Egészségesen a Covid-krízis idején is: Mint tudjuk a sportolóknak fokozottabb a cinkigényük. A cikkünkben bemutatott 5 cinkforrással extra bevitelt biztosíthatsz a létfontosságú nyomelemből is.

A cink a nyomelemek között egyedülálló: támogatja a test védekező-képességét, növeli a hatékonyságot, és szükséges az izmok optimális regenerálásához. A Német Táplálkozási Társaság (DGE) azt javasolja, hogy naponta 11-16 milligramm cinket fogyassz. A sportolóknak azonban megnövekedett a cinkigénye, mert a létfontosságú nyomelem nemcsak a vizelettel, hanem a verejtékmirigyekben is kiválasztódik. Tehát minél magasabb az edzettségi szinted, annál több cinkre van szükséged.

A probléma viszont az, hogy a test nem tudja előállítani, és tárolni is csak kis mennyiségben tudja. Emiatt minden nap cinket tartalmazó ételeket kell fogyasztanod. De ne ess pánikba: Számos olyan cinkforrásunk van, amely tökéletesen illeszkedik egészséges életmódodhoz, és akár kombinálható is egymással.

Bemutatjuk Nektek a TOP 5 cinkforrást:

  1. hely: Mák (8,1 milligramm cink)

A mák nemcsak magas cinktartalmú, hanem egészséges, telítetlen zsírsavakban is gazdag. Ha ötlettelen lennél, sok osztrák és ázsiai receptben is megtalálod, miket készíthetsz belőle. Egyébként sok mítosztól eltérően a fogyasztás nem jelent problémát a gyermekek számára sem, mivel a morfin és kodein mennyisége túl alacsony ahhoz, hogy egészségügyi problémákat okozzon.

  1. hely: Máj (8,4 milligramm cink)

Ha az egyik étkezésedben egy adag borjúmájjal leped meg magad, akkor szinte teljesítetted is a napi cinkigényedet. A sertés és a marha belsőségek szintén jó cinkforrások. De ne egyél májat túl gyakran: A túlzott májfogyasztás az A-vitamin túladagolásához vezethet, ezáltal hányáshoz, fejfájáshoz és veseelégtelenséghez is. Heti 3-4 alkalommal bőven elegendő.

  1. hely: Olajmentes kakaópor (8,9 milligramm cink)

A cinkhiány többek között étvágytalansággal és akár szexuális idegenkedéssel is megnyilvánulhat. Különösen ízletes ellenszer: a kakaó. A cink mellett a kakaó, jelentős mennyiségű flavonoidot, azaz másodlagos növényi anyagot is tartalmaz, amelyek – a cinkhez hasonlóan – megvédik a testet a káros szabadgyököktől, így kétféle módon is támogatják a szervezet védekezőképességét.

  1. hely: Búzacsíra (18 milligramm) és búzakorpa (9,2 milligramm cink)

A búzacsíra és a korpa nemcsak sok cinket, hanem sok rostot is tartalmaz, amely támogatja az emésztést. Emiatt a korpa hatékony gyógymód az emésztési problémákra. Egy-három evőkanál búzakorpa elegendő folyadékbevitel mellett serkenti a bél aktivitását. Mivel azonban a csírák sok fitinsavat is tartalmaznak, amely gátolja a cink felszívódását, egy éjszakán át áztasd őket, mielőtt fogyasztanád.

Fontos: Ha a cinkforrásokat magas fehérje-, kalcium- és A-vitamin-tartalmú ételekkel fogyasztod, a cink felszívódó-képessége még tovább javítható!

  1. hely: Osztriga (22 milligramm cink / 100 gramm)

Az osztrigát nem a semmiért tekintik afrodiziákumnak, ezek igazi “cinkbombák”! A nyomelem fontos a tesztoszteron (férfi nemi hormon) képződéséhez. De ne vigyük túlzásba, ha nem akarjuk kockáztatni a cink túladagolását. Valószínű ez nem fog fennállni, de napi több mint 200 milligramm cink fogyasztásával gyomorproblémákat okozhatsz magadnak. Hébe-hóba kényeztesd magad ezzel a finomsággal, azonban az osztriga csakis friss legyen!

Összegzésül: A napi cinkigény kielégítése nem olyan nehéz, mert sok más étel, például halak és tenger gyümölcsei, vagy a tojás is tartalmazza a nyomelemet – azonban az itt bemutatott példák értékeit sajnos meg sem közelítik.

Jó ételekkel, jó étvágyat kívánunk!

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.