2. Konzervek, tartósítót tartalmazó készítmények nem egészségesek.

3. A főtt, cukrozott gyümölcsök, befőttek, lekvárok erjedést okozó cukortartalmuk miatt mérsékelten javasoltak. Fogyasszuk mindezt cukor nélkül, illetve a megvásárolt befőttek, zöldségek levét öntsük kis és mossuk meg.

4. A fehérlisztek, a belőlük készült gabonatermékek és a fényezett fehér rizs nem ajánlottak, mert barna, külső rétegüktől megfosztva a gabonák ásványianyag- és vitamintartalma szinte nullára csökken. Ami visszamarad, gyakorlatilag csak üres kalória.

5. A sok só a sejtek víztartalmát jelentősen megnöveli, és a nátrium-kálium háztartás felborul. Mindenki hallott már a só vízmegkötő tulajdonságáról.

6. Erős, csípős fűszerek, ecet nem ajánlottak, mert mindegyik erősen savasítja a szervezetet. Ritkán és mértékkel fogyaszthatók az alábbiak: torma, ketchup, mustár, tojás nélküli majonéz, barnacukor, kakaó, kávé, csokoládé, bár ezek is savasító hatásúak, de esetenként szükségesek lehetnek a megfelelő ízek előállításához.

7. A hagyományos magyar ételek javarésze nagyon nehéz étel. Megemésztésükhöz 6-8 óra szükséges, vagy még több. Megterheljük és lelassítjuk az emésztésünket.

Téves az a felfogás, mely szerint naponta jelentős mennyiségű fehérjét kell fogyasztanunk hús, tej és tojás formájában. A nyers gyümölcsök, zöldségek, a hüvelyesek, a csíráztatott és főtt gabonamagvak, a csonthéjasok és olajos magvak, valamint a tejtermékek elegendő fehérjét biztosítanak az átlagos terhelésű életvitelhez. A túl sok fehérje hozzájárulhat reuma, köszvény, allergia, asztma és váladékozás kialakulásához. (Puffadás esetén szó lehet tejcukor-érzékenységről, ami a laktóz enzim hiányát jelzi.)

 

Néhány praktikus szempont

Összegezve az eddig elmondottakat: ha napokon át szinte teljesen ugyanazt a minőségi étel-összeállítást fogyasztjuk, táplálkozásunk tökéletesen kielégíti szervezetünk tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-szükségletét.

Természetesen célszerű odafigyelni az alábbiakra:

1. Naponta együnk nyers olajos és csonthéjas magvakat magas kálium-, kalcium-, magnézium- és nyomelem-tartalmuk miatt: mák, dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag, szezámmag, lenmag, stb.

2. Iktassuk be étrendünkbe a csíráztatott gabona-magvakat és a tengeri algákat magas ásványianyag- és vitamintartalmuk miatt. Már készen kapható pl. lenmagőrlemény, ami az omega 3 természetes forrása, (DM kb. 900.- Ft), búzakorpa, zabkorpa, stb.

3. A nyers zöldségsalátákat minden esetben locsoljuk meg hidegen sajtolt olajjal (két személyre kettő-négy kávéskanál olajjal számoljunk)! Egyedül a hidegen sajtolt olajt képes szervezetünk könnyen megemészteni. Csökkenti a szervezet koleszterinszintjét, vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt is hasznos. Minden más hőkezelt, finomított, főzött olaj feldolgozása nehéz emésztőrendszerünk számára. (5 liter ára kb. 2500.- Ft, ami 300-500 Ft-tal drágább a hagyományos olajnál.) Ugyanúgy használható főzéshez sütéshez is.

4. A kész ételekhez szintén utólag adjuk a hidegen sajtolt olajt, akkor is, ha előzetesen a főzés során igen kis mennyiségű hőkezelt olajt használtunk. Az ételek édesítéséhez mézet, juharszirupot, gyümölcscukrot (fél kg kb. 350.- Ft) használjunk, de csak a testmelegre lehűlt ételbe tegyük! Így nem veszít értékéből. Ha ételünk nyers sárgarépát vagy almát tartalmaz, erjedésgátló fűszerek (pl. fahéj) alkalmazása ajánlott.

5. Az ételek rosttartalma javítható étkezési búzakorpa hozzáadásával, pl. müzlik, főzelékek stb. esetén. Fontos, hogy a korpa nyers maradjon, így fejti ki kedvező hatását a bélműködésre.

6. A főzelékeket habarjuk be teljes kiőrlésű liszttel (pl. www.piszkeioko.hu), vagy sűrítésükhöz az elkészült ételből vegyünk ki kevés zöldséget, 1-2 merőkanál főzelékkel turmixoljuk össze, majd keverjük vissza a főzelékbe. Kefir, író, tejföl vagy tejszín adható a zöldségekhez.

7. A konzerv készételek, zacskós levesek fogyasztása jelentős só- és hőkezelt olajtartalmuk miatt nem ajánlott. Más ételek sózását tengeri sóval vagy fűszersóval oldjuk meg. A legminimálisabb sómennyiséget használjuk!

8. Az élesztővel készült kenyér és péksütemények fogyasztását mérsékeljük, mivel az élesztő gyorsítja a keményítő lebomlását, ezért puffadást okozhat, szénhidrát-tartalma miatt pedig hizlal.

forras:http://astoriafitness.blog.hu/2009/02/11/milyen_etelek_altal_halmozhatunk_fel_mergeket_a_testunkben

SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!
 

SPEEDFIT
Fitnesz és Szolárium Stúdió
Sopron – Alphapark
06/99 505-238

 

 

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.