosav profilja miatt, habár a nővényi fehérjéket jól összeválogatva elérhető velük is az optimális aminosav bevitel, például a hüvelyeseket gabonával párosítva.
Mit okozhat a túl sok fehérje?
Főleg az állati eredetű fehérjék túlzott mértékű fogyasztása okozhat problémákat:
- Terheli a veséket -> a felesleges fehérjék a vizelettel együtt távoznak szervezetünkből, melyet a vesék választanak ki
- A fehérjék lebontásához elegendő proteáz enzimre van szükség, viszont ez csak bizonyos számban termelődik-> nem elegendő a nagy mennyiségű fehérje lebontásához -> emésztőenzim pótlásra van szükség, ha nincs elég enzim, akkor a belekben a bélbaktériumok kezdik el bontogatni-> nem optimális emésztés, inkább rothadás-> gyulladás, bélflóra felborulása
- Az állati fehérjékben gazdag étrend fokozott kalcium kiválasztást idézhet elő, mely a kalcium hiányát okozhatja
- A gyulladásos folyamatok kialakulását fokozza
- Nem feltétlenül „diétás”, inkább súlygyarapodást okozhat bizonyos embereknél
- Nagy mennyiségben allergizáló hatású lehet
- Fokozza a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását
- Az állati eredetű fehérjék mellé társul telített zsírsav is, amellyel úgyszint érdemes ügyesen bánni, például sovány húsok és sovány tejtermékek fogyasztásával.
A fehérjék túlzott bevitele tehát feleslegesen terheli a szervezetet és hosszú távon károsítja a bélflórát.
Miben van és mennyit érdemes fogyasztani?
Állati eredetű fehérjeforrások: Húsok, halak, tojás, tej és tejtermékek
Növényi eredetű fehérjeforrások: Szója (allergizálhat), hüvelyesek, gabonafélék, magvak
Ajánlott beviteli érték: 0,8-1,2g/ttkg/nap. Természetesen ez egyénfüggő, a férfiak fehérjeszükséglete például magasabb, de a fizikai aktivitás hatására is növekszik.
Aktív életmódot élőknek/ sportolóknak: 1,5-2g/ttkg/nap.
Az ajánlott beviteli arány 50% állati és 50% növényi eredetű az étrendben, tehát nem érdemes egyiket sem előnyben részesíteni. (Kivéve, ha Vegán vagy.)
„Jó, jó, de én izmokat akarok!”
Ha izmosodni szeretnél a jobb kinézetért vagy a teljesítményfokozásért, akkor is érdemes okosan és átgondoltan belevágni a fehérjebevitel emelésébe és nem érdemes hosszú távra tervezni az előbb említett kockázati tényezők miatt.
Reális célokat tűzz ki, mind az edzés, mind a táplálkozás terén és vedd figyelembe a többi tápanyag fontosságát is! Az egészséges és a kiegyensúlyozott táplálkozás nem zárja ki a fehérjék táplálékkiegészítését, de ne feledkezz meg róla, hogy ezek csak kiegészítők, természetesebb forrásokból jobban táplálod a tested!
Remélem hasznos volt!
Havasi Anna Személyi Edző
Forrás: IWI Nemzetközi Fitnesziskola táplálkozás diasor
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.