Az újév a remény és az újrakezdés időszaka. Ilyenkor tele vagyunk lelkesedéssel, és listákat írunk arról, hogy mit szeretnénk megváltoztatni: többet sportolni, egészségesebben élni, leszokni a rossz szokásainkról. A kutatások szerint azonban az emberek közel 80%-a már februárra feladja az újévi fogadalmait. Vajon miért? És mit tehetünk azért, hogy idén ne csak az első hetekben, hanem egész évben tartani tudjuk magunkat a céljainkhoz?
Miért buknak el az újévi fogadalmak?
A kudarc nem azért jön létre, mert gyengék vagy lusták lennénk. Valójában a fogadalmak bukása mögött pszichológiai, tervezési és motivációs hibák állnak. Nézzük meg a leggyakoribb okokat!
1. Túl nagy és irreális célok
Az újév varázsa könnyen elragad, és hajlamosak vagyunk irreális elvárásokat támasztani magunkkal szemben. Például: „Jövő hónapra lefogyok 10 kilót” vagy „Minden nap elmegyek edzeni”. Bár ezek a célok inspirálóak lehetnek, hosszú távon fenntarthatatlanok, és az első kisebb kudarc után elveszítjük a lelkesedésünket.
2. Nincs konkrét, részletezett terv
A célkitűzések gyakran túl homályosak. Az „egészségesebben fogok élni” vagy „fittebb leszek” jól hangzik, de mit jelent pontosan? Hogyan fogod ezt megvalósítani? Milyen eszközökkel és lépésekkel? Konkrét terv nélkül a fogadalom hamar feledésbe merül.
3. A motiváció idővel alábbhagy
Januárban tele vagyunk energiával és lelkesedéssel, de a mindennapi rutin és a munkahelyi stressz hamar kimeríti ezt az energiát. Az érzelmi hullámvölgyek, mint például egy nehéz nap a munkahelyen, gyakran elég indokként szolgálnak arra, hogy feladjuk.
4. Önmagunk büntetése, pozitív megerősítés hiánya
Az önsanyargatás soha nem jó motiváció. Ha a fogadalmad hátterében az ünnepek alatt felszedett kilók miatti bűntudat áll, akkor inkább elkeseredettnek érzed magad, mintsem motiváltnak. Az önszeretet és a belső motiváció nélkülözhetetlen a tartós változáshoz.
5. Támogatás hiánya
Ha egyedül próbálod meg végigcsinálni, az sokkal nehezebb lehet, mivel nincs, aki bátorítson, amikor lankad a kedved, vagy aki számon kérjen, ha kezdenél visszacsúszni a régi szokásokhoz.
Hogyan változtathatunk ezen?
1. Állíts fel „SMART” célokat!
A SMART célok a siker alapjai. A rövidítés jelentése:
Specifikus: Pontosan határozd meg, mit akarsz elérni! (Pl.: “Heti háromszor elmegyek edzeni.”)
Mérhető: Tudd követni az előrehaladásodat! (Pl.: “5 kilót szeretnék leadni 3 hónap alatt.”)
Achievable (Elérhető): Ne tűzz ki lehetetlen célokat! (Pl.: “Fél év alatt lefutok egy 10 kilométeres versenyt.”)
Releváns: A célod legyen fontos és motiváló számodra!
Time-bound (Határidős): Adj magadnak egy reális határidőt!
2. Készíts részletes tervet!
A célkitűzés önmagában nem elég. Írd le, milyen lépések vezetnek a célodhoz, és oszd fel kisebb, könnyen kezelhető feladatokra. Például:
- Ha egészségesebben szeretnél étkezni, kezdd azzal, hogy az üdítőt lecseréled vízre.
- Ha rendszeres testmozgást tervezel, kezdd napi 15 perc sétával, és onnan fokozatosan növeld az intenzitást.
3. Találj támogató közösséget!
Az elszántságod erősödik, ha van egy társad, aki hasonló célokat követ. Csatlakozhatsz online közösségekhez, edzőtermekhez, vagy akár csak kérd egy barátod segítségét. Egy támogató partnerrel könnyebb fenntartani a motivációt, és kevésbé érzed egyedül magad a nehezebb napokon.
4. Ünnepeld a sikereket, még a kicsiket is!
Minden apró siker közelebb visz a végcélhoz. Ha sikerült egy héten háromszor edzened, jutalmazd meg magad egy relaxáló fürdővel vagy a kedvenc egészséges ételed elkészítésével. Ez segít fenntartani a pozitív hozzáállást.
5. Légy türelmes magaddal!
Az életmódváltás egy hosszú folyamat, és nem fog egyik napról a másikra megtörténni. Ha megbotlasz, ne add fel! Gondolj arra, hogy a hibák is részei a tanulási folyamatnak.
Példa egy jól megtervezett fogadalomra
Ha például a célod az, hogy fittebb legyél:
SMART cél: „Hetente háromszor eljárok edzőterembe, és 45 perces edzéseket végzek, hogy március végére képes legyek elvégezni 20 fekvőtámaszt.”
Terv:
Heti három napot kijelölök az edzésre, például hétfőt, szerdát és pénteket.
Edzéstervezőt használok az előrehaladásom nyomon követésére.
Az első hónapban súlyzós edzést kombinálok kardióval, hogy növeljem az állóképességem.
Idén írj új fejezetet az életed könyvében!
Az újévi fogadalmak nem azért vannak, hogy megbüntessük magunkat a múltért, hanem hogy előretekintsünk és jobbá tegyük a jövőnket. Ha idén tudatosan tervezel, és odafigyelsz a fentiekre, nemcsak elérheted a céljaidat, de tartós változásokat is bevezethetsz az életedbe.
Te mit fogadsz meg 2025-ben?
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.