Nézzük meg, van-e veszélye a zsírmentes étkezésnek?
A gyomorban történő emésztésnél rájöttünk arra, hogy az ételek mellé nem lúgos, hanem savas kémhatású savanyúságot vagy/és savanyú italokat kell fogyasztani, hogy a gyomor időben kiürüljön, és ne történjen benne puffadást okozó erjedés.
Menjünk tovább, követve az emésztés útvonalát! A gyomor után a patkóbélbe kerül a gyomorban jól elkevert, pépesített étel. Ide ürülnek az epe és a hasnyálmirigy emésztőnedvei. De a közös vezetékben, mielőtt a patkóbélbe torkolna, van egy szelep, amelyik csak akkor nyílik ki, ha erre parancsot kap. Ez a szabályozás hormonális. A lényege pedig az, hogy csak zsírra érzékeny receptorok jelzéseire indulhatnak be a szelep nyitásának mechanizmusai. Vagyis, ha a patkóbélbe nem jut elég zsír, akkor nem nyit ki a közös szelep, vagyis nem jut hozzá az ételpép a létfontosságú emésztő nedvekhez. Nem lesz tökéletes az emésztés! De milyen más hátrányokkal is jár a zárva maradt szelep?
Kezdjük azzal, hogy milyen hátránnyal jár, az epesavak hiánya a bélrendszerben? A patkóbélbe beömlő epesavak megölik az emésztőrendszerünkbe került káros kórokozókat, vírusokat, baktériumokat és gombákat. Vagyis az epesavak, hasonlóan, mint a gyomorban a gyomorsavak, megakadályozzák azt, hogy nem kívánt erjedések és az ezekkel járó puffadások lépjenek fel most nem a gyomorban hanem a vékonybélben. A patkóbélbe beömlő epesavak tisztán tartják a vékonybelet, de még a vastagbélben is kifejtik kedvező hatásukat.
Milyen egyéb káros kihatása van még a hiányzó epesav- felhasználásnak?
Az epesavat a máj termeli koleszterinből. Minél több epesavat használunk fel az emésztéshez, annál több koleszterint fog felhasználni a máj, ezáltal csökken a vér koleszterin-tartalma. Kevesebb felhasználatlan koleszterin fog áramlani a vérben, így kevesebb lehetősége lesz a vérerekbe beépülő koleszterin-pakkoknak szűkíteni a vérerek keresztmetszetét. Tehát a nagy epesav-felhasználás csökkenti az érelmeszesedés esélyét! Fura, mi? A több zsír fogyasztása nemhogy növelné a vér koleszterin szintjét, hanem csökkenti. Mikor ezt megtudták a koleszterin-elmélet mellé álló hangadó kutatók, nagyon le voltak „forrázva”, de, ahelyett, hogy beismerték volna a téves elméletet, tovább támadtak, még nagyobb erőkkel. Ezért lehet az, ha megkérdezünk egy dietetikus szakembert, a legritkább esetben ajánlja a zsírt tartalmazó húsok fogyasztását. Maradnak, a száraz húsok! Maradnak a magas vérkoleszterin-szintek!
De mi marad még a hibás koleszterin-elmélet maradványaként?
A sok túlsúlyos ember!
Miért?
Az epesavnak van még egy nagyon fontos funkciója: az epesavak oldják a szervezetünkbe került zsírokat. Ha a zsír nem kapcsolódik epesavhoz, nem mobilizálható! A zsírdepókból csak epesavak segítségével szállíthatjuk el a lerakódott zsírokat.
Szegény túlsúlyos hölgy azért választ az étteremben sovány húsételt, hogy soványabb legyen. Ugyanakkor esélye sincs arra, hogy megszabaduljon a lerakódott zsírpárnáitól, mert nincs hozzá epesav. Ördögi csapda! Nem?
Már előre látom a sok zsírtól megfélemlített hölgy kérdését: növényi olajokkal helyettesíthetjük-e a zsírokat? A növényi olajoknál van egy nagy probléma. Az omega6/omega3 aránya. Beleütközhetünk az ún. Izraeli paradoxonba. Izraelben kiváló mediterrán konyha van, de ételeikben nagyobb az omega6 aránya, így a szív- és érrendszeri betegségek szintén gyakoriak náluk. A repceolajban tudtommal több omega3 van, de azt meg üzemanyagként használják.
Lehet a zsírt helyettesíteni: tojással!
A tojás is B- listán van a koleszterin-elmélet szerint. Magas a koleszterin tartalma!
Élt egy kiváló magyar orvos-kutató, dr. Légrády Péter, aki nem hitt a koleszterin-elméletben. Szerinte minden elmélet arra való, hogy a gyakorlatban bizonyítást nyerjen vagy nem. Sajnos fiatalon meghalt ez a kiváló belgyógyász orvos! Írt egy jó könyvet „TOJÁS, TÁPLÁLKOZÁS, EGÉSZSÉG” címmel. Minden olyan orvosnak ajánlom, aki hiszi, hogy az orvostudomány nem elméleti-, hanem gyakorlati tudomány.
Hasi ultrahangos mérésekkel végigkísérte sokféle étel hatását az epehólyag ürítésére. Minél nagyobb az epehólyag ürülése, annál több epesavat használ fel az emésztés, annál több koleszterint használ fel a máj, nagyobb lesz az epesav-ürülés a végbélen keresztül, ezt mind koleszterinnel kell pótolni. Az érelmeszesedés kockázata is annál kisebb, minél nagyobb a koleszterinforgalom, mert kevesebb lesz a pangó koleszterin az erekben, ami beépülhet az érfalba. Dr.Légrády a vizsgálataival azt találta, hogy három tojás, (akár sült, akár főtt, minimális a különbség) elfogyasztása tökéletesen kiüríti az epehólyagunkat.
Azt is érdemes megemlíteni, ha rendszeresen, lehetőleg minden nap, kiürítjük az epehólyagunkat, akkor epekövek sem fognak kialakulni bennünk.
Még valami: a “felturbózott” koleszterin-forgalommal javul a zsírban oldódó (A-,D-,E-,K-) vitaminok felszívódása és felhasználása is!
Tehát főétkezéseknél vagy zsírt, vagy legalább három tojást fogyasszunk!
forras:http://drhummel.hu/2013/06/06/miert-egyunk-foetkezeseknel-zsirosat/
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.